Windows

Windows 10 artık kullanmadığınız uygulamaları Arşiv’e gönderecek

Windows 10 artık sık kullanmadığınız uygulamaları arşivleyerek bilgisayarınız için daha fazla depolama alanına yer açabilir.

Windows 10, Arşiv uygulamaları olarak bilinen yeni bir depolama tasarrufu özelliğini sunuyor. Bu özellik, depolama alanından ve internet kullanımından tasarruf etmek için sık kullanmadığınız uygulamaları arşivlemek için kullanılacak. Uygulamayı bir sonraki açışınızda internete bağlanacak ve tam sürümü tekrar indirecektir. Tabii ki, bu, uygulama hala mevcutsa mümkün olacak.

Arşiv özelliği, Windows 10 Yapı 20201‘den itibaren kullanılabilir olacak ve Microsoft güncelleme notlarında bundan bahsetmemiş olsa da, depolama tasarrufu özelliğinin işletim sisteminin gelecekteki sürümlerinde varsayılan olarak etkinleştirileceği ve yalnızca Microsoft Store uygulamaları için kullanılabilir olacağı tahmin ediliyor.

Özellik etkinleştirilirse Windows 10, depolama alanını ve internet kullanımızı rahatlatmak için sık kullanmadığınız uygulamaları otomatik olarak kaldıracak. Bu işlemi kullanarak, dosyalarınız ve diğer verileriniz, uygulamanın nasıl çalıştığına bağlı olarak bilgisayarınıza veya buluta kaydedilecektir. Ardından, arşivlenmiş bir uygulamayı kullanmak istediğinizde uygulama, tam sürümü geri yükleyerek isteğe bağlı olarak tekrar indirip yükleyecek.

Özelliği Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler kısmında ki Arşiv uygulamaları geçiş anahtarını üzerinden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10 Arşiv Uygulamaları

Windows 10 Arşiv Uygulamaları

Özellik tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Apple iOS’un, kullanılmayan uygulamaları kaldırarak ve bir sonraki açışınızda yeniden yükleyerek depolamayı korumak için benzer bir özellik sunması olabilir.

İlgili  Medya Oluşturma Aracı ile Windows 10 20H2 yüklemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir