Windows

Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi’ndeki Büyük Hata Nasıl Farkedilmedi?

Geçtiğimiz hafta Microsoft, Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesinin bir aydan daha uzun bir süre önce geri çektikten sonra yeniden yayınlanmıştı.

Microsoft, bu konuyla ilgili birçok açıklama yapsa da, böyle bir sorunun son sürümde nasıl bir yol izlediği hala belli değil.

Gerçekte Ne Oldu?

Windows 10 1809 Ekim 2018 Güncellemesi Geri Dönüyor!

Microsoft, Ekim 2018 Güncellemesini çektikten sonra, Windows Insider’ın Ekim Güncellemesi sonuçlandırılmadan aylar önce Feedback Hub’da aynı sorunu bildirdiği ortaya çıktı. Bu noktada, birçok kişi bu geri bildirimin Microsoft tarafından nasıl ve niçin görünmediğini merak etmeye başladı. Meseleye aşina olanlara göre, Microsoft mühendisleri aslında Insider’ın bir yükseltme sonrasında dosyalarını kaybetme konusundaki raporlarını gördü. Ancak bu raporları, gerçek hatanın ortaya çıktığı kadar şiddetli olmayan başka bir sorun için yanlış anladılar. Başka bir deyişle, Insider’lar, biri ciddi olmayan ve aslında hiçbir dosyayı silmeden iki farklı hatayla ilgili dosya kayıplarını rapor ediyordu.

Son iki yılda Microsoft’un her ay “En son sürümü veya güncellemeyi yükledikten sonra dosyalarım silinmiş” satırları boyunca Geri Bildirim Merkezi’nde çok az sayıda rapor aldığını söylüyorum. Microsoft bu sorunları orijinal olarak incelediğinde, bazı kullanıcıların yeni derlemeleri yükledikten sonra geçici bir hesaba başlatıldığını gördü. Bu kullanıcılar, bu geçici hesabı kendileriyle karıştırıyorlardı ve belgeler klasörüne erişirken, tüm dosyalarının gittiğini gördüler. Gerçekte, tüm dosyaları tam olarak hesaplarında bıraktıkları yerdeydi ve onları görmek için hesaplarına girmemişlerdi.

Sonuç olarak, Microsoft bir noktada geçici hesaba bir açılır pencere ekleyerek kullanıcıya farklı bir profile önyükleme yaptığını ve bu durumdan nasıl çıkılacağına dair destek sağladığını açıkladı. Bu nedenle Microsoft, Ekim Güncellemelerini yükledikten sonra dosyalarının silinmesine neden olan Insider raporlarını reddetti. Mühendisler, bu raporların halihazırda ele alınmış olan geçici hesap konusuyla ilgili olduğunu varsaydılar.

İlgili  Windows 10'da Microsoft 365 Office Nasıl Kaldırılır?

Gerçekten silinen dosyalardan muzdarip olanlar, Geri Bildirim Merkezinde aynı belirtileri rapor ettiler. Sorunun sebebinin ne olduğunu bilmiyorlardı, bu yüzden sadece dosyalarının silinmiş olduğunu söylediler. Klasör Yeniden Yönlendirme hatasıydı, ancak Insider’lar bunu ilk başta bilmiyordu. Uzun lafın kısası, Microsoft bir hatayı bir diğeriyle karıştırdı, bu yüzden yeni raporları hemen ele almadı.

Microsoft, Gelecekteki Sorunları Önlemek için Değişiklikler Yapıyor

Windows 10 Version 1903 Yapı 18277

Geçtiğimiz hafta Microsoft’un blog yazısı, şirketin böyle bir şeyin gerçekleşmesine nasıl izin verdiği ve şirketin gelecekte silinecek dosya raporlarının kapsamlı bir şekilde incelenmesini sağlayacağını düşünüyorum. Ekim 2018 Güncelleme fiyaskosunun tamamı Microsoft için büyük bir uyanma çağrısı oldu ve sonuç olarak, böyle bir sorunun tekrar ortaya çıkmamasını sağlamak için sistemlerin dahili olarak geliştirilmesi için çaba harcıyor.

Microsoft örneğin, bununla mücadele etmek için Geri Bildirim Merkezi’nde yeni bir önem derecesi sistemi getirdi. Insider’lar artık bir sorunun önem derecesini 1 ile 10 arasında bir ölçekte değerlendirebiliyorlar. Bu, Microsoft’un neyin önemli olduğunu belirleyebilmesine yardımcı olmalı, ancak aynı zamanda birçok Insider’ın derecelendirme sistemini kötüye kullanması ve belki de onlar kadar ciddi olmayan sorunları abartması muhtemeldir. Her iki durumda da, Microsoft kendi sistemini geliştirmek için çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir