Windows

Windows 10 Sürüm 1903 ile Kaldırılan Özellikler

Mayıs 2019 güncellemesinden itibaren, Windows 10 artık bu yeni özellikleri desteklenmiyor veya devam ettirmememektedir.

Windows 10 sürüm 1903 yani Mayıs 2019 Güncelleştirmesi ile birlikte gelen yeni değişiklik ve özelliklerin yanı sıra, geliştirme işlemi sırasında, Microsoft’un eski, artık kullanışlı olmayan veya artık kullanılmayan özellikleri kaldırmak için bir temizleme işlemleri de yaptı.

Genellikle, Windows 10’dan kaldırılan işlevler önemli olmuyor. 1903 sürümü ile artık masaüstü mesajlaşma uygulamasını kullanarak mesajlarınızı senkronize edemezsiniz ve XDDM tabanlı uzaktan ekran sürücüsü artık kullanılamaz. Ayrıca, Mayıs 2019 Güncellemesinden itibaren Windows 10, Wi-Fi WEP ve TKIP bağlantılarını, Windows To Go ve Paint 3D uygulamasını kullanımdan kaldırıyor.

1903 ile Kaldırılan Özellikler

Windows 10 sürüm 1903 ile aşağıdaki özellikler kaldırıldı:

  • XDDM tabanlı uzaktan ekran sürücüsü: Bu sürümden itibaren, Uzak Masaüstü Hizmetleri, tek bir oturumlu uzak masaüstü için indows Display Driver Model (WDDM) tabanlı Indirect Display Driver (IDD) kullanır. XDDM tabanlı uzaktan görüntü sürücüsü kullanan Bağımsız Yazılım Satıcıları, WDDM sürücü modeline geçiş planlamalıdır.
  • Masaüstü mesajlaşma uygulaması: Masaüstündeki mesajlaşma uygulaması, Windows Mobile’dan alınan SMS metin mesajlarını senkronize etmek ve bir kopyasını masaüstünde tutmak için kullanılabilecek bir senkronizasyon özelliği içermekteydi. Senkronizasyon özelliği tüm cihazlardan kaldırıldı.

1903 ile Artık Devam Ettirilmeyen Özellikler

Windows 10 sürüm 1903 ile aşağıdaki özellikler artık devam ettirilmiyor:

  • Print 3D: Bu uygulama artık geliştirilmemektedir ve Microsoft, Print 3D uygulaması yerine 3D Builder’ı kullanmanızı öneriyor.
  • Windows To Go: Windows To Go artık geliştirilmiyor. Bu özellik, özellik güncellemelerini desteklemez ve bu nedenle güncel kalmanıza olanak vermez.
  • Wi-Fi WEP ve TKIP: Mayıs 2019 Güncellemesinden itibaren, WEP veya TKIP ile güvence altına alınan Wi-Fi ağlarına bağlanıldığında güvenli olmayan bir uyarı mesajı görünecektir. Gelecekteki bir sürümde, bu eski şifreleri kullanan bir Wi-Fi şebekesiyle olan bağlantılara izin verilmeyecek. Wi-Fi cihazları, WPA2 veya WPA3 ile kullanılabilen AES şifrelerini kullanacak şekilde güncellenmelidir.
İlgili  Windows 10 1903 Sürümünün Yüklü Olup Olmadığını Kontrol Etmek

Kaldırılan veya devam ettirilmeyen Windows 10 özellikleri hakkında daha fazla bilgi için Microsoft destek sitesini kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir