İnternet

Mozilla, Ücretli Reklamsız Haber Aboneliğini Test Ediyor

Mozilla, geçtiğimiz ay Firefox tarayıcısında ücretli özellikler getireceğini ima etmişti ve şimdi hedeflerini daha anlaşılır bir ortaya koyuyorlar.

Kar amacı gütmeyen kuruluş olan Mozilla, “web için alternatif finansman modelleri” araştırdığını açıklamıştı. Bu amaçla, bir haber aboneliği olan Scroll ile ortaklaşa ücretsiz bir reklam aboneliği ürününü ayda 5 dolar ile test etmeye başladığını bildirdi.

Hizmetin reklamsız tarama, haber makalelerinin sesli sürümleri ve birden fazla web sitesindeki haberlerin platformlar arası senkronizasyonunu sağlaması bekleniyor.

Scroll şu anda Slate, The Atlantic, BuzzFeed, Gizmodo, USA Today ve Vox dahil olmak üzere 12 yabancı medya ortağıyla işbirliği içinde reklamsız bir aboneliğe sahip. Bu ortak haber sitelerinin çoğunun şu anda ücretsiz olduğunu, ancak sayfalarında reklam görüntülüyor olduğunu belirtmekte fayda var.

Firefox ürün lideri Peter Dolanjski bir blog yazısında, “Yayıncılar ve kullanıcılar için daha sürdürülebilir bir ekosistem dengesi bulmaya yöneldik” diyor.

Mozilla bu yeni özellikleri, katılımı ölçmek için rastgele tarayıcı kullanıcısı grupları ile test ediyor. Ayrıntılar biraz karışık ve abonelik gelirinin yayıncılar, Mozilla ve Scroll arasında nasıl paylaştırılacağı henüz belli değil.

Şirket daha önce izleme karşıtı stratejisinin, gelir elde etmek için reklamlara dayanan yayıncıların değerinden sıyrıldığını ve aynı zamanda inovasyonu yaratmak, teşvik etmek ve desteklemek için web üzerinde karlı bir gelir ekosistemi ihtiyacını vurguladığını kabul etmişti.

Ancak Mozilla, ücret karşılığı haber hizmeti sunan ilk şirket değil. iPhone’un sahibi olan Apple tarafından bu yılın başlarında açıklanan Apple News Plus, kullanıcılara çok çeşitli dergilere, dijital yayınlara ve gazetelere ayda 10 dolara erişim sağlıyor.

Firefox için Özel VPN

Bunun yanında, Firefox’un sahibi ayrıca “Firefox Private Network” adlı bir VPN hizmetini ayda 5 dolara sunacaklarını da bildiriyor.

İlgili  Yeni iPhone Xs, Xs Max ve Xr Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mozilla, Ücretli Reklamsız Haber Aboneliğini Test Ediyor

Ürün henüz resmi olarak kullanıma sunulmadı, ancak “Bir cihaz için Firefox Private Network ve Firefox Mobile Privacy Suite paketine 8.99 Dolara sahip olun” mesajı içeren indirimli bir abonelik paketi sunmaya ek olarak, kullanıcı geri bildirimleri de talep ediyor.

Mozilla, Firefox’ta Google’un varsayılan arama motoru olması nedeniyle para kazanıyor. Ancak bu mevcut gizlilik ortamında, yeni gelir stratejilerinin işe yarayıp yaramayacağını görmek ilginç olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir