Connect with us

Arama yapın

Ne Nedir?

CSV dosyası nedir ve nasıl açılır?

CSV Nedir?
CSV Nedir?

CSV dosyası, Comma Separated Values yani Virgülle Ayrılmış Değerler dosyasıdır. Tüm CSV dosyaları düz metin dosyaları olup, yalnızca rakam ve harf içerebilir ve içlerindeki veriler tablo veya tablo biçiminde yapılandırabilir.

CSV Nedir?

CSV dosya uzantısıyla biten dosyalar farklı uygulamalar arasında genellikle veri alışverişi için kullanılır. Veritabanı programları, analitik yazılımlar ve büyük miktarda bilgi depolayan diğer uygulamalar (kişi listesi gibi) genellikle CSV biçimini destekler.

CSV dosyası

CSV dosyası

Virgülle Ayrılmış Değerler dosyası bazen Karakterle Ayrılmış Değerler veya Virgülle Sınırlandırılmış Dosya olarak adlandırılabilir, ancak aynı CSV biçimindedirler.

CSV Dosyası Nasıl Açılır?

Elektronik tablo yazılımı genellikle ücretsiz OpenOffice Calc veya WPS Office Spreadsheets gibi CSV dosyalarını açmak ve düzenlemek için kullanılır. E-tablo araçları CSV dosyaları için mükemmeldir çünkü dosyada bulunan veriler genellikle bir şekilde filtrelenecek veya işlenecektir.

İlgili  Microsoft Excel için En Çok Kullanılan Klavye Kısayolları

CSV dosyanızı çevrimiçi görüntülemek veya düzenlemek için Google E-Tablolar’ı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için dosyanızı Yeni> Dosya yükleme yoluyla Google Drive’a yükleyin, yükleme tamamlandığında Google Drive’daki dosyayı sağ tıklayın ve Birlikte aç> Google E-Tablolar’ı seçin.

CSV dosyalarını açmak için bir metin düzenleyici de kullanabilirsiniz, ancak bu tür programlarda çalışmak çok zor olacaktır.

Microsoft Excel, CSV dosyalarını da destekler, ancak programın kullanımı ücretsiz değil. Ancak muhtemelen CSV dosyaları için en yaygın kullanılan programdır.

CSV gibi yapılandırılmış, metin tabanlı verileri destekleyen programların sayısı göz önüne alındığında, bu tür dosyaları açabilen birden fazla program bulunmaktadır.

CSV Dönüştürme

CSV dosyaları bilgileri salt metin biçiminde sakladığından, dosyayı başka bir biçime kaydetme desteği birçok farklı çevrimiçi hizmette ve programda mevcut durumdadır.

Yukarıda belirtilen tüm masaüstü programları, bir CSV dosyasını XLSX ve XLS gibi Microsoft Excel formatlarına ve ayrıca TXT, XML, SQL, HTML, ODS ve diğer formatlara dönüştürebilir. Bu dönüştürme işlemi genellikle Dosya> Farklı kaydet menüsünden yapılır.

CSV dosyasını başka bir biçime kaydetmek için Google E-Tablolar’ı da kullanabilirsiniz. Dosya> Farklı indir menüsünden XLSX, ODS, PDF veya desteklenen başka bir biçim seçerel bu işlemi yapabilirsiniz.

Yorum yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

Benzer Yazılar

Windows

Microsoft Windows 7, şimdiye kadar yayınlanan Windows işletim sistemlerinin en başarılı sürümlerinden biridir.

Cloud

Zoom’da toplantı oluşturma ile arkadaşlarınızla veya iş toplantılarınız için evden çalışırken görüntülü görüşmeler başlatabilirsiniz.

Ne Nedir?

PPTX nedir diye soracak olursanız; .PPTX uzantısına sahip olan bu dosya, Microsoft PowerPoint tarafından oluşturulan Microsoft PowerPoint Open XML (PPTX) dosyasıdır.

Cloud

Zoom ekran paylaşımı ile görüşme sırasında masaüstünüzü tüm katılımcılarla kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.