Sosyal Ağlar

Instagram Nedir?

Tüm herkesin girip paylaşımlar yaptığı Instagram nedir? Instagram temelde, fotoğraf paylaşmak için kullanılan sosyal ağ uygulamasıdır.

Instagram’a Giriş

Instagram akıllı telefondan fotoğraf ve video paylaşmak için yapılmış bir sosyal ağ uygulaması. Facebook veya Twitter’a benzer şekilde Instagram hesabını oluşturan herkesin bir profili ve haber kaynağı vardır.

Instagram’da bir fotoğraf veya video yayınladığınızda, profilinizde görüntülenir. Sizi takip eden diğer kullanıcılar, yayınlarınızı kendi haber kaynaklarında göreceklerdir. Aynı şekilde, takip etmeyi seçtiğiniz diğer kullanıcıların yayınlarını görürsünüz.

Oldukça basit değil mi? Mobil kullanım ve görsel paylaşım üzerinde durularak, Facebook’un basitleştirilmiş bir versiyonu gibi. Tıpkı diğer sosyal ağlarda olduğu gibi, Instagram’daki diğer kullanıcılarla etkileşime geçebilir, onları takip edebilir, yorum yapabilir, beğeni, etiketleme ve özel mesajlaşma yapabilirsiniz. Instagram’da gördüğünüz fotoğrafları kaydedebilirsiniz bile.

Instagram Nedir?

Instagram ile Çalışan Cihazlar

Instagram iOS ve Android cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilir.

Bir bilgisayardan da erişilebilir, ancak kullanıcılar sadece fotoğraflarını veya videolarını cihazlarından yükleyebilir ve paylaşabilir.

Instagram Üzerinde Hesap Oluşturma

Instagram hesabı oluşturmak

Uygulamayı kullanmaya başlamadan önce, Instagram ücretsiz bir hesap oluşturmanızı isteyecektir. Mevcut Facebook hesabınız üzerinden veya e-posta ile kayıt olabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir kullanıcı adı ve şifre.

Facebook ağınızda Instagram üzerinde olan bazı arkadaşlarını takip etmek isteyip istemediğiniz sorulabilir. Bunu hemen gerçekleştirebilir veya süreç boyunca atlayabilir ve daha sonra geri dönebilirsiniz.

Adını, bir fotoğrafını, kısa bir biyografiyi ve Instagram’a ilk girdiğinizde ekleyerek profilinizi özelleştirmek iyi bir fikir. İnsanları takip etmeye ve sizi takip edecek kişileri aramaya başladığınızda, kim olduğunuzu ve neyle ilgili olduğunuzu bilmek isterler.

Instagram’ı Sosyal Ağ Olarak Kullanma

İnstagram

Daha önce bahsedildiği gibi, Instagram tamamen görsel paylaşımla ilgilidir, bu nedenle herkesin ana amacı sadece en iyi fotoğraf ve videoları paylaşmak ve bulmaktır. Her kullanıcı profilinde, takip eden kaç kişiyi ve kaç kullanıcının takip ettiğini gösteren “Takipçiler” ve “Takip” sayısı vardır.

İlgili  Instagram Hesapları Nasıl Ele Geçirilir?

Her kullanıcı profili, takip etmek için dokunabileceğiniz bir düğmeye sahiptir. Bir kullanıcının kendi profili özel olarak ayarlanmışsa, önce isteğinizi onaylamanız gerekir.

Profiliniz oluşturulduğunda ve herkese açık olarak ayarlandığında, herkesin tüm fotoğraflarınız ve videolarınızla birlikte profilinizi bulup görüntüleyebileceğini unutmayın.

Mesajlarda etkileşim eğlenceli ve kolaydır. Herhangi bir gönderiyi “beğenmek” için iki kere dokunabilir veya alt kısımda yorum ekleyebilirsiniz. Doğrudan mesaj yoluyla biriyle paylaşmak için ok düğmesine bile tıklayabilirsiniz.

Takip etmek için daha fazla arkadaş veya ilginç hesaplar bulmak veya eklemek isterseniz, size önerilen uyarlanmış yayınlara göz atmak için arama sekmesini (büyüteç simgesiyle işaretli) kullanın. Belirli kullanıcıları veya hashtagleri aramak için en üstteki arama çubuğunu da kullanabilirsiniz.

Filtreleri Kullanma ve Instagram Gönderilerini Düzenleme

İnstagram

Instagram, yazım seçenekleri açısından ilk günlerinden beri uzun bir yol kat etti. İlk kez 2010’da kullanıma sunulduğunda, kullanıcılar uygulama aracılığıyla yalnızca fotoğraf gönderebilir ve herhangi bir ek düzenleme özelliği olmadan filtreler ekleyebiliyordu.

Bugün, doğrudan uygulama üzerinden veya cihazınızdaki mevcut fotoğraflardan / videolardan yayın gönderebilirsiniz. Aynı zamanda hem fotoğraflarınızı hem de videolarınızı bir dakikadan uzun bir sürede yayınlayabilirsiniz.

Orta kısımdaki Instagram gönderme sekmesine dokunduğunuzda, fotoğraf veya video göndermek isteyip istemediğinizi öğrenmek için kamera veya video simgesini seçebilirsiniz. Uygulamayı kullanarak yakalayın veya daha önce çekilen bir fotoğrafı çekmek için fotoğraf / video önizleme kutusuna dokunun.

Instagram hem fotoğraflara hem de videolara uygulayabileceğiniz 23 adede kadar filtreye sahiptir. Fotoğraf düzenleyicinin altındaki Düzenle seçeneğine dokunarak, düzenlemeleri, parlaklığı, kontrastı ve yapıyı düzenlemenize olanak tanıyan düzenleme efektlerini de uygulayabilirsiniz. Videolar için bunları kırpıp bir kapak çerçevesi seçebilirsiniz.

Fotoğrafınızı veya videonuzu Instagram uygulamasında düzenlemek istiyorsanız, İngiliz anahtarı simgesine hafifçe dokunup alt menüden bir özellik seçin. Kontrast, sıcaklık, doygunluk, parlak noktalar, gölgeler, vinyet, eğme kayması ve keskinliği ayarlayabilirsiniz.

İlgili  Instagram Güvenlik Açığı Doğrulandı

Instagram Gönderilerini Paylaşma

İsteğe bağlı bir filtre uyguladıktan ve muhtemelen bazı düzenlemeler yaptıktan sonra, bir altyazıyı doldurabileceğiniz, diğer kullanıcıları etiketleyebileceğiniz, coğrafi bir konuma etiketleyebileceğiniz ve eşzamanlı olarak bazılarınızda yayınlayabileceğiniz bir sekmeye yönlendirilirsiniz.

Yayınlandıktan sonra, takipçileriniz onu görüntüleyebilir ve yayınlarında etkileşime girebilir. Gönderinizi her zaman silebilir veya üst üste üç noktaya dokunarak yayınladıktan sonra ayrıntılarını düzenleyebilirsiniz.

Instagram hesabınızı Facebook, Twitter, Tumblr veya Flickr’da yayınlanan fotoğraflara sahip olacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu paylaşım yapılandırmalarının tümü gri ve etkin değil olarak vurgulanırsa, Share (Paylaş) ‘a bastıktan sonra tüm fotoğraflarınız otomatik olarak sosyal ağlarınıza gönderilir. Fotoğrafınızın belirli bir sosyal ağda paylaşılmasını istemiyorsanız, bunlardan herhangi birine dokunun, gri ve Kapalı olarak ayarlayın.

Instagram Hikayelerini Görüntüleme ve Yayınlama

İnstagram

Instagram yakın zamanda ana ekranınızın en üstünde görünen ikincil bir akış olan yeni Hikayeler özelliğini tanıttı. Takip ettiğiniz kullanıcıların küçük fotoğraf kabarcıklarıyla işaretlenmiş olarak görebilirsiniz.

Kullanıcıların son 24 saat içinde yayınladıkları hikayeyi veya hikayeleri görmek için bu baloncuklardan herhangi birine dokunun. Snapchat‘a aşina iseniz, muhtemelen Instagram’ın hikaye özelliklerinin buna ne kadar benzediğini fark edeceksiniz.

Kendi hikayenizi yayınlamak için tek yapmanız gereken, ana beslemeden kendi fotoğraf balonunuza dokunmak veya herhangi bir sekmede sağa doğru kaydırmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir