Windows

Windows 10 21H1 Nisan 2021 Güncellemesi Çıkış Tarihi Bilgileri

Windows 10 için gelecek olan yeni güncelleme duyurulduğundan beri devam eden tek bir soru var: Windows 10 21H1 güncellemesi ne zaman çıkıyor? İşte cevap ve diğer önemli detaylar.

Windows 10 21H1 sürümü, Windows 10 işletim sisteminin Nisan 2021’de yayınlanması beklenen bir sonraki ana sürümdür.

Windows 10 21H1 İndirilmesi

Önceki sürümlere benzer şekilde, 21H1 sürümü Windows 10 çalıştıran uyumlu cihazlar için ücretsiz bir isteğe bağlı güncelleme olarak sunulacak.

Özellik güncellemesi bilgisayarınız için kullanılabilir hale geldiğinde, bir bildirim ile karşılaşacak ve işlemi manuel olarak başlattığınızda, Windows Update yeni sürümü indirip yükleyecektir. Ancak cihazınız eski bir Windows 10 sürümü çalıştırıyorsa, Windows 10 bu yeni güncellemeyi otomatik olarak yüklemeye çalışır.

Eski sürümler için yapılan bu otomatik yükseltme hemen gerçekleşmez. Genellikle, eski Window 10 sürümü kullanan bilgisayarlar için yeni sürümün kullanıma sunulmasından birkaç hafta sonra yükseltilir.

Tabii ki, Medya Oluşturma Aracı ve Güncelleme Yardımcısı’nı kullanarak yine de istediğiniz zaman manuel olarak yükseltebilirsiniz. Alternatif olarak, Windows 10 21H1 ISO dosyasını Medya Oluşturma Aracı’nı kullanarak resmi olarak kullanılabilir hale gelir gelmez indirebilirsiniz.

2021’nin birinci büyük güncellemesinin her bilgisayara ulaşması aylar sürebilir. Microsoft, kullanıma sunulmayı uyumlu olduğu bilinen bilgisayarlarla başlatacak ve ardından dağıtımı daha geniş bir şekilde genişletecektir.

Hiçbir zaman otomatik olarak yükseltme bildirimi almazsanız, güncellemenin şu anda sizin için uyumlu olmaması ihtimali yüksektir. Sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, ne yaptığınızı tam olarak bilmediğiniz sürece ve riskleri anlamadığınız sürece, Windows 10’un yeni bir sürümünü yüklemeniz önerilmez.

Windows 10 21H2 Yenilikleri

Başlat Menüsü

Yeni menü, Windows 10’da gördüğünüzle aynı tasarımı hatlarını takip ediyor, ancak şimdi kaotik bir renkten daha homojen bir şeye geçen daha aerodinamik bir tasarım içeriyor. Hala kutucuklara sahip, ancak Başlat menüsü artık menü renk şemasına uymak için saydamlığı kullanan blokların rengini azaltıyor ve bir uygulamanın hızlı bir şekilde görünmesini ve bulunmasını kolaylaştırmaya yardımcı olacak geleneksel simge tasarımlarını kullanıyor.

Yeni tasarım, açık ve koyu modların yanı sıra Renkler ayarları sayfasından özel bir renk kullanırken de çalışıyor.

İlgili  Windows 10 21H1 Güncellemesi: Yenilikler ve Değişiklikler

Dosya Gezgini

Windows 10’a gerçek bir Linux çekirdeği eklemenin yanı sıra, artık sol gezinme bölmesinde yeni bir seçenekle Linux dosyalarına erişme özelliği eklenerek Linux için Windows Alt Sistemini Dosya Gezgini’ne tam olarak entegre etme planlanıyor.

Görev Çubuğu

Konum simgesi (kullanımdayken), daire içindeki düz bir noktayken artık pusula oku olarak görünecektir.

Buna ek olarak, davranışınıza ve cihazınıza göre daha temiz, daha az dağınık ve daha kişiselleştirilmiş içerik sunan yeni bir görev çubuğu deneyimi de geliyor. Örneğin, Android telefonunuzu bağlarsanız, Telefonunuz uygulamasının görev çubuğuna sabitlendiğini görebilirsiniz ve Xbox Live hesabınız varsa, Xbox uygulamasını görürsünüz.

Depolama

Depolama sayfasında, Windows 10’un belirli büyük veya kullanılmayan dosyaları silerek, kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak ve zaten OneDrive’a yüklenmiş olan dosyaların kopyalarını temizleyerek kazanabileceği veri boyutunu görüntüleyecek yeni bir Kullanıcı temizleme önerileri seçeneği geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir