Windows

Windows’ta Sınırlı Erişim veya Bağlantı Yok Hatasının Çözümü

Windows bilgisayarlarda ağ bağlantıları kurmaya veya yapmaya çalışırken, bu hata mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu bilgisayardaki veya ağın geri kalanı arasındaki yolda farklı teknik hatalardan veya yapılandırma sorunlarından kaynaklanabilir.

Hata şu mesajlardan birine benzeyebilir:

Sınırlı veya hiç bağlantı yok: Bağlantının bağlantısı sınırlı veya yok. İnternet'e veya bazı ağ kaynaklarına erişemeyebilirsiniz.
Sınırlı
Sınırlı bağlantı

“Sınırlı veya Bağlantı Yok” Hataları Nasıl Giderilir ve Çözümlenir

 1. Öncelikle, Ortak İnternet Bağlantısı Sorunlarını Düzeltme ile başlayın.
  • Düzelmediyse, bu sayfaya geri dönün ve 2. Adım ile devam edin.
 2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bu, neredeyse tüm bilgisayar problemleri için oldukça yaygın bir adımdır ve ağ sorununa bilgisayar yazılımınızda bağlı olabileceğinden, yeniden başlatma ile başlamalısınız.
  • Bu adımı daha önce denemiş olabilirsiniz, bu durumda bir sonrakine geçebilirsiniz.
 3. Yönlendiricinizi veya modemi yeniden başlatın. Yeniden başlatmayı, sıfırlanmamayı söyledik. Yeniden başlatma işlemi sadece güç vermesi ve daha sonra yönlendiricinin sıfırlanması, tüm ayarlarının varsayılana geri getirilmesi anlamına gelir. Bu, şu andan sonra olandan biraz daha yıkıcı bir adımdır.
  • Yönlendiricinizi yeniden başlatmak hiç işe yaramıyorsa ya da sadece geçici bir çözüm ise, 4. Adım ile devam edin.
 4. Ağınıza bir Ethernet kablosu kullanarak bağlanıyorsanız, kablonuz arızalanmış olabilir. Önce kabloyu fişten çekin ve tekrar takın. Daha sonra gerekirse, sorunun kabloyla ilgili olup olmadığını görmek için ağ kablosunu yeni veya farklı bir cihazla değiştirin.
 5. Windows TCP / IP yığınını özgün durumuna döndürmek için bu komutu, yönetici olarak bir Komut İstemi’nde çalıştırın; bu, çoğu zaman ağ ile ilgili sorunları gideren bir adımdır:
  netsh int ip reset C:\logreset.txt
  Ağ bağdaştırıcısını sıfırlama ağ hatasını düzeltmediyse, deneyebileceğiniz diğer netsh komutları aşağıda verilmiştir. Ayrıca, yükseltilmiş bir Komut İstemi‘nde, ilk komutu, ardından ikinciyi, ardından üçüncü, o sırayla, her birinden sonra Enter tuşuna basarak girin.
  netsh int tcp set heuristics disabled
  netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled
  netsh int tcp set global rss=enabled
  Ardından, ayarların devre dışı bırakıldığını doğrulamak için bu komutu çalıştırın:
  netsh int tcp show global
  Yeniden başlatın.
 6. Bu hatayı gördüğünüzde Wi-Fi’da ağ bağdaştırıcısının gücü korumak için kapanması mümkündür. Bunu, Güç Yönetimi sekmesinde olmasını engelleyebilirsiniz.
  • Denetim Masası’ndaki Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni bulun. Wi-Fi bağlantısını sağ tıklayın, Özellikler’e girin, ardından Yapılandır düğmesine basın ve Güç Yönetimi sekmesini bulun. Bilgisayarın gücü kapatmak için aygıtı kapatmasına izin veren seçeneğin işaretini kaldırın.
 7. Ağınız DHCP kullanıyorsa, önce yerel IP adresinizi bulun.
  • IP adresi statik bir IP adresine ayarlanmışsa, bağdaştırıcının ayarlarını, DHCP sunucusundan otomatik olarak bir adres alacak şekilde değiştirmeniz gerekir. DHCP’nin bittiğinden ve adaptör için kayıtlı bir IP adresi olmadığından emin olun. Bilgisayarınızın kullandığı yerel IP adresi, 169.254 ile başlıyorsa, geçersiz olduğunu ve yönlendiriciden kullanışlı bir adres almıyor demektir. Komut isteminde ipconfig/ release komutunu çalıştırmayı ve sonra ipconfig/ renew deneyin.
 8. Ağ kartı için aygıt sürücüsünü güncellemeyi deneyin. Güncel olmayan bir kart veya bozuk bir sürücü sorun olabilir.
 9. Windows sizden bağlantıyı düzeltmeyi denemenizi isterse, bunu kabul edin ve Ağ Sorun Giderici veya Ağ Onarma yardımcı programını çalıştırın (Windows’un sürümüne bağlı olarak farklı adlandırılır).
 10. Wi-Fi üzerinden bağlandıysanız ve yönlendirici kablosuz güvenlik kullanıyorsa, WPA‘nız veya diğer güvenlik anahtarınız doğru şekilde ayarlanmayabilir. Yönlendiricinize giriş yapın ve bilgisayarınızın ağındaki kablosuz güvenlik yapılandırmasını kontrol edin ve gerekiyorsa güncelleyin.
 11. Hala bağlantı yoksa, yönlendiricinin fişini çekin ve bilgisayarı doğrudan modeme bağlayın. Bu yapılandırma çalışıyorsa ve artık hata görmüyorsanız, yönlendiriciniz arızalı olabilir.
  • Ek destek için yönlendirici üreticisine başvurun. Ancak, hata devam ederse ve ağ hala kapalı görünüyorsa, destek için İnternet servis sağlayıcınıza başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir