Ne Nedir?

Log Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bazen, sistem, uygulama veya hizmetle ilgili sorun giderme ve çözüm için en iyi yol, uygulama veya hizmetin işiyle ilgili olarak oluşturduğu günlük dosyalarını kontrol etmektir. Ama bir LOG dosyası nedir ve içinde ne olduğunu anlarsınız?

İçerik

Log Dosyası Nedir?

LOG, belirli yazılım ve işletim sistemlerinden gelen olayların kaydını içeren, otomatik olarak oluşturulmuş günlük dosyası için dosya uzantısıdır. Günlük dosyaları genellikle, sistemle veya bunları oluşturan uygulamalarla ilişkili tüm olayları görmek için kullanılır. Örneğin, yedekleme programınızda bir problem olduğununda loglarını incelediğinizde soruna neyin sebep olduğunu görebilirsiniz. Windows çeşitli servisler için günlük dosyası tutmaktadır.

Günlük dosyasının amacı, pencerelerin arkasında neler olup bittiğini takip etmektir ve karmaşık bir sistemde bir şey olması durumunda, arızadan önce meydana gelen olayların ayrıntılı listesine erişebilirsiniz. Temel olarak, uygulama, sunucu veya işletim sistemi ne olursa olsun kaydedilmeyi gerektirir.

Çoğu günlük dosyası .log dosya uzantısını içeriyor olsa da, bazen uygulamalar .txt uzantısını veya farklı bir özel uzantıyı kullanabilir.

Log Dosyaları Nasıl Açılır?

Çoğu log dosyası düz metin olarak kaydedildiğinden, herhangi bir metin editörü ile açabilirsiniz Varsayılan olarak, Windows’ta Log dosyasına çift tıkladığınızda NotePad ile açılacaktır.

Log dosyası nedir ve nasıl açılır?

Log Dosyası Nedir

LOG dosyalarını açmak için sisteminizde zaten yerleşik veya kurulu bir uygulama var. Ancak isterseniz de herhangi bir kelime işlemci uygulamanız varsa (Microsoft Word, LibreOffice, OpenOffice, Notepad ++ vb.), bunlarla da bir Log dosyası açabilirsiniz.

Log dosyası nedir ve nasıl açılır?

Log dosyası nasıl açılır?

Bir metin düzenleyiciniz yoksa, bazı web tarayıcıları da günlük dosyalarının görüntülenmesini destekler. Tek yapmanız gereken, açmak istediğiniz dosyayı yeni bir sekmeye sürükleyip bırakmaktır.

İlgili  Event Viewer ile Windows'un Açılış Süresini Öğrenin

Log dosyası nedir ve nasıl açılır?

Tarayıcınız, dosyada bulunan her şeyi yeni sekmede görüntüler.

Log dosyası nedir ve nasıl açılır?

LOG dosyalarının geçerli varsayılandan farklı bir programla açılmasını tercih ederseniz, bunu değiştirebilirsiniz. Hem Windows hem de macOS’ta, dosyayı sağ tıklayın ve kullanmak istediğiniz programı seçmek için “Birlikte Aç” komutunu seçin.

Bunu tıkladıktan sonra Windows’da açılan pencere (macOS benzerdir). Bir sonraki yapmanız gereken, kullanmak istediğiniz programı seçmek ve “.log dosyalarını açmak için her zaman bu uygulamayı kullan” ı seçin ve “Tamam” a tıklayın.

Log dosyası nedir ve nasıl açılır?

Ayrıca, bazı işletim sistemlerinin ve uygulamalarının, oluşturdukları günlükleri görüntülemek için kendi araçlarına sahip olduklarını unutmayın. Örneğin, Windows tarafından günlüğe kaydedilen olaylar ve birçok farklı Windows uygulaması, Event Viewer‘da daha kolay görüntülenebilir. Bu, yolunuzu aramanızı ve her türlü farklı Windows sorununu gidermenizi sağlayan bir araçtır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir