Teknoloji

HDR10+ Standardı Nedir?

HDR biçiminde yeni bir standart var ve bunu Samsung ve Panasonic’in yeni TV’lerinde bulabilirsiniz. HDR10+, HDR10’un tam olarak uyuşmadığı Dolby Vision’ı kullanmak için tasarlanmış açık bir standarttır.

HDR Nedir?

HDR10+ Standard Nedir?

HDR, 4K TV‘de bulabileceğiniz en iyi özelliklerden biridir. “Yüksek dinamik aralık” anlamına gelir ve TV’nizin çok daha geniş bir renk yelpazesine sahip olmasını sağlar. Başka bir deyişle, daha koyu siyahları ve daha parlak beyazları göreceksiniz. Bu daha kapsamlı renk aralığı, resmi daha gerçekçi hale getirir. Sonuçta, gerçek dünya şu anda televizyonlarda gösterebileceğimizden daha fazla renk ve parlaklık seviyesi içeriyor.

HDR özellikli bir TV satın aldıktan sonra bile, HDR size daha iyi renkler sunmaz. Bir televizyonun büyüsünün çalışabilmesi için HDR özellikli içeriğe ihtiyacı var.

HDR için çoklu rekabet standartları var. Bazı TV’ler sadece HDR10 içeriğini desteklerken, bazıları hem Dolby Vision hem de HDR10 içeriği destekler. Şimdi, yeni televizyonlar HDR10+ içeriği için destek kazanıyor. Diğer HDR standartları, HLG (Hibrid Log Gamma) ve Technicolor Advanced HDR’yi içerir, ancak bunlar yaygın değildir.

HDR10 ve Dolby Vision Nedir?

“HDR” için reklam desteklerinin çoğu HDR10 standardını destekliyor. Bu, en çok HDR içeriğine sahip en popüler HDR standardıdır.

Bunun nedeni HDR10’un açık bir standart olmasıdır. HDR10 içeriği oluşturmak isteyen herkes, lisans ücreti ödemeden bunu yapabilir. HDR10 desteğini entegre etmek isteyen şirketlerin de büyük bir lisans ücreti ödemesi gerekmemektedir.

HDR10’un en büyük rakibi Dolby Vision. Dolby Vision’u destekleyen TV’ler genellikle HDR10’u da destekliyor, ancak “Dolby Vision” özelliğinin reklamını yaparak. HDR10 ile karşılaştırıldığında, Dolby Vision sadece daha iyi. HDR10 1000 nitde çıkarken, 10.000 adede kadar parlaklığı destekliyor. Dolby Vision 12 bit renk derinliği ile yönetilirken, HDR10 içeriği 10 bit renk derinliği ile yönetiliyor.

İlgili  Samsung Galaxy Fold 2 batarya kapasitesi ortaya çıktı

Dolby Vision özellikli içerik ayrıca, ekrana her video karesinin nasıl görüntüleneceğini bildiren çerçeve-kare meta verileri içerir. HDR10, yalnızca tüm video için geçerli olan “statik meta verileri” içerirken, Dolby Vision içeriği her an için optimize edilmiş ayarlar içerebilir. Sonuçta, Dolby Vision daha iyi bir resim elde edilmesini sağlar.

Ne yazık ki, Dolby Vision tescilli bir çözümdür. Bunu kullanmak için, Dolby Vision uyumlu bir cihazda Dolby Vision özellikli bir ekrana Dolby Vision-etkin içerik oynatmanız gerekir. Dolby, bir sertifikasyon sürecine, lisans ücretlerine ve üreticilerin içermesi gereken özel bir donanıma sahiptir. Bu, TV üreticileri ve içerik oluşturucuları için fiyatları artırıyor ve bu da işleri sizin için daha pahalı hale getiriyor. Birçok üretici ve içerik oluşturucu, bu ücretleri ödemek istemez. Bu nedenle, Dolby Vision’u benimsememişlerdir. Dolby Vision içeriği ve Dolby Vision özellikli ekranlar HDR10 kadar yaygın değildir.

HDR10+ HDR10’da Nasıl İyileştiriliyor?

HDR10+ Standard Nedir?

Dobly Vision, HDR10’dan daha iyi bir kalite sunsa da, HDR10, açıklığı nedeniyle savaşı kazanıyor. HDR10+ HDR10’u geliştiren ve Dolby Vision ile daha iyi rekabet eden açık bir standart.

Dolby Vision gibi, HDR10+ içeriği de TV’ye sahneye ya da kareye göre kare bazında parlaklık seviyelerini otomatik olarak nasıl ayarlayacağını söyleyen dinamik meta veriler içeriyor. İçerik oluşturucuları, her sahnenin (veya her bir çerçevenin) nasıl görüntüleneceğini ince ayarlayabilir. Bu, Dolby Vision’ın HDR10’a göre önemli avantajlarından biri ve HDR10+ onu eşleştiriyor.

HDR10 gibi, HDR10 + herhangi bir üretici veya içerik üreticisinin yüksek lisans ücreti ödemeden alabileceği açık bir standarttır. Teorik olarak, HDR10+, Dolby Vision’un kalite geliştirmelerinin çoğunu ek maliyet olmadan sunmalıdır.

HDR10 + destekleyen TV’ler ve oynatıcılar, ürün ve pazarlama materyalleri üzerinde HDR10 + logosunu asmadan önce donanımlarını onaylamalıdırlar. Bununla birlikte, herhangi bir özel donanım eklemelerine gerek yoktur ve içerik oluşturucuların HDR10 + içeriği oluşturmak için herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

İlgili  5G ve 5GHz Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir?

Not: HDR10 +, Google’ın Pixel akıllı telefonlarında bir HDR fotoğrafçılığı özelliği olan adı olan HDR + ile hiçbir ilgisi yoktur.

Ne Zaman Sahip Olabiliriz?

HDR10+ Standard Nedir?

HDR10 + almak için bir TV, oynatıcı ve içeriği destekleyen bir içeriğe ihtiyacınız olacak. Samsung, 2017 ve yeni UHD TV‘lerinin tümünün HDR10 + ‘yı desteklediğini söyledi.

28 Ağustos 2018’de HDR10 + Technologies Consortium daha fazla TV ve içerik desteği verdiğini duyurdu. Konsorsiyuma göre, Panasonic’in 2018 TV’lerinin çoğunluğu bir firmware güncellemesiyle HDR10 + ‘yu destekleyecektir. Panasonic, HDR10 + desteği ile Blu-ray oynatıcılarını da duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir