Ne Nedir?

Windows’ta Komut İstemi (cmd) nedir ve nasıl kullanılır?

Komut İstemi yani cmd ile Windows sistemlerinde birçok komut çalıştırabilir ve sistem hakkında çoğu bilgiye ulaşabiliriz.

Komut İstemi, çoğu Windows işletim sisteminde kullanılabilen bir komut yorumlayıcı uygulamasıdır. Girilen komutları çalıştırmak için kullanılır. Bu komutların çoğu, komut dosyaları ve toplu iş dosyaları aracılığıyla görevleri otomatikleştirir, gelişmiş yönetimsel işler gerçekleştirir ve bazı Windows sorunları çözebilir.

Komut İstemi resmi olarak Windows Komut İşlemcisi olarak adlandırılır, ancak bazen komut satırı, cmd satırı veya cmd.exe adıyla da bilinir. Komut İstemi bazen yanlış olarak “DOS istemi” veya MS-DOS olarak da adlandırılır. Komut İstemi, MS-DOS’ta bulunan komut satırı özelliklerinin çoğundan daha iyi durumda bir Windows programıdır, ancak MS-DOS değildir.

Komut İstemi (cmd) Nasıl Çalıştırılır?

Komut İstemi’ni, Windows sürümüne bağlı olarak Başlat menüsünde veya Uygulamalar ekranında bulunan Komut İstemi kısayolu aracılığıyla açabilirsiniz. Komut İstemi’ne erişmenin başka bir yolu, Çalıştır’a CMD komutuyla veya C:\Windows\system32\cmd.exe adresindeki orjinal konumu ile çalıştırmaktır.

Not: Pek çok komut sadece Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırdığımızda çalışmaktadır.

Komut İstemi Nasıl Kullanılır?

CMD kullanmak için, isteğe bağlı parametrelerle birlikte geçerli bir cmd komutu girmeniz gerekmektedir. Komut İstemi daha sonra girilen komutu çalıştırır ve Windows’da gerçekleştirilecek şekilde tasarlanan görevi veya işlevi gerçekleştirir.

Komut İstemi’nde çok sayıda komut bulunuyor, ancak bunların kullanılabilirliği işletim sisteminden işletim sistemine farklılık göstermektedir. Komutlar ayrıca tam ve doğru olarak cmd’ye yazılmalıdır. Yanlış söz dizimi veya hatalı yazım, komutun hata vermesine veya istenmeyen görevler çalıştırmasına neden olabilir.

Komut İstemi Hangi Windows Sürümlerinde Var?

Komut İstemi, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 ile Windows Server 2019, 2016, 2012, 2008 ve 2003’ü içeren her Windows NT tabanlı işletim sisteminde kullanılabilir.

Son Windows sürümlerinde bulunan gelişmiş bir komut satırı ekranı olan Windows PowerShell, Komut İstemi’nde kullanılabilen komutları da aynı şekilde çalıştırabilmektedir.

İlgili  Komut İstemi ve PowerShell arasındaki farklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir