Windows

Windows 10 21H1 Güncellemesi: Yenilikler ve Değişiklikler

Windows 10 21H1 güncellemesi, Microsoft’un 18 Mayıs 2021’de yenilikler ve geliştirmelerle piyasaya sürdüğü onbirinci büyük güncellemedir.

Ayrıca, 2021’da gelecek iki güncellemeden biri olacak ve Windows Insider Programında bulunan önizlemeler sayesinde, bu değişikliklerin bazılarını görebiliyoruz.

Bu yazımızda, her test önizlemesinde görünen 21H1 sürümü için planlanan yeni özellikleri ve geliştirmeleri vurgulayacağız.

Windows 10 21H1 Güncellemesi Yenilikleri

Masaüstü Yenilikleri

Başlat Menüsü

Yeni menü, Windows 10’da gördüğünüzle aynı tasarımı hatlarını takip ediyor, ancak şimdi kaotik bir renkten daha homojen bir şeye geçen daha aerodinamik bir tasarım içeriyor. Hala kutucuklara sahip, ancak Başlat menüsü artık menü renk şemasına uymak için saydamlığı kullanan blokların rengini azaltıyor ve bir uygulamanın hızlı bir şekilde görünmesini ve bulunmasını kolaylaştırmaya yardımcı olacak geleneksel simge tasarımlarını kullanıyor.

Yeni tasarım, açık ve koyu modların yanı sıra Renkler ayarları sayfasından özel bir renk kullanırken de çalışıyor.

Windows 10 Yeni Başlat Menüsü tasarımı

Windows 10 Yeni Başlat Menüsü tasarımı

Dosya Gezgini

Windows 10’a gerçek bir Linux çekirdeği eklemenin yanı sıra, artık sol gezinme bölmesinde yeni bir seçenekle Linux dosyalarına erişme özelliği eklenerek Linux için Windows Alt Sistemini Dosya Gezgini’ne tam olarak entegre etme planlanıyor.

Dosya Gezgini - Linux Entegrasyonu

Linux simgesini seçtiğinizde, tüm dağıtımlarınızın bir görünümünü görebilecek ve bunları seçtiğinizde bu dağıtım için kök dosyaları listeleyebileceksiniz.

Ayrıca Arama özelliğinde, açılır menüdeki girişi sağ tıkladığınızda artık yeni bir seçenek ile önceki aramaları silebilirsiniz.

Daha önce Ev Grubu’nu kullanmış olan kullanıcılar artık kullanımdan kaldırıldığına dair bir bildirim görmeyecek.

Görev Çubuğu

Konum simgesi (kullanımdayken), daire içindeki düz bir noktayken artık pusula oku olarak görünecektir.

Buna ek olarak, davranışınıza ve cihazınıza göre daha temiz, daha az dağınık ve daha kişiselleştirilmiş içerik sunan yeni bir görev çubuğu deneyimi de geliyor. Örneğin, Android telefonunuzu bağlarsanız, Telefonunuz uygulamasının görev çubuğuna sabitlendiğini görebilirsiniz ve Xbox Live hesabınız varsa, Xbox uygulamasını görürsünüz.

Özelleştirilebilir Görev Çubuğu

Özelleştirilebilir Görev Çubuğu (Kaynak: Microsoft)

Yeni görünüm yalnızca yeni bir hesap veya ilk giriş yapıldığında kullanılabilir ve mevcut görev çubuğu düzenlerini değiştirmez.

Görev Yöneticisi

Görev Yöneticisi’nde Ayrıntılar sekmesinde artık uygulamanın 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu belirlemek için kullanılabilecek yeni bir “Mimari” sütunu var.

Ayarlar’daki Yenilikler

Depolama

Depolama sayfasında, Windows 10’un belirli büyük veya kullanılmayan dosyaları silerek, kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak ve zaten OneDrive’a yüklenmiş olan dosyaların kopyalarını temizleyerek kazanabileceği veri boyutunu görüntüleyecek yeni bir Kullanıcı temizleme önerileri seçeneği geliyor.

Windows 10 Kullanıcı Temizleme Önerileri

Dosyaların bir kısmını veya tamamını görmek ve silmek istiyorsanız, Temizleme önerisine bak seçeneğini tıklayabilirsiniz. Bu sayfada, silmek için önerilen öğelerin bir listesini görebileceksiniz.

Windows 10, dosyaları ve uygulamaları silme kararını vermez, ancak depolama alanınız doluyorsa, ayarlar sayfası kullanılmayan dosyaları silme ve diğer dosyalar için daha fazla yer açmak için uygulamaları kaldırmanıza imkan verir

Görüntü

“Görüntü” bölümünde bulunan Grafik ayarları sayfası, artık belirli bir ekran kartında çalışması için değiştirmek isteyebileceğiniz uygulamaları önceden ayarlayacaktır. Bunu kişiselleştirmek için Gözat butonunu kullanabilirsiniz.

Wi-Fi

Bilgisayarınızı bu yeni sürümle birlikte kablosuz bağlantıyla kullanıyorsanız, Microsoft ayrı Hotspot 2.0 ayarını Wi-Fi ayar sayfasından kaldıracaktır.

Aile Grubunuz

“Hesaplar” bölümünde Aile ve diğer kullanıcılar sayfası, “aile grubunuz” ve “Bu cihazdaki kişiler” de dahil olmak üzere iki ayrı sayfaya bölünüyor.

“Aile grubunuz” sayfasının içinde Microsoft hesabı ile aile grubunuza bağlı yeni hesaplar oluşturma seçeneği bulunacaktır. Genellikle, bu ayarları Windows 10’da bir alt hesap oluşturmak için kullanırsınız; daha sonra cihaz, uygulamalar ve oyunlar için ekran süresini kısıtlamak, web filtrelemeyi yapılandırmak ve çok daha fazlasını yapmak için ebeveyn ayarlarını kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Bu cihazdaki kişiler

Bu cihazdaki kişiler Windows 10’da yeni bir özellik ve yerel hesaplar ve aile grubunun parçası olmayan herkes için yeni hesaplar eklemek veya kaldırmak için kullanacağınız sayfadır. Bu sayfa, “Aile ve diğer kullanıcılar” sayfasındaki “Diğer kullanıcılar” bölümünün yerini almaktadır.

Zaman ve Dil

Tarih ve saat sayfasında, konum devre dışı bırakıldığında “Saat dilimini otomatik olarak ayarla” geçişi devre dışı bırakılıyor.

Windows 10 21H1 - Zaman ve Dil

Gizlilik

Microsoft, Windows 10 21H1 güncelleştirmesinin bir parçası olarak Gizlilik ayarları sayfasına İndirilenler Klasörünü ekliyor.

Tanılama ve Geri Bildirim

Tanılama ve geri bildirim ayarları sayfasında, “Temel tanılama verileri” artık “Gerekli tanılama verileri” olarak değişiyor ve “Tam tanılama verileri” de “İsteğe bağlı tanılama verileri” olarak değişiyor.

Ekran Yakalama Sınırı

Ekran yakalama sınırı sayfası Windows 10 21H1’de yeni bir ayardır ve hangi uygulamaların ekranı kaydedebileceğini ayarlamak ve kontrol etmek için kullanılabilir.

Windows Update

Windows Update ayarları sayfasında, cihazınıza hangi isteğe bağlı güncellemelerin manuel olarak yükleneceğini görüntülemenize ve karar vermenize olanak tanıyan yeni bir “İsteğe bağlı güncelleştirmeleri görüntüle” bağlantısı bulunuyor.

İsteğe bağlı güncelleştirmeler, sürücüler (yazıcılar, kameralar, ağ kartları vb. gibi), özellik güncelleştirmelerini ve aylık güvenlikle ilgili olmayan kalite güncelleştirmelerini içeren Windows 10’un çalışması için gerekli olmayan güncelleştirmelerdir.

Sistem Üzerindeki Yenilikler

Linux 2 için Windows Alt Sistemi

GPU compute, Linux dosyalarının ekran kartından yararlanmasına izin veren bir özelliktir ve bu da doğrudan WSL’de daha fazla makine öğrenimi geliştirme ve veri bilimi iş akışı gerçekleştirmeyi mümkün kılmaktadır.

Wsl –install komutu WSL’yi çok daha hızlı yüklemenizi sağlar ve wsl –update komutu da WSL 2 dağıtımları tarafından kullanılan Linux çekirdek sürümünü yönetme olanağı verir.

Kurulum

21H1 güncellemesinde Windows 10, aile üyelerinizi Microsoft hesabınızdan yönetirken birden çok hesabı yapılandırmanıza olanak tanıyan yeni bir “Aile grubu kurulumu” getiriyor.

Windows 10 Aile Grubu Kurulumu

Windows Kurtarma

Windows RE (Kurtarma Ortamı) artık kurtarma araçlarına erişmek için yönetici parolası gerektirmeyecektir.

İlgili  Windows 10 2004 ISO İndirme
İlgili  En iyi Zoom Alternatifleri - 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir