Windows

Windows 10 20H2 Nasıl Silinir?

Windows 10 20H2 silme işlemi, yeni sürümle ile ilgili sorun yaşıyorsanız veya yeni sürüme hazır değilseniz, eski sürüme dönmenizi sağlar.

Windows 10 20H2 Güncelleştirmesi, Mayıs ayında cihazlarda otomatik olarak ücretsiz bir güncelleme olarak indirilecek ve yüklenecektir. Ancak, yeni sürümlerin gelmesi bize, olası bilinmeyen hatalar ve uyumluluk sorunları nedeniyle her zaman planlandığı gibi gitmediğini öğretti.

En azından ilk birkaç hafta boyunca, az sayıda bilgisayarın problemlerle karşılaşması bekleniyor ve bu nedenle Windows 10 20H2 Güncellemesi (sürüm 20H2) önceki sürüme geri dönmek için kaldırma seçeneği içermektedir.

Cihazınız Windows Update, Media Creation Tool veya Güncelleme Asistanı kullanılarak yükseltildiyse, ilk on gün içinde, dahili kurtarma seçeneklerini kullanarak Windows 10 20H2 kaldırabilirsiniz.

Bu yazımızda, Windows 10’un önceki sürümüne geri dönmek için 20H2 Güncellemesini kaldırma adımlarını göstereceğiz.

Windows 10 20H2 Kaldırma İşlemi

Windows 10 20H2 Güncelleştirmesi‘ni bilgisayarınıza yükledikten sonra önceki sürüme geri dönüş işlemi kolay bir işlemdir, ancak önce yeni bir güncelleştirme olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Belirli bir sorunla uğraşıyorsanız, önce internette araştırma yapın, çünkü sorun kolay bir şekilde düzeltilebilir. Hiçbir şey sorunu çözmüyorsa, geri yüklemek ve Windows 10 20H2 silme için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

  1. Ayarları açın.
  2. Güncelleştirme ve Güvenlik üzerine tıklayın.
  3. Kurtarma üzerine tıklayın.
  4. Windows 10’un önceki sürümüne geri git bölümünün altında Başlayın düğmesini tıklayın.
  5. 20H2 Güncelleştirmesini kaldırma nedenini seçin.
  6. İleri düğmesini tıklayın.
  7. Hayır, teşekkürler düğmesini tıklayın.
  8. İleri düğmesini tıklayın.
  9. Tekrar İleri düğmesine tıklayın.
  10. Önceki sürüme geri dön düğmesini tıklayın.

Adımları tamamladıktan sonra, cihazınız en son özellik güncellemesini kaldıracak ve önceki sürüme geri dönecektir.

Windows 10 Önceki Sürümü Geri Dön Seçeneğinin Olmaması

Windows 10 Önceki Sürümü Geri Dönme seçeneğini görmüyorsanız, birkaç şey olabilir. Windows 10, önceki sürümün bir kopyasını, yükleme başarısız olduğunda ve geri alma gerekli olduğunda, her yükseltme sırasında Windows.old adlı bir klasörde C: sürücüsünde otomatik olarak kaydeder.

Yükleme başarıyla tamamlanırsa, Windows.old klasörü cihazınızda kalır ve Windows 10 sürüm 20H2 kaldırmak için yukarıdaki talimatları kullanabilirsiniz.

Windows.old klasörü yoksa, güncellemeyi yukarıda belirtilen adımları kullanarak kaldıramazsınız.

Windows 10 1809 Nasıl Silinir? (Ekim 2018 Güncelleştirmesi)

Orijinal yüklemeden 10 gün sonra Windows 10 20H2 Güncelleştirmesi’ni kaldırmaya çalışma olasılığı da var. Windows.old klasörü cihazınızda çok yer kaplar ve daha önemli dosyalar için yer açmak istediğinizde Windows, yükleme işleminin 10. gününden sonra önceki sürüm dosyalarını otomatik olarak siler. Bu durumda, önceki bir sürüme geri dönemezsiniz.

İlgili  Windows 10 20H2 Güncellemesi (2009): Yenilikler ve Değişiklikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir