Ne Nedir?

DirectX nedir ve nasıl çalışır?

Microsoft DirectX nedir sorusu, genelde oyun oynayanların merak ettiği bir sorudur ve bu yazımızda DirectX’i inceliyoruz.

Oyun ve multimedya uygulamaları bilgisayarınız için alabileceğiniz en tatmin edici programlardan bazılarıdır, ancak bunların düzgün çalışmasını sağlamak her zaman olabildiğince kolay değildir. İlk olarak, bilgisayar mimarisi hiçbir zaman bir oyun platformu olarak tasarlanmadı. İkincisi, bilgisayarın geniş kapsamlı yapısı, bir kişinin bilgisayarının diğerinden farklı olabileceği anlamına gelir. Oyun konsollarının tümü benzer donanımlar içeriyor olsa da, çok çeşitli farklılıklar oyun oynamayı baş ağrısına çevirebilir.

Mümkün olduğunca fazla sorunu hafifletmek için, Microsoft’un tüm oyunların ve multimedya uygulamalarının izleyebileceği ortak bir standart getirmesi gerekiyordu yani işletim sistemi ile bilgisayarda yüklü olan donanım arasında ortak bir arayüz gerekiyordu. Bu ortak arayüz, birçok kafa karışıklığının kaynağı olabilecek bir şey olan DirectX‘tir.

DirectX 12 Nedir?

DirectX, belirli programlama görevlerini hem oyun geliştiricisi hem de oturup satış rekorları kıran oyunu oynamak isteyen geri kalanımız için çok daha kolay hale getirmek üzere tasarlanmış bir arayüzdür.

DirectX Tarihi

Herhangi bir oyunun belirli görevleri tekrar tekrar gerçekleştirmesi gerekir. Fare, oyun çubuğu veya klavyeden yaptığınız girdiyi izlemesi ve ekran görüntülerini görüntülemesi ve sesleri veya müziği çalabilmesi gerekir. Bu, en basit seviyedeki hemen hemen her oyun için geçerlidir.

Esasen, oyun programcıları temel düzeyde doğrudan bilgisayarınızın donanımıyla konuşuyorlar. Microsoft Windows’u piyasaya sürdüğünde, PC platformunun kararlılığı ve başarısı için işlerin hem geliştirici hem de oynatıcı için daha kolay hale getirilmesi zorunluydu. Microsoft’un fikri basitti: Programcıların doğrudan donanımla konuşmasını durdurun ve bunun yerine kullanabilecekleri ortak bir araç seti oluşturun. Böylelikle bu istekten DirectX doğdu.

DirectX Nasıl Çalışır?

DirectX, en temel düzeyde, PC’nizdeki donanım ile Windows’un kendisi arasında, Windows API veya Uygulama Programlama Arayüzünün parçası olan bir arayüzdür. Pratik bir örneğe bakalım. Bir oyun geliştiricisi bir ses dosyasını oynatmak istediğinde, bu sadece doğru kitaplık işlevini kullanmak kadar kolaydır. Oyun çalıştığında bu, DirectX API’yi çağırır ve bu da ses dosyasını oynatır.
Geliştiricinin ne tür bir ses kartıyla uğraştığını, neler yapabileceğini veya onunla nasıl konuşacağını bilmesine gerek yoktur. Microsoft, DirectX’i ortaya çıkardı ve ses kartı üreticisi DirectX uyumlu bir sürücü geliştirdi.

DirectX, başlangıçta basit bir araç takımı olarak hayata başlamıştı ve ilk donanım sınırlıydı ve yalnızca en temel grafik işlevler için gerekliydi. Donanım ve yazılım karmaşıklık içinde geliştikçe, DirectX de gelişti. Artık bir grafik araç setinden çok daha fazlasıdır ve her türden donanım iletişimiyle ilgilenen çok çeşitli yordamları kapsamaktadır.

DirectX Sürümleri

DirectX’in Windows 10’daki mevcut sürümü DirectX 12‘dir. Windows 7’de DirectX 11 bulunuyor. Windows Vista’da Sürüm 10 ve XP’de varsayılan olarak 9.0’dır. Bu, Windows 98’den Windows Sunucuları dahil tüm Windows sürümlerinde ve aradaki her revizyonda çalışır. Windows 95 ve Windows NT 4 için, DirectX 3.0a’nın belirli bir sürümünü gerektirir. Çekirdek DirectX kodundaki iyileştirmeler, DirectX’in en son sürümüne yükselttiğinizde birçok başlıkta iyileştirmeler görebileceğiniz anlamına gelmektedir.

DirectX Yükseltme

Windows’un tüm mevcut sürümleri, kaldırılamayan bir çekirdek sistem bileşeni olarak DirectX ile birlikte gelir, bu nedenle her zaman bilgisayarınızda kurulu sistemin en azından temel bir uygulamasına sahip olmalısınız. Bununla birlikte, birçok yeni oyun, düzgün çalışmadan önce en son sürümü kontrol etmektedir.

İlgili  DirectX İndir: Windows DirectX Güncelleme ve Yükleme

Genel olarak, en son DirectX’i yüklemek için en iyi yer Microsoft veya Windows Update sitesidir. En son sürüm DirectX 12 Ultimate’dir. DirectX için bir başka iyi kaynak da oyunların kendisidir. Bir oyun belirli bir sürüm gerektiriyorsa, kurulum CD’sinde yer alır ve hatta oyunun yükleyicisi tarafından otomatik olarak yüklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir