Komut İstemi, çoğu Windows işletim sisteminde kullanılabilen bir komut yorumlayıcı uygulamasıdır. Girilen komutları yürütmek için kullanılır. Bu komutların çoğu, komut dosyaları ve toplu iş dosyaları aracılığıyla görevleri otomatikleştirir, gelişmiş yönetimsel işlevler gerçekleştirir ve belirli Windows sorunları türlerini giderir veya çözer.

Komut İstemi resmi olarak Windows Komut İşlemcisi olarak adlandırılır, ancak bazen komut satırı, cmd satırı veya cmd.exe adıyla da anılır. Komut İstemi bazen yanlış olarak “DOS istemi” veya MS-DOS kendisi olarak adlandırılır. Komut İstemi, MS-DOS’ta bulunan komut satırı yeteneklerinin çoğunu öykünen bir Windows programıdır, ancak MS-DOS değildir.

Komut İstemi Nasıl Çalıştırılır?

Komut İstemi’ni, Windows sürümüne bağlı olarak Başlat menüsünde veya Uygulamalar ekranında bulunan Komut İstemi kısayolu aracılığıyla açabilirsiniz. Komut İstemi’ne erişmenin başka bir yolu, Çalıştır’a CMD komutuyla veya C:\Windows\system32\cmd.exe adresindeki özgün konumu ile çalıştırmaktır.

Not: Pek çok komut sadece Komut İstemi yönetici olarak çalıştırılıyorsa çalıştırılabilir.

Komut İstemi Nasıl Kullanılır?

Komut İstemi’ni kullanmak için, isteğe bağlı parametrelerle birlikte geçerli bir Komut İstemi komutu girersiniz. Komut İstemi daha sonra girilen komutu çalıştırır ve Windows’da gerçekleştirilecek şekilde tasarlanan görevi veya işlevi gerçekleştirir.

Komut İstemi’nde çok sayıda komut var, ancak bunların kullanılabilirliği işletim sisteminden işletim sistemine farklılık gösteriyor. Komutlar tam olarak Komut İstemi’ne girilmelidir. Yanlış sözdizimi veya yanlış yazım, komutun başarısız olmasına veya daha kötüye gitmesine neden olabilir.

Komut İstemi Hangi Windows Sürümlerinde Var?

Komut İstemi, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 ile Windows Server 2012, 2008 ve 2003’ü içeren her Windows NT tabanlı işletim sisteminde kullanılabilir.

Son Windows sürümlerinde bulunan gelişmiş bir komut satırı yorumlayıcısı olan Windows PowerShell, Komut İstemi’nde kullanılabilen komut yürütme yeteneklerini tamamlar.

İlgili  Windows için En İyi Dosya Sıkıştırma Programları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir