Ne Nedir?

CRdownload dosyası nedir ve nasıl açılır?

CRdownload dosyası ile video, müzik, belge gibi dosyaları indirirken karşılaşmış olabilirsiniz.

Bu dosyalar, tüm Chromium tabanlı tarayıcılardan dosya indirdiğinizde Chrome tarafından oluşturulan geçici bir dosyadır.

Tarayıcı bir dosyayı indirmeye başladığında, önce .crdownload dosya uzantısını dosya adına etiketler ve indirme tamamlandığında kaldırır. Bu yazımızda, crdownload dosyalarının diğer dosyalardan ne kadar farklı olduğu ve tarayıcınızda nasıl açılacağını inceliyoruz.

CRdownload Dosyası Nedir?

CRdownload dosyası, genellikle Chrome geçici indirme dosyaları olarak bilinen kısmi veya eksik bir dosyadır. İndirme işlemi sırasında oluşturulan geçici dosyalardır ve indirme işlemi tamamlandıktan sonra normal bir dosya olarak kullanılabilirler. Başka bir deyişle, Chrome indirme işlemi sırasında crdownload dosyasını oluşturur ve indirme işlemi bittiğinde ekli crdownload dosya uzantısını kaldırır.

CRdownload Dosyası Nasıl Açılır?

Crdownload dosyaları kısmi indirme dosyalarıdır ve tarayıcınız indirme işlemini tamamlayana kadar hiçbir anlamı yoktur. Bu dosyaları tam olarak kullanmak için indirme işlemine devam etmeniz ve yararsız olanları silmeniz gerekir. İşte yapabilecekleriniz:

  1. Tarayıcınızı (Chrome) açın ve indirme sayfasına gidin.
  2. İndirmesi duran dosyaları bulun.
  3. İndirme işlemine devam edin veya yeniden indirme işlemini başlatın.
  4. İndirdiğiniz tüm dosyalar duraklatılmışsa ve crdownload dosya uzantısına sahipse, bu Chrome’unuzla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelebilir.
  5. Böyle bir durumda tarayıcınızı en son sürüme güncellediğinizden emin olun.

Tarayıcıda bir dosya indirirken bir crdownload göremezsiniz. Ancak, bunları dosyayı kaydettiğiniz klasörde görüntüleyebilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, crdownload dosyaları eksik dosyalardır. .Crdownload uzantılı dosyalar görüyorsanız, bu yalnızca Chrome’un hala dosyayı indirdiği veya indirme işleminin kesintiye uğradığını gösterdiği anlamına gelir.

İlgili  2 adımda Chrome Yer İşaretleri dışa aktarma

İndirme durduysa, dosya adından crdownload uzantısını kaldırarak dosyanın bir kısmını kullanmak mümkündür.

Örneğin, audiofile.mp3.crdownload adında tamamlanmamış bir dosya varsa, .crdownload uzantısını kaldırıp audiofile.mp3 olarak yeniden adlandırarak ses dosyasının bir bölümünü kullanabilirsiniz. Artık dosyayı mp3 playerde açıp kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, bir AVI dosyası indiriyorsanız, .crdownload uzantısını kaldırarak video dosyasının bir bölümünü kullanabilirsiniz. Ardından, tarayıcınız dosyayı indirmeye devam ettiği sürece videoyu bir VLC oynatıcıda oynatmak için dosyayı açabilir ve kullanabilirsiniz.

Ancak, crdownload ses ve video dosyalarını yalnızca indirmekte olduğunuz programlarda açabilir ve kullanabilirsiniz. Crdownload uzantısında belge, arşiv, resim vb. kullanamazsınız. Eksik dosyalar oldukları için bir crdownload dosyasını Avi, mp4 veya pdf gibi diğer formatlara dönüştüremeyeceğinizi de belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir