Teknoloji

Microsoft ve Mastercard, Dijital Kimlik Platformu için Çalışıyorlar

Microsoft ve Mastercard, kimliğinizi çevrimiçi yönetmek ve doğrulamak için basitleştirilmiş bir sistem oluşturmak üzere ekip oluşturduklarını açıkladı.

Amaç, finansal hizmetlerden e-postaya ve sosyal medyaya kadar, hizmetlerde kullanılabilecek ve doğrulanabilecek evrensel olarak tanınan bir dijital kimlik oluşturmaktır.

Şu anda, kimliğinizi çevrimiçi olarak doğrulamak, pasaport numaranızdan adresinizin kanıtına, ehliyetinize ve giriş kimlik bilgilerinize kadar merkezi olarak yönetilmemektedir. Microsoft ve Mastercard şimdilik ayrıntılara hazırlanırken, iki şirket, bu doğrulama yöntemlerinin yerini alacak ve evrensel olarak hizmetlerde çalışacak merkezi olmayan bir sistem üzerinde çalıştıklarını söylüyor.

Ajay Bhalla, başkan, siber ve istihbarat çözümleri, Mastercard:

Günümüzün dijital kimlik yapısı düzensiz, tutarsız ve bir ülkede neyin işe yaradığı ve sık sık başka bir ülkede işe yaramayacağı. İk olarak kimlik verilerini kontrol eden ve kullanıldığı yer olan bir sistem kurma fırsatımız var.

Microsoft ile birlikte çalışmak, küresel olarak birlikte çalışabilir bir dijital kimlik hizmetini gerçeğe dönüştürmek için bir adım daha yaklaştırıyor ve çok yakında paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.

Önerilen sistem, krediler için başvuru yapmanın ve vergileri vermenin çevrimiçi alışverişe ve akış hizmetlerine kaydolmaya kadar her şeyi düzenleyecektir. Önemli olarak, sınırların ötesinde de çalışabilir. Ayrıca Microsoft, üç yaygın problemi çözmeyi hedefliyor:

  • Kimlik İçerme: Kadın, çocuk ve mültecilerin çoğunluğu 1 milyardan fazla insan resmi olarak tanınmadı; Dijital kimlik, sağlık, finans ve sosyal hizmetlere erişimini geliştirebilir.
  • Kimlik Doğrulama: Tek, yeniden kullanılabilir bir dijital kimlik, kullanıcıların daha iyi bir bütünlük, daha düşük maliyet ve daha az kullanım ile bir banka, devlet kurumu ve sayısız diğer dijital hizmet sağlayıcıları ile etkileşimde bulunmalarına yardımcı olabilir.
  • Sahtecilik Önleme: Tek bir dijital kimlik, çeşitli formlardaki ödeme sahtekârlığını ve kimlik hırsızlığını azaltmaya yardımcı olabilir.
İlgili  Microsoft Windows XP

Mastercard ayrıca, yeni sistemin Microsoft Azure üzerinde sunmayı planladığı yeni hizmetler için “temel olarak hizmet edecek” olduğunu söylüyor.

“Dijital kimlik, insanların her gün nasıl yaşadıklarını, çalıştıklarını ve oynadıklarını anlatan bir köşe taşı” diyor, Microsoft Kurumsal Kimlik Yöneticisi Joy Chik. “İnsanların dijital kimliklerini ve verilerini kontrol altında tutmaları gerektiğine inanıyoruz ve ilk olarak, merkeziyetçi kimlik yeniliklerini hayata geçirmek için Mastercard ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

Şu ana kadar, bu evrensel dijital kimliğin nasıl şekilleneceğine dair özel bir ayrıntı yok, ancak yüzlerce parola hatırlama ve hassas belgeleri çevrimiçi olarak gönderme yükü için hoş bir rahatlama sağlayabilir.

Microsoft, “önümüzdeki aylarda” sistemle ilgili daha fazla ayrıntı sağlanacağını vaat ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir