Windows Rehberi

DirectX İndir: Windows DirectX Güncelleme ve Yükleme

Directx güncelleme, indirme ve yükleme ihtiyacı genel de oyunlar gerek gerekli olan bir işlemdir. Bu yazımız ile nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Microsoft DirectX, Microsoft tarafından geliştirilen ve 3D oyunlar ve HD videolar gibi ağır multimedya uygulamaları için donanım hızlandırması sağlayan bir teknoloji paketidir.

Windows 7 ve Windows Server 2008 R2’den başlayarak Microsoft, DirectX 11’i tanıtmıştı. Windows 10’da ise DirectX 12 mevcut durumda.

Bilgisayarınızda hangi DirectX sürümünü kurduğunuzu görmek ve kontrol etmek için, Windows 10/8 bilgisayarınızda yapmanız gereken şey çok basittir. Yapmak için Windows Başlat menüsüne tıklayın dxdiag yazarak çıkan sonucu açmak için Enter tuşuna basın. Sistem sekmesi altında, bilgisayarınızda hangi DirectX sürümünün yüklü olduğunu görebilirsiniz..

DirectX Güncelleme

DirectX Güncelleme

DirectX Güncelleme ve İndirme

DirectX, Windows işletim sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olarak sisteme dahil edilmesine rağmen, güncellek istiyorsanız, en son hizmet paketini veya platform güncellemesini uygulayarak DirectX güncellemek için Windows Update’i kullanabilir veya doğrudan indirip yükleyebilirsiniz.

  1. DirectX güncellemek için Windows Update’i kullanabilirsiniz. Böylece sisteminize uygulan olan en yeni hizmet paketini veya platform güncellemesini yükleyebilirsiniz. DirectX’in sürümünü yükselten güncelleme paketini, işletim sisteminiz için uygun olan en son sürüme manuel olarak indirip uygulayabilirsiniz. Bu işlem Windows Update içerisine dahil edildiği için, güncelleme yapmak isterseniz bilgisayarınızı güncellemeniz yeterli olacaktır. Uyumlu bir güncelleme varsa bilgisayarınıza yüklenecektir. Buradan daha fazla bilgiyi okuyabilirsiniz: KB179113
  2. Microsoft Download Center‘dan DirectX indirebilirsiniz. DirectX End-User Runtime Web Installer, bilgisayarınız için gerekli ve uyumlu olan en son DirectX güncelleme dosyasını yükleyecektir. Web yükleyicisini indirip çalıştırdıktan sonra, sisteminizi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

DirectX 11, Windows 7 ve Windows Server 2008 R2’de desteklenmektedir. DirectX 11.1, Windows 8, Windows RT ve Windows Server 2012’de desteklenmektedir. Windows 10, Windows 8.1, Windows RT 8.1 ve Windows Server 2012 R2, DirectX 11.2’yi desteklemektedir. Windows 10’da DirectX 12 kurulu olarak gelmektedir.

İlgili  Google Meet ile Toplantı Oluşturma ve Toplantıya Katılma

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir