Windows

Windows 10 Redstone 5 ile Gelen Yeni Notepad Özellikleri!

Microsoft, Ekim 2018’de gelecek olan Windows 10’un Redstone 5 Güncellemesi ile Not Defteri üzerinde yeni değişiklikleri sunacak. 

Linux ve Mac satır sonları

Windows 10 Redstone 5 ile gelen yeni Notepad özellikleri!

Microsoft sonunda UNIX stili satır sonu (EOL) karakterleri için Not Defteri’ne destek ekliyor. Not Defteri artık hem UNIX / Linux stili satır beslemelerini (LF) hem de Macintosh stili satır sonlarını (CR.) destekleyebilir hale gelecek.

Bu, Linux veya Mac’te oluşturulmuş bir metin dosyasını alabileceğinizi ve Not Defteri’nde açabileceğiniz anlamına geliyor. Önceden ise dosyayı açtığınızda karmaşık yazıları görüyordunuz. Çünkü Notepad herhangi bir satırın sonlandığını anlamıyordu.

Not Defteri, Windows stili satır sonlarını (CRLF) destekler ve bunları varsayılan olarak kullanır. Ancak, diğer satır sonlarıyla bir dosya açtığınızda, Notepad bunu otomatik olarak algılar ve düzgün şekilde görüntüler. Dosyayı da düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Not Defteri, pencerenin altındaki durum çubuğunda geçerli dosya için kullandığı satır karakterlerinin sonunu görüntüler.

Bing araması

Windows 10 Redstone 5 ile gelen yeni Notepad özellikleri!

Not Defteri artık webte Bing ile arama yapabiliyor. Bu özelliği kullanmak için yazıyı seçip ve ardından Düzenle> Bing ile Arama’yı tıklayın veya Ctrl + B’ye basın. Not defteri’nde seçilen kelime veya cümle için Bing’te arama yapar ve sonuçları web tarayıcınızda gösterir.

Tümünde ara

Windows 10 Redstone 5 ile gelen yeni Notepad özellikleri!

Microsoft’un metin düzenleyicisi artık Bul veya Değiştir iletişim pencerelerini kullanırken seçebileceğiniz bir “Wrap around” seçeneği sunuyor. Bunu kullanmak için diyalog penceresindeki “Wrap around” onay kutusunu işaretleyin.

Bu özellik Not Defteri’nde sadece metin giriş imlecinin noktasından dosyanın sonuna kadar arama yapar. Böylece imlecinizi belgenin ortasına getirdiyseniz ve ardından bir sözcük aramak için Bul veya Değiştir’i kullandıysanız, bu sözcük yalnızca imleçten sonra görüntülenenleri bulur.İmleci dosya başlangıcında aramak için bir “Yukarı” seçeneği vardır; ancak imleci dosyanın başlangıcına veya sonuna yerleştirmediğiniz ve uygun seçeneği belirmedikçe dosyanın tamamını arayamaz.

İlgili  Yeni sızıntıya göre Windows 10 Başlat menüsü değişiyor!

Wrap Around etkinken Notepad, imleçten dosyanın sonuna kadar ve ardından dosyanın başlangıcından imlecin sonuna kadar arayacaktır. Başka bir deyişle Not Defteri, metni arayacak veya dosyanın tamamını bulup değiştirecektir.

Bul ve Değiştirme için geliştirmeler

Microsoft, Bul iletişim kutusunu da başka şekillerde geliştirdi. Seçtiğiniz seçenekleri hatırlayacak, böylece Wrap around seçeneğini bir kez aktifleştirdiğinizde bir dahaki açışınızda otomatik olarak seçilecektir. Ayrıca metni seçip Bul iletişim kutusunu açtığınızda, otomatik olarak arama alanına metin yerleştirilmektedir.

Metin yaklaştırma

Windows 10 Redstone 5 ile gelen yeni Notepad özellikleri!

Not Defteri artık metni daha hızlı veya daha küçük hale getirerek “yakınlaştırmanıza” izin veriyor. Pencerenin altındaki durum çubuğunda da görüntülenen yakınlaştırma seviyesini hızlı bir şekilde ayarlamak için Görünüm> Zum Seviyesi menüsünü kullanabilirsiniz.

Bunun için de klavye kısayolları var. Bu kısayolları kullanmak için Ctrl tuşunu basılı tutun ve yakınlaştırmak için artı işaretine (+), uzaklaştırmak için eksi işaretine (-) veya varsayılan% 100 yakınlaştırma seviyesini geri yüklemek için sıfır (0) tuşuna basın. Ctrl tuşunu basılı tutup yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için fare tekerleğini yukarı ve aşağı kaydırabilirsiniz.

Sözcük Kaydır için satır ve sütun numaraları

Windows 10 Redstone 5 ile gelen yeni Notepad özellikleri!

Sözcük Kaydır etkinleştirildiğinde Notepad artık durum çubuğunda satır ve sütun numaralarını gösterecektir. Daha önce Windows, bu bilgiyi Sözcük Kaydır etkinken göstermemekteydi.

Sözcük Kaydır’ı isteğe bağlı olarka Format> Word Wrap’ı tıklatarak açıp kapatabilirsiniz.

Durum Çubuğu artık varsayılan

Not Defteri’nin durum çubuğu artık varsayılan olarak etkindir. Görünüm> Durum Çubuğu’nu tıklayarak yine de devre dışı bırakabilirsiniz.

Ctrl + Backspace ile kelime silme

Windows 10 Redstone 5 ile gelen yeni Notepad özellikleri!

Metin düzenleme için Ctrl + sol veya sağ ok dahil olmak üzere birçok ortak Ctrl tuş kısayolunu zaten destekliyordu; Metin seçmek için Shift tuşu ile birlikte kullanılabilir, böylece karakter yerine metinleri hızlı bir şekilde metin seçmek için Shift + Ctrl + sol veya sağ ok tuşlarına basabilirsiniz.

İlgili  Windows 10 20H2, Ekim 2020 Güncellemesi son sürümü test kullanıcıları için yayınlandı

Şimdi ise klavye kısayoluyla imleçten bir önceki kelimeyi silen Ctrl + Backspace’i de destekliyor.

Microsoft’u Notepad’i geliştirirken görmek gerçekten güzel. Daha önceden geliştirilen Paint 3D gösterişli olabilir ama Not Defteri birçok kişi için hala çok önemli  bir araç durumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir