Ne Nedir?

ISO Dosyası Nedir?

ISO dosyası (genellikle ISO görüntüsü olarak adlandırılır), CD veya DVD gibi optik diskte bulunan verilerin aynı kopyasını (veya görüntülerini) içeren arşiv dosyasıdır. Genellikle optik diskleri yedeklemek için veya optik diske yazılmak üzere tasarlanmış büyük dosya kümelerini dağıtmak için kullanılırlar.

ISO Dosyası Nedir?

ISO adı, genellikle ISO 9660 olan optik medya tarafından kullanılan dosya sisteminin adından alınmıştır. CD, DVD veya Blu-ray gibi bir fiziksel optik diskte saklanan her şeyin tam bir kopyası olarak bir ISO görüntüsü düşünebilirsiniz. Bunlar diskin sektörel bir kopyasıdır ve hiçbir sıkıştırma kullanılmaz. ISO görüntülerinin arkasındaki fikir, bir diskin tam bir dijital kopyasını arşivleyebileceğiniz ve daha sonra bu görüntüyü, orijinalin tam bir kopyası olan yeni bir diski yazmak için kullanmanızdır. Çoğu işletim sistemi (ve birçok yardımcı program) ayrıca bir sanal görüntüyü sanal disk olarak takmanıza izin verir; bu durumda tüm uygulamalarınız gerçek bir optik disk takılmış gibi davranır.

Birçok kişi optik disklerinin yedeklerini oluşturmak için ISO görüntülerini kullanıyor olsa da, günümüzde ISO görüntüleri büyük dosyaları ve işletim sistemlerini dağıtmak için kullanılır, çünkü tüm dosyaların tek bir kolayca yüklenebilen dosyada bulunmasına izin verir. Daha sonra insanlar bu görüntüyü monte etmek mi yoksa optik disk yakmak için mi kullanacaklarına karar verebilirler.

Windows ve çeşitli Linux dağıtımları dahil olmak üzere çoğu indirilebilir işletim sistemi, ISO görüntüleri olarak dağıtılmaktadır. Bu, makinenize yüklemek veya eski oyun diskini fiziksel bir sürücüye sahip olmayan bir dizüstü bilgisayara yüklemek için Ubuntu’nun geçerli sürümünü indirirken kullanışlıdır.

İlgili  Windows 10 20H2 ISO indirme

ISO Dosyası Nasıl Mount Edilir?

Bir ISO görüntüsünü mount etmek, ISO görüntüsünü sanal bir optik disk sürücüsüne mount etmenizi sağlar. Tüm uygulamalarınız, görüntüyü gerçek bir fiziksel diskmiş gibi ele alır.

Windows 8, 8.1 ve 10, herhangi bir üçüncü taraf yazılımı olmadan bir ISO görüntüsü mount etmenizi sağlar. Sadece Dosya Gezgini’nde görüntüyü seçin ve ardından Yönet> Mount’a gidin.

ISO Dosyası Nedir?

ISO Dosyası Nedir?

ISO Görüntüsü Diske Nasıl Yazılır

Yazılımı veya işletim sistemini başka bir makineye yüklemek için kullanacağınız bir disk oluşturmak istediğinizde, bir ISO’yu fiziksel diske yazdırmak kullanışlı olacaktır. Bir işletim sistemini (veya bir yardımcı disk oluştururken) kurduğunuzda ve sistemi başlatmak için bu diski kullanmanız gerektiğinde özellikle kullanışlıdır. Ayrıca bir diskin fiziksel bir yedek kopyasını oluşturmak için veya bir kopyasını başka birine vermeniz gerekiyorsa da kullanışlı olabilir.

Windows 7, 8 ve 10, yerleşik bir diske yerleştirilmiş bir ISO görüntüsünü yakma özelliğine sahiptir. Tek yapmanız gereken, yazılabilir bir optik disk yerleştirmektir, ISO görüntüsünü sağ tıklatıp “Diske Yazma” komutunu seçin.

ISO Dosyası Nedir?

Not: Bilgisayarınızda optik disk yazıcınız yoksa, komutu görmezsiniz. Ayrıca, bir sıkıştırma uygulamanız (7-Zip gibi) yüklüyse ve ISO dosya uzantısı ile ilişkiliyse yinr komutu görmezsiniz. Bundan sonraki bölümde biraz daha konuşacağız.

macOS hemen hemen aynı şekilde çalışır. Finder’da görüntü dosyasını seçin ve ardından Dosya> Diske Diske Yaz (Diske Yaz) ‘a gidin.

ISO Dosyası Nasıl Açılır?

Bir ISO yüklemek veya diske yazmak istemiyorsanız, ancak içerideki dosyalara hala erişmeniz gerekiyorsa, içeriği PC’nize çıkarabilirsiniz. Bunun için, WinRAR veya 7-Zip gibi üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

7-Zip’i yüklediğinizde, .iso dosya uzantısını uygulama ile ilişkilendirir. Yani, tek yapmanız gereken onu açmak ve içeriğini taramak için bir ISO imgesini çift tıklamaktır. ISO’nun büyüklüğüne bağlı olarak, bu bir dakika kadar sürebilir, bu yüzden sabırlı olun.

ISO Dosyası Nedir?

ISO Dosyası Açma

ISO’dan, sürükleyip bırakarak normal bir klasöre her şeyi kopyalayabilirsiniz.

İsterseniz, ISO’nun tüm içeriğini normal bir klasöre de çıkarabilirsiniz. ISO’yu sağ tıklatın, “7-Zip” menüsünün üzerine gelin ve çıkartma komutlarından birini seçin. “Dosyaları Ayıkla” komutu bir konum seçmenize izin verir, “Buradan Çıkar” komutu dosyaları ISO dosyası ile aynı konuma çıkarır ve “Klasöre Ayıkla” komutu bu konumun çıkarılacağı yeni bir klasör oluşturur.

ISO Dosyası Nedir?

WinRar gibi diğer sıkıştırma uygulamaları hemen hemen aynı şekilde çalışır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir başka önemli şey var. 7-Zip veya WinRar gibi bir sıkıştırma uygulaması yüklerseniz ve bu uygulamanın kendisini ISO dosyalarıyla ilişkilendirmesine izin verirseniz, artık bu görüntü dosyaları ile çalışmak için Dosya Gezgini’nde yerleşik komutları görmezsiniz. Windows Gezgini’nin ISO dosyalarıyla ilişkili olması daha iyidir; çünkü bunları istediğiniz zaman sağ tıklayıp sıkıştırma uygulamaları komutlarına erişebilirsiniz. Kaybettiğiniz her şey, bunları sıkıştırma uygulamasında açmak için çift tıklatma yeteneğidir.

Bu uygulamalardan bir tanesini daha önce yüklediyseniz, Windows Explorer ile ISO dosya uzantısını hızla yeniden ilişkilendirebilirsiniz. Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan Uygulamalar’a gidin. Sağda, aşağı kaydırın ve “Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seç” bağlantısını tıklayın.

ISO Dosyası Nedir?

Bir sonraki pencere çok uzun bir dosya uzantısı listesi gösterir. .iso uzantısına kadar aşağı doğru ilerleyin. Sağ tarafta, şu anda uzantı ile ilgili herhangi bir uygulama varsa tıklayın. Açılır menüde “Windows Gezgini” seçeneğini seçin.

ISO Dosyası Nedir?

Optik Diskten Kendi ISO Dosyalarınızı Oluşturmak

Disklerden bir ISO dosyası oluşturmak, fiziksel disklerinizi dijital olarak yedeklemenizi sağlar. Daha sonra dosyaları, bir optik sürücüye sahip olmayan bilgisayarlara monte ederek kullanabilirsiniz. Dosyaları gelecekte diskin başka bir kopyasını yakmak için de kullanabilirsiniz. Ve elbette, bu ISO’yu diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.

MacOS ve Linux, her ikisi de bir fiziksel diskten bir ISO oluşturmanızı sağlayan önceden yüklenmiş yazılımla birlikte gelirken, Windows bunu yapmaz. Bunun yerine, Windows’da bir ISO dosyası oluşturmak için üçüncü taraf bir uygulama indirmeniz gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir