Windows

Windows 10 Yapı 18312 (1903) Yeni Özelliklerle Beraber Çıktı

Windows 10 1903 (Yapı 18312) ‘ün yeni önizlemesi, yeni ayrılmış depolama alanı özelliği, değişen “Bu bilgisayarı sıfırla” ekranı ve birçok iyileştirme getiriyor.

1903 sürümünün bir parçası olarak 18. önizleme sürümü olan Windows 10 1903 Yapı 18312, Windows Insider Programının Fast kanalında kayıtlı cihazlarda kullanıma sunuldu.

İşte bilmeniz gereken her şey.

Windows 10 Sürüm 1903 Yapı 18312

Nisan 2019’da 1903 sürümüyle gelmesi beklenen tüm değişiklikler ve geliştirmeler şunlardır:

Ayrılmış Depolama Alanı

Windows 10 Ayrılmış Alan Özelliği

Windows Güncelleştirmeleri, depolama alanı az kalmış olan cihazlarda çok fazla sorun oluşturmaktadır.

Microsoft, Windows 10’un sonraki sürümü olan 1903‘te, güncelleştirmeler için disk alanını “ayırarak” bu sorunları düzeltecek. Bir sonraki ana sürümden başlayarak (ve şimdi Insiders tarafından kullanılabilir) Microsoft, sabit sürücünüzde en az 7 GB yer ayırmaktadır. Bu ayrılan yer tamamen boşa gitmeyecek. Windows, güncelleştirmeler için alan gerekmediğinde geçici dosyaları burada depolayacak. Güncelleme zamanı geldiğinde, Windows ayrılmış depolama alanındaki tüm dosyaları otomatik olarak silecek ve güncelleme dosyalarını indirmek için bu alanı kullanacak.

İlgili  Windows 10 Güncelleştirmeler için 7 GB Depolama Alanınızı "Ayıracak"
Fiber Local Storage (FLS)

Ayrıca bu önizleme sürümünde, Windows 10 işlem başına Fiber Yerel Depolama yuvası tahsisini artırıyor. Bu değişiklik, statik olarak bağlanmış Visual C++ çalışma süreleri olan veya FLS yuvalarını ayıran yüzlerce veya binlerce benzersiz DLL‘yi dinamik olarak yükleyen herhangi bir uygulamayı olumlu yönde etkileyecektir.

Bu bilgisayarı sıfırla

18312 sürümünden itibaren Bu Bilgisayarı Sıfırla özelliğini kullanırsanız, Windows 10’u farklı yapılandırmalara sahip cihazlar arasında daha tutarlı olan yeni bir arabirim ile daha az adımlarla işlemleri tamamlayabileceksiniz.

Linux için Windows Alt Sistemi

Windows 10 Yapı 18312’den itibaren, Linux için Windows Subsystem (Alt Sistem) yönetimi kolaylaştırmak için yeni işlevler ve yeni seçenekler sunuyor:

  • Birleştirilmiş komut satırı seçenekleri – Komut satırı aracı artık, Linux dağıtımlarınızı yönetmek için wslconfig komut satırı aracında bulunan seçenekleri içermektedir.
  • Sistem dışı sürücüler de dahil olmak üzere kolay yükleme için bir dağıtımı içe aktarın – Bir tar dosyasını yeni bir dağıtım olarak almak için “–port” seçeneğini kullanın. Sistem dışı sürücüler de dahil olmak üzere dağıtım kayıt defterini istediğiniz konuma belirleyebilirsiniz.
  • WSL dağıtımınızı daha basit ortam yönetimi için dışa aktarma – Bir dağıtımı bir tar dosyasına dışa aktarmak için “—export” seçeneğini kullanın. Dağıtımınız varsayılan indirme konumunuza aktarılır.
Ek İyileştirmeler

Yeni özelliklerin ve değişikliklerin yanı sıra, 18312’de birkaç küçük geliştirmede geliyor. Örneğin, başlık çubuğu artık karanlık temaya geçerken koyu renk şemasını kullanacaktır.

Oturum açma ekranındaki akrilik efektini devre dışı bırakmak artık mümkün. Bu, Group Policy Editor‘de Yönetim Şablonları> Sistem> Oturum Açma> “Oturum açma arka planını temizle” seçeneğinin altında bulunabilir.

Windows 10 Version 1903 Yapı 18312 İndir

Güncelleme hemen Windows Insider Fast Ring ile kullanılabilir. Önizleme yapısı cihazınıza otomatik olarak indirilir ve yüklenir, ancak güncellemeyi her zaman Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Update ve Güncellemeleri denetle düğmesini tıklayarak alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir