Teknoloji

2,4 ve 5 Ghz WiFi Arasındaki Fark Nedir?

Eski modeminizi değiştirmeyi düşünüyorsanız hem 2.4 GHz hem de 5 GHz WiFi kullanan bir modem anlamına gelen “çift bant” gibi terimlerle karşılaşabilirsiniz. Peki 2.4 GHz ve 5 GH arasındaki fark nedir?

2,4 GHz ve 5 GHz Arasındaki Fark Nedir?

Bu numaralar, WiFi’nizin sinyali için kullanabileceği iki farklı “bandı” ifade eder. İkisi arasındaki en büyük fark hızdır. İdeal koşullar altında, 2,4 GHz WiFi, modeminizin sınıfına bağlı olarak 450 Mb/sn veya 600 Mb/sn’yi destekleyecektir. 5 GHz WiFi ise 1300 Mbps’ye kadar destekleyebilir.

Elbette burada bazı uyarılar var. İlk olarak, görebileceğiniz maksimum hız, bir yönlendiricinin hangi kablosuz standardını desteklediğine de bağlıdır (802.11b, 802.11g, 802.11n veya 802.11ac). Bu standartların, 802.11ac’ye ihtiyacınız olup olmadığı ve kablosuz modeminizi yükseltmeniz gerekip gerekmediği konusunu yazımızdaki örneklerden öğrenebilirsiniz.

İkinci büyük uyarı, bahsettiğimiz önemli ifadedir: “ideal koşullar”.

2,4 GHz bandı oldukça kalabalık bir yer, çünkü sadece WiFi’den daha fazlası tarafından kullanılıyor. Eski kablosuz telefonlar, bebek monitörleri ve diğer cihazlar 2,4 GHz bandını kullanma eğilimindedir. 2,4 GHz bandı tarafından kullanılan daha uzun dalgalar, daha uzun menzillere ve duvarlar ve katı nesneler arasında iletime daha uygundur. Bu nedenle, cihazlarınızda daha iyi menzile ihtiyacınız varsa veya kapsamaya ihtiyaç duyduğunuz alanlarda çok fazla duvar veya başka nesneler varsa, daha iyi olabilir. Bununla birlikte, birçok cihaz 2,4 GHz bandını kullandığından, ortaya çıkan tıkanıklık, bağlantıların düşmesine ve beklenenden daha düşük hızlara neden olabilir.

5 GHz bandı daha az yoğun, bu da muhtemelen daha sağlam bağlantılar elde edeceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca daha yüksek hızlar görebilirsiniz. Öte yandan, 5 GHz bandının kullandığı daha kısa dalgalar duvarlara ve katı cisimlere daha az nüfuz etmesini sağlar. Ayrıca 2,4 GHz bandından daha kısa etkili menzile sahip. Elbette, bu daha kısa menzili menzil genişleticileri veya kablosuz WiFi sistemleri kullanarak azaltabilirsiniz, ancak bu daha büyük bir yatırım anlamına gelecektir.

İlgili  WiFi sinyal gücü nasıl ölçülür?

İkili ve Üç Bantlı Yönlendiriciler Nedir?

Çoğu modern modemler çift veya üç bantlı yönlendiriciler gibi çalışabiliyorlar. Çift bantlı bir modem, aynı üniteden hem 2,4 GHz hem de 5 GHz sinyal yayınlayan, esas olarak size iki WiFi ağı ve en iyisini sunan bir modemdir. Çift bantlı modemler iki farklı şekilde gelir:

  • Seçilebilir çift bant. Seçilebilir bir çift bantlı modem 2,4 GHz ve 5 GHz WiFi ağı sunar, ancak tek seferde yalnızca birini kullanabilirsiniz.
  • Eş zamanlı çift bant. Eşzamanlı bir çift bantlı modem, aynı anda ayrı 2,4 GHz ve 5 GHz WiFi ağları yayınlayarak, seçebileceğiniz iki WiFi ağı sunar. Bazı yönlendirici markaları aynı SSID’yi iki gruba atamanıza izin verir, böylece her ikisi de hala çalışır durumda olsa bile cihazların yalnızca tek bir ağ görmesini sağlar. Bunlar seçilebilir çift bantlı modemlere göre biraz daha pahalı olma eğilimindedir, ancak fark çok değildir. Her iki bandın aynı anda çalışmasının avantajları genellikle maliyet farkından daha ağır basar.

Üç bantlı bir modem aynı anda üç ağı yayınlar; iki 5 GHz sinyali ve bir 2,4 GHz sinyali. Bunun nedeni, ağ tıkanıklığının hafifletilmesine yardımcı olmaktır. Gerçekten yoğun bir şekilde 5 GHz bağlantı kullanan birden fazla cihazınız varsa (yüksek çözünürlüklü veya hatta 4K video akışı gibi) üç bantlı bir modeme biraz daha fazla para harcamaktan yana olabilirsiniz.

Cihazlar için 2.4 mü yoksa 5 GHz mi seçmeli miyiz?

Kablolu bir Ethernet bağlantısını destekleyen bir cihaza sahipseniz ve cihaza kablo çekmek zor olmazsa, kablosuz bağlantı yerine kablolu bir bağlantı kullanmanızı önemle öneririz. Kablolu bağlantılar daha düşük gecikme süresi sağlar, parazit nedeniyle kesik bağlantı olmaz ve kablosuz bağlantılardan çok daha hızlıdır.

İlgili  Windows 10'da Kayıtlı Wifi Şifrelerini Görüntüleme

Kablolu İnternet - Ethernet

Bununla birlikte, konumuz kablosuz. Bağlantıların kopması ya da video izlemek ya da oyun oynamak için daha fazla hıza ihtiyacınız varsa, muhtemelen 5 GHz’ye geçmeniz gerekir. İdeal koşullarda bile, 2,4 GHz ağdan elde edebileceğinizden daha hızlıdır. Düzinelerce kablosuz modem, wireless cihazı ve diğer 2.4Ghz bant cihazlarıyla dolu kalabalık bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, daha önce yapmadıysanız kesinlikle 5 Ghz bandına geçmeyi düşünmelisiniz.

Zaten çift veya üç bantlı bir modem kullanıyorsanız, 2,4 GHz ve 5 GHz bantlarının her ikisine de sahipseniz, cihazlarınızı bağlamak için hangisine karar vermeniz gerektiği basittir.

Bunun yerine, her cihazı nasıl kullandığınızı düşünün. Bir cihaz yalnızca 2,4 GHz’i destekliyorsa, kararınız o cihaz için zaten verilmiştir. Bir cihaz her ikisini de destekliyorsa, gerçekten 5 GHz kullanmanız gerekip gerekmediğini düşünün. Bu cihazın daha yüksek hıza ihtiyacı var mı, yoksa çoğunlukla e-postaları kontrol ediyor ve internette dolaşıyor musunuz? 2,4 GHz ağında bağlantıların kesildiği bir cihaz mı var ve daha güvenilir olması gerekiyor mu?

Kısacası, bir cihazın 5 GHz bandına özel bir ihtiyacı olmadıkça 2,4 GHz kullanmanızı öneririz. Bu, düşük kullanımlı cihazların 5 GHz bandında rekabet etmelerine yardımcı olacak ve tıkanıklığı azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir