Windows

Windows 10 Güncelleştirmeler için 7 GB Depolama Alanınızı “Ayıracak”

Windows Güncelleştirmeleri, depolama alanı az kalmış olan cihazlarda çok fazla sorun oluşturmaktadır.

Microsoft, Windows 10’un sonraki sürümü olan 1903‘te, güncelleştirmeler için disk alanını “ayırarak” bu sorunları düzeltecek.

Microsoft, yıllardır küçük sabit diskli ucuz dizüstü bilgisayarları zorlamaktadır. Bu kullanıcılar genelde büyük güncellemeleri yüklemek için yeterli depolama alanına sahip olmuyordu. Bu, onları önemli yamalar, güvenlik düzeltmeleri ve yeni özelliklerden mahrum bırakıyordu.

Şu anda, geçici çözüm ya mümkün olduğunca çok sayıda dosyayı ve programı silmek ya da güncelleştirmeyi harici depolamaya indirmek.

Microsoft, tartışmaya açık bir yöntemle bunu çözmeye çalışıyor. Bir sonraki ana sürümden başlayarak (ve şimdi Insiders tarafından kullanılabilir) Microsoft, sabit sürücünüzde en az 7 GB yer ayırmaktadır.

Bu ayrılan yer tamamen boşa gitmeyecek. Windows, güncelleştirmeler için alan gerekmediğinde geçici dosyaları burada depolayacak. Güncelleme zamanı geldiğinde, Windows ayrılmış depolama alanındaki tüm dosyaları otomatik olarak silecek ve güncelleme dosyalarını indirmek için bu alanı kullanacak.

Microsoft, bunun gerçekleşmesi için sanal bir sürücü kullanmadığını söylüyor. (TechNet)

Ne kadar alan ayrıldığı, hangi isteğe bağlı özelliklerin ve hangi dillerin yüklendiğine bağlı olarak değişir. Sistemde ne kadar çok özellik ve dil varsa, bu özelliklerin de uygun şekilde güncellenebilmesi için o kadar fazla alan ayrılacaktır. Daha sonra bir özelliği veya dili kaldırırsanız, ayrılmış alan küçülecektir.

Microsoft, ayrılmış depolama alanının yaklaşık 7 GB’tan başlaması ve artırılması gerektiğini söyledi.

Windows 10 1903, büyük olasılıkla Mayıs 2019’da piyasaya sürülecek ve bu özelliği o zaman kullanabiliyor olacağız.

İlgili  Windows 10'da Hesap Oluşturma ve Silme Adımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir