Teknoloji

8K TV Geldi! İşte Bilmeniz Gerekenler

4K geçişini zar zor yapmıştık ve şimdi 8K TV’ler piyasada. Buna değerler mi? 8K hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

8k Nedir? 4K ve HD ile Nasıl Karşılaştırılır?

8k Nedir? 4K ve HD ile Nasıl Karşılaştırılır?

Bir 8K TV’nin 4K TV’nin çözünürlüğünün iki katı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak çözünürlüğü ölçmek karmaşık bir yöntem olduğundan, bu doğru değildir. 8K terimi, TV’nin yatay çözünürlüğünü ifade eder; yani, ekran boyunca kaç pikselin sağa doğru kayacağıdır. 8K TV’ler iki kat daha fazla yatay piksele sahiptir, ancak tüm yüzey alanına baktığınızda 4 kat daha fazla toplam piksele ve 4 kat daha 1080 piksele eşittir. Kesinlikle çok fazla piksel var.

Farklı terimler kafa karıştırıcı olabilir:

  • 720p TV (veya HD), 1280 x 720 pikselde ölçülür.
  • 1080p TV (Full HD veya FHD), 1920 × 1080 pikselde ölçülür.
  • 4K TV (Ultra HD veya UHD), 3840 x 2160 pikselde ölçülür.
  • 8K TV, 7680 × 4320 pikselde ölçülür.
İlgili  4K Çözünürlük Nedir? Ultra HD'ye Genel Bakış

Bu çözünürlüklerle kolayca anlaşılabilen bir şey, her yeni standarda sahip 720p’den sonra hem yatay hem de dikey piksellerin iki katına çıkmasıdır. Bu, her iki yönde de genel piksel sayısında çok büyük bir sıçramaya yol açar. 8K TV’ler piksel dolu.

8K TV Almalı Mıyım?

8K TV Almalı Mıyım?

Kısa cevap: Hayır

4K TV’ler sonunda uygun fiyatlara inmeye başladı. HDR hala bir standartlar savaşında olabilir, ancak giderek daha fazla TV her iki seçeneği de sunuyor. Ve HDR, çözünürlükten ayrı bir faktör olarak kalıyor, bu yüzden onları uygulamak üreticiye kalıyor. Yeni bir televizyon alacaksanız, 4K HDR TV olmalı; Birkaç nedenden dolayı 8K beklemeniz gerekmez.

İlgili  HDR10+ Standardı Nedir?

Japonya’da Olmadığınız Sürece 8K İçerik Yok

Tıpkı ilk yayınlandıklarında 4K TV‘lerde olduğu gibi (ve bu güne kadar da belli bir ölçüde), 8K içerik oluşturmada çok az iş var. 8K’da birkaç film çekilirken, Netflix ve Amazon hala 4K içeriğin yayınlanması için devam eden çabalarına odaklanıyor. Ve şu anda, 8K içeriği TV’lere teslim etmek için herhangi bir standart olarak kabul edilmedi.

Japonya, 8K içeriğe adanmış bir yayın kanalı tanıttı ve bu bize karmaşık gereksinimlerin büyük bir erken görünümünü veriyor. 8K medyadan herhangi birine sahip olmak için, 8K TV’ye, iletimi almak için ayrılmış bir uyduya ve bazı durumlarda güçlendiriciler ve dağıtıcı kutuları için bir değiştirmeye ihtiyacınız olacaktır. Bütün bunlar ortalama insan için büyük bir yatırımdır. Japonya, 2020 Olimpiyatlarını 8K’da yayınlamak için bu teknolojiye öncülük ediyor.

Upscaling Yardımcı Olur, Ama Yeterli Değil

En iyi 8K TV’lerin daha düşük çözünürlükte içerik elde edebileceklerini belirterek, büyük bir fark yaratacak. Birçok 4K TV zaten bunu yapıyor ve 1080p içeriği hak ettiğinden daha iyi gösteriyor. Upscaling, 4K içerik eksikliğinden oluşur, böylece 1080p filmleri çevreleyen büyük bir siyah kenarlıkla izlemek zorunda kalmazsınız.

Bunu açıklamanın en iyi yolu, akıllı telefon ekranlarının şartlarını düşünmektir. Yüksek çözünürlüklere sahip büyük ekranlı telefonlar çıkmaya başladığında, ekranın ne kadar iyi göründüğünü neredeyse şok ediyordu. Küçük bir telefonda yetersiz olan uygulamalar aniden muhteşem görünüyordu. Web siteleri bile, web sitesinin kendisi değişmediğinde bir makyaj verildiği hissine kapılmıştı.

Ve bu, 8K TV’lerin iyi bir iyileştirme algoritmasıyla geldikleri takdirde sunacakları şeydir. Samsung özellikle, 8K üzerinde çalışıyor ve erken değerlendirme son derece umut verici. Ancak bu, son teknoloji 4K TV’lerde bulunan bir özelliktir, dolayısıyla 8K TV satın almak için tek bir sebep değildir.

8K Streaming Sorunlu Olacak

4K akışı zaten zor. Tipik olarak, 4K akış için en az 20 Mbps bağlantıya sahip olmak gerekir ve Türkiye’de bu hala çok bölge için lüks. 8K’nın piksellerin dört katı olduğu göz önüne alındığında, gereksinim daha da yüksek olacaktır.

İlk testler, tek bir 8K akışının, en az 50 Mbps bağlantıya gereksinim duyduğunu gösterdi. Bu, Türkiye’deki ortalama hızın çok üzerinde. Birden fazla eşzamanlı akışı düşünmeye başlarsanız, bir gigabit bağlantının bile sınırlarının test edilmesi gerekir.

Gigabit bağlantınızın olması için yeterince şanslı olsanız bile, veri başlığı konusunda endişelenmeniz gerekebilir. 8K akışının bir saati 75.2 GB’lık veriyi (sıkıştırma ve diğer faktörlere bağlı olarak kabaca) tutacak.

Netflix, Amazon ve diğer yayın sağlayıcıların hala 4K içerik sunmak için uzun bir yol kat ettikleri düşünülürse, 8K akışları sunma kavramı çok uzak görünüyor. Ancak, geldikleri zaman, İSS’nin bizdeki yerini sınırlamak için gerekli teknolojiden kendi engellerini tanıtacaklar. Japonya’nın şu anki çözümü, karasal bir kurulum üzerinde bile çalışmıyor, bunun yerine karmaşık bir uydu altyapısı gerektiriyor.

8K TV’ler Çok Pahalı Olacak

Yeni TV teknolojisi her zaman çok pahalıya mal oluyor ve zaman içinde fiyat düşüşüne neden oluyor.

Tüm yeni teknolojilerin ilk etapta üretilmesi zor ve zaman içinde üretim artacaktır ve maliyetler düşecektir. Yakın gelecekte TV’ler akıllı telefonlara benzeyecekler, çünkü duvarınızda ve cebinizde mutlak en iyi ekran teknolojisini isteyeceksiniz. Ancak, her zamanki gibi, en iyi ikinci teknolojinin size, özellikle de bütçeniz varsa, size gayet iyi hizmet edeceği noktasındayız.

Öyleyse, 8K TV’nin Faydaları Nedir?

Öyleyse, 8K TV'nin Faydaları Nedir?

Yüksek çözünürlüklerin faydası, özellikle ekranın boyutu büyüdükçe, ekrana daha yakın oturmanızı sağlar.

Çok büyük bir 1080p ekran (70 inç), yakınlardaysanız korkunç görünecektir. Pikselleri fark etmeyecek kadar uzakta oturmanız gerekecek. 4K TV bunu iyileştirir, ancak 70 inçlik bir televizyona sahipseniz, en iyi deneyimi elde etmek için yaklaşık üç metre uzakta durmanız gerekir.

Geleneksel bir oturma odasına sahip eski bir evde ya da bir sorun yaratabilecek daha küçük bir dairede yaşıyorsanız, ancak 70 inçlik 8K TV, TV’ye daha yakın oturmanıza ve zengin detaylar görmenize izin verecektir. Bu yakınlık, daha sürükleyici, sinema benzeri bir deneyime dönüşecek. Ve eğer küçük veya dar bir oturma odanız varsa, televizyonu en iyi şekilde almak için kanepeden uzaklaşmak için endişelenmenize gerek kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir