Windows

Windows 10 ve Xbox Series X için Microsoft DirectX 12 Ultimate geliyor!

DirectX 12 Ultimate, gelecek yıl oyunların yeni özellikleriyle bu yılın ilerleyen aylarında geliyor ve bilmeniz gereken her şey bu yazımızda!

Microsoft, DirectX 12 Ultimate olarak bilinen yeni bir DirectX 12 (DX12) sürümünü duyurdu ve bu sürümün Windows ve Xbox‘ta oyun özellikleri ve yetenekleri arasındaki boşluğu kapatması bekleniyor.

Bilmiyorsanız, DirectX 12, Windows tabanlı cihazlarda çalışan oyun, görüntü ve multimedya (görsel efektler ve ses efektleri gibi) oluşturmak ve yönetmek için kullanılan teknoloji standardıdır.

Ultimate sürümü orijinal DirectX 12’den önemli bir yükseltme değil, ancak bazı yeni değişiklikler getiriyor. Örneğin yeni sürümle, GPU’nun Xbox X, Nvidia ve AMD grafik kartları için oyunları optimize etmesini kolaylaştıran ana işlemciye aşırı yük yüklemesini gerektirmeyen Ray Tracing 1.1‘e erişebileceksiniz.

Yeni bir grafik kartı veya Xbox Series X konsolu alırken, artık donanımın gelecek nesil grafik özellikleri için hazır olduğunu bildiren yeni bir DX12 Ultimate logosu göreceksiniz. Bu özellikler DirectX Raytracing, Variable Rate Shading, Mesh Shaders ve Sampler Feedback’dir.

DirectX 12’nin Ultimate sürümünde fark edilebilir değişiklikler göremeyebilirsiniz, ancak geliştiricilerin yeni nesil oyunlar için yeni ve daha iyi deneyimler oluşturmaya başlamasına izin verecek.

Microsoft, DirectX 12 Ultimate’in çıkış tarihini açıklamadı, ancak Xbox Series X’in piyasaya sürülmesinden sonra 2020 tatil sezonunda çıkması muhtemel gibi görünüyor.

Bu Microsoft web sitesinde, bu Nvidia gönderisinde ve bu AMD makalesinde DirectX 12 Ultimate’ın değişiklikleri ve avantajları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İlgili  Windows 10 Yapı 18362.86 (1903) Yeni Özelliklerle Beraber Çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir