Teknoloji

5G ve 5GHz Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir?

Kablosuz bağlantı için 5G ve 5 GHz Wi-Fi her ikisi de kullanılıyor, ancak başka ortak noktaya sahip değiller.

5G Yeni Mobil Ağ Standardı

5G Yeni Mobil Ağ Standardı

Yakında 5G hakkında daha çok şey duyacaksınız. Bu bir hücresel standarttır ve 4G LTE ve 3G‘nin üst sürümüdür. 5G, bu hücresel standardın beşinci kuşağı olduğu için “beşinci nesil” anlamına gelir.

5G, 4G LTE’den çok daha hızlı ve daha düşük gecikme süresine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. İlk 5G akıllı telefonu 2019’da görmeye başlayacaksınız ve AT&T, T-Mobile, Sprint ve Verizon gibi hücresel taşıyıcılar 5G mobil ağlarını yayınlayacaklar. 5G, hızlı genişbant internet servisini de kablosuz olarak sunarak evinizin internet bağlantısını değiştirebilir.

5G heyecan verici yeni bir standart olsa da, Wi-Fi ile ilgisi yok. Hücresel bağlantılar için 5G kullanılır. Gelecek akıllı telefonlar 5G ve 5 GHz Wi-Fi’yi destekleyebilir ancak mevcut akıllı telefonlar 4G LTE ve 5 GHz Wi-Fi’yi desteklemektedir.

Wi-Fi için 5GHz İki Gruptan Biridir

Wi-Fi için 5GHz İki Gruptan Biridir

Wi-Fi, kullanabileceğiniz iki frekans bandına sahiptir: 2.4 GHz ve 5 GHz. 5 GHz daha yenidir. Başlangıçta 2009 yılında yayınlanan 802.11n Wi-Fi standardıyla geniş bir kullanım alanına dönüştü. Hala 802.11ac ve Wi-Fi 6 gibi modern Wi-Fi standartlarının bir parçasıdır.

5 GHz Wi-Fi mükemmeldir. Daha fazla çakışmayan kanallar sunar, bu da onu daha az sıkışık hale getirir. Her dairenin kendi yönlendiricisine ve Wi-Fi ağına sahip olduğu apartmanlar gibi birçok Wi-Fi sıkışıklığı olan yerlerde mükemmeldir. 5 GHz Wi-Fi ayrıca 2.4 GHz Wi-Fi’den daha hızlıdır.

Ancak, daha yavaş hızlara ve artan tıkanıklığa rağmen, 2.4 GHz Wi-Fi’nin hala avantajları var. 2,4 GHz, 5 GHz’den daha geniş bir alanı kaplar ve daha uzun radyo dalgaları sayesinde duvarlardan geçerken daha iyidir. Daha kısa 5 GHz radyo dalgaları daha hızlı bağlantı sağlar, ancak çok fazla yer kaplamaz.

İlgili  Fortnite Battle Royale için 5 Güvenlik Önerisi

Oldukça modern bir yönlendiriciniz varsa, muhtemelen 5 GHz ve 2.4 GHz Wi-Fi’yi aynı anda destekleyen çift bantlı bir yönlendiricidir.

Kullanıcıların 5 GHz Kablosuz’a başvurmak için “5G Kablosuz” terimini kullandıklarını gördük, ancak bu yanlış. Bu aslında “5GHz Wi-Fi” demektir.

Bazı Wi-Fi Ağlarında Neden “5G” Yazıyor?

Bazı Wi-Fi Ağlarında Neden "5G" Yazıyor?

Konuları biraz daha karmaşık hale getirmek için, insanlar ağlarını “Ağım” ve “Ağım – 5G” gibi şeyler olarak adlandırırlar. Bu oldukça yanıltıcı, ama 5G gelmeden önce çok kafa karıştırıcı değildi.

Bunun nedeni, 5 GHz Wi-Fi’yi destekleyen Wi-Fi yönlendiricilerin çok farklı şekillerde yapılandırılabilmesidir. Bu yönlendiriciler aynı anda hem 2.4 GHz hem de 5 GHz ağına ev sahipliği yapabilir; bu sadece 2.4 GHz’yi destekleyen eski cihazlarda veya cihazların 5 GHz aralığından çıkabileceği ancak yine de 2.4 GHz aralığında olabileceği daha büyük alanlar için kullanışlıdır.

Her iki Wi-Fi şebekesi de aynı şeyi isimlendirirse, örneğin, hem 2.4 GHz hem de 5 GHz ağlarınız “Ağım” olarak adlandırılmışsa, bağlı akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya başka bir cihaz, ağlar arasında otomatik olarak geçiş yapar. Gerçekte, pek çok cihaz bunu doğru şekilde yapmaz ve sadece 2.4 GHz ağına bağlanabilir veya 5 GHz ağına bağlanmaya ve arızalanmaya çalışabilir.

Bu nedenle, insanlar genellikle yönlendiricilerini iki ayrı Wi-Fi ağ adına sahip olacak şekilde yapılandırır. Biri “Ağım – 2.4 GHz” gibi bir şey ve diğeri “Ağım – 5 GHz” gibi olabilir. Her ikisi de aynı yönlendirici tarafından barındırılıyor, ancak biri 2.4 GHz, diğeri 5 GHz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir