Teknoloji

WiGig Nedir ve Wi-Fi 6’dan Farkı Ne?

Wi-Fi 6 yolda, ancak alabileceğiniz en hızlı kablosuz teknolojisi değil. WiGig, kısa mesafelerde süper hızlar için tasarlanmış ve 2019’da geliştirilmiş bir versiyon olarak geliyor.

WiGig Temelleri

WiGig Temelleri

WiGig, 2,4 GHz veya 5 GHz frekanslarını kullanan Wi-Fi 6 ve Wi-Fi’nin diğer “normal” sürümlerinin aksine 60 GHz frekansında kablosuz olarak veri iletir.

60GHz frekansı 2.4 GHz veya 5 GHz’den daha az sıkışıktır, yani bir seferde daha fazla veri aktarabilir. Bu, daha hızlı kablosuz veri aktarım hızlarına – başka bir deyişle, WiGig’i kullanırken daha hızlı Wi-Fi’ye dönüşür.

Özellikle, WiGig’in şu anki sürümü gerçek dünyada yaklaşık 5 Gbps hıza ulaşırken, Wi-Fi 6’nın gerçek hızları muhtemelen 2 Gbps civarında olacak. Ve WiGig’in daha yeni, daha iyi bir versiyonu var, bu da 10 Gbps civarında daha hızlı olmalı.

Kulağa harika geliyor, ama bir dezavantajı var. Daha kısa dalga boyları, WiGig’in çok daha küçük bir aralığa sahip olduğu anlamına geliyor. Wi-Fi Alliance, WiGig’in mevcut versiyonunun hüzme şekillendirme sayesinde 10 metreye kadar mesafeleri destekleyebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, bir WiGig sinyali duvarlardan veya diğer engellerden geçmekte zorlanır.

WiGig cihazları gerektiğinde 2.4GHz veya 5GHz frekanslarına düşebilir. Ancak bu frekanslarda, WiGig’in süper hızlı hızlarını elde etmiyorlar.

WiGig 802.11ad ve 802.11ay

WiGig, 2009 yılında bir ticaret birliği olan Wireless Gigabit Alliance tarafından ilk kez duyuruldu. 2013 yılında, Wireless Gigabit Alliance kapatıldı. “Wi-FI CERTIFIED WiGig” artık WPA3 güvenliği gibi bir Wi-Fi Alliance standardı.

2012 yılında yayınlanan WiGig’in orijinal sürümü 802.11ad standardını kullanmaktadır. Maksimum 10 metrelik bir mesafede 5 Gbps’lik hızlar sunar.

Daha yeni, daha hızlı bir standart olan 802.11ay, 2019’da piyasaya sürülecek, bu yüzden yakında daha hızlı WiGig ürünleri görmeyi bekliyoruz. Qualcomm’daki Dino Bekis, The Verge’e bu yeni standardın iki kat hızlı olabileceğini ve 100 metreye kadar mesafeler üzerinde iletişim kurabileceğini söyledi.

İlgili  Wi-Fi 6 Nedir ve Farklı Olan Ne?

Bu standartları, Wi-Fi 6 olan 802.11ax ile karıştırmayın.

WiGig Ne İçin Kullanılır?

WiGig Ne İçin Kullanılır?

WiGig, Wi-Fi 6 yerini almayacak. WiGig, daha yeni WiGig standardında genişletilmiş aralıklarla bile, duvarlardan ve diğer engellerden geçemeyecek. Aynı odada WiGig kullanarak WiGig’den yararlanmak için hiçbir engel olmaksızın iki cihazınızın olmasını istersiniz.

Bununla birlikte, WiGig’den yararlanabilecek bazı teknolojiler:

  • Bir bilgisayar, kablosuz olarak aynı odada yüksek çözünürlüklü bir sanal gerçeklik kulaklığına güç verebilir. HTC’nin Vive kablosuz adaptörü, bugün için WiGig kullanıyor.
  • Bir telefon, tablet veya bilgisayar, içeriği aynı odada yüksek çözünürlüklü bir TV’ye veya başka bir monitöre kablosuz olarak aktarabilir. Asus’un ROG Phone’u, telefonunuzu büyük ekranlı bir televizyona kablosuz olarak bağlamak için ekran yuvası ile birlikte WiGig’i kullanabilir.

WiGig’i Nasıl Alabilirim?

WiGig’i Wi-Fi için isteğe bağlı bir eklenti olarak düşünün. WiGig’i destekleyen herhangi bir cihaz, WI-FI 6 gibi temel standartları da destekleyecektir. Ancak, her Wi-Fi 6 cihazı WiGig teknolojisini içermeyecektir.

Bu teknolojiyle ilgileniyorsanız, WiGig desteğinin reklamını yapan cihazlara göz atın.

Eski 802.11ad standardı bir süredir açıkken, onu destekleyen cihazlar az ve çok uzak. 802.11ay standardını destekleyen cihazlar 2019’da çıkmaya başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir