Windows

Windows 10 20161 güncellemesi Geliştirici Kanalı için yayınlandı

Windows 10 20161 güncellemesi yeni Başlat menüsü tasarımı, kişiselleştirilmiş görev çubuğu gibi yeniliklerle birlikte Geliştirici Kanalı için indirilebilir durumda.

Microsoft, Windows Insider programının Geliştirici Kanalı’na (Fast Ring) kayıtlı bilgisayarlar için Windows 10 güncellemesi 20161 kullanıma sundu. Bu, 2021’de gelecek 21H1 güncellemesi için 27 numaralı önizleme sürümüdür ve yeni Başlat menüsü tasarımı, kişiselleştirilmiş görev çubuğu gibi özellikler getiriyor.

Windows 10 20161 derlemesi yayınlandı

Bu sürümden itibaren, Microsoft Edge’in Chromium sürümündeki tüm açık sekmeleriniz artık Alt + Tab klavye kısayolunu kullanırken uygulama değiştirici özelliğinde görünebilecek.

Tüm açık sekmeleri görmek veya klasik deneyimi tercih etmek istemiyorsanız, bu özelliği Ayarlar> Sistem> Çoklu Görev’den yeniden yapılandırabilirsiniz. Ayarlar’da, “Alt + Tab” ı yalnızca son üç veya beş sekmenizi gösterecek şekilde yapılandırabilir veya bu özelliği tamamen kapatmayı seçebilirsiniz.

Buna ek olarak 20161 güncellemesi, davranışınıza ve cihazınıza göre daha temiz, daha az dağınık ve daha kişiselleştirilmiş içerik sunan yeni bir görev çubuğu deneyimi de sunuyor. Örneğin, Android telefonunuzu bağlarsanız, Telefonunuz uygulamasının görev çubuğuna sabitlendiğini görebilirsiniz ve Xbox Live hesabınız varsa, Xbox uygulamasını görürsünüz.

Özelleştirilebilir Görev Çubuğu

Özelleştirilebilir Görev Çubuğu (Kaynak: Microsoft)

Yeni görünüm yalnızca yeni bir hesap veya ilk giriş yapıldığında kullanılabilir ve mevcut görev çubuğu düzenleri değişmez.

Bildirim geliştirmelerinin bir parçası olarak, Windows 10 20161 derlemesinden itibaren, artık bildirimin nereden geldiğini onaylamak için ekrandaki uygulama logosuna tıklayabilir ve ardından “X” işaretini tıklatarak reddedebilirsiniz.

Yeni bildirim tasarımı

Ayrıca, Odaklanma Yardımı artık kullanıcılara bildirim yoluyla otomatik bir kural kullanılarak özelliğin etkinleştirildiğini bildirmiyor. Önceki davranışı tercih ediyorsanız, bunu Ayarlar uygulamasında değiştirebilirsiniz.

Microsoft ayrıca Denetim Masası’ndan Ayarlar uygulamasına bilgi aktarmaya devam ediyor. Örneğin, Denetim Masası’ndaki Sistem sayfasını açacak olan bağlantılar artık sizi Ayarlar > Hakkında’ya yönlendirecektir.

Hakkında ayarları sayfası artık aygıt bilgilerinin kopyalanmasını kolaylaştırmak için bir seçenek de içeriyor.

Son olarak, Windows 10 döndürülebilir cihazlar için tablet deneyimini güncelliyor. 20161’den başlayarak, sistem klavyeyi çıkarırken bildirim davranışı değişiyor, böylece bir bildirim artık gösterilmeyecek ve bunun yerine dokunmak için bazı ince ayarlarla doğrudan tablet deneyimine geçecek. Bu özelliği ayrıca Ayarlar> Sistem> Tablet öğesinden de ayarlayabilirsiniz.

Karışıklığı önlemek için, Microsoft tablet modu hızlı eylemini dokunmasız cihazlardan kaldırmakta ve kullanıcıların kullandıkları moda ve klavyenin takılı olup olmadığına göre uygun moda önyükleme yapmasına izin veren yeni bir mantık kullanıyor.

Microsoft, Windows Blog‘da Windows 10 Insider 20161 derlemesi ile ilgili tüm iyileştirmeleri, düzeltmeleri ve bilinen sorunlar listesini yayınlanmış bulunmaktadır.

İlgili  Windows 10 21H1 Güncellemesi: Yenilikler ve Değişiklikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir