Windows

Yeni Microsoft Bilgisayarı Surface ‘Centaurus’ Hakkında Bildiklerimiz!

Microsoft ve Intel, Microsoft’un yeni ve modern Windows Çekirdek İşletim Sistemini çalıştıran ve Windows için yeni bir cihaz faktörü kickstart’ını çalıştırmak üzere tasarlanmış yeni bir çift ekranlı Surface bilgisayar üzerinde birlikte çalışıyor olabilir.

Microsoft, Intel’in bu yıl başlarında ortaya konan Copper Harbor prototipine benzeyen Windows Core OS tarafından desteklenen yeni bir çift ekranlı Surface aygıtında Intel ile yakın bir şekilde çalışıyor. Kod adı “Centaurus”, Microsoft’un 2010’da dijital bir dergi fikrini kavramsallaştırdığı olan iptal edilmiş Courier projesine benziyor. Centaurus, Microsoft’un şu anda dahili olarak çalıştığına inandığımız ikinci çift ekranlı cihazı işaret ediyor.

Surface ‘Centaurus’ Hakkında Bildiklerimiz

Kaynaklara göre, Microsoft yaklaşık bir yıldır Centaurus üzerinde çalışıyor ve 2019 sonbaharında cihazı duyurmayı planlıyor. Microsoft’un 2-in-1 çift ekran dediği ilk şey olması gerekiyordu. Windows 10 için verimlilik, mürekkepleme ve daha fazlası için iki ekran kullanan yeni bir cihaz form faktörü.

Surface Pro ile yaptığı gibi, Microsoft bu yeni form faktörü ile ne yapılabileceğini donanım üreticilerine göstermek için Centaurus’u inşa ediyor. Bu cihazlar uyarlanabilir ve bir tablet, dizüstü bilgisayar, dijital kitap, daha büyük bir tablet gibi bir şeye dönüşebilir. Microsoft, Intel ile yakından çalıştığı için, bir Intel işlemcisinin Centaurus’u desteklediğini duymak hiç de şaşırtıcı değil. Bu, Centaurus’un x86 uygulamalarını çalıştırabileceği anlamına geliyor.

Centaurus’un Microsoft Windows 10’un yeni modern sürümü olan Windows Core OS’u çalıştırdığı söylendi. Çift ekranlı cihazlar için tasarlanmış bir deneyim sunuyor ve bu sayede avantaj sağlayan özel bir deneyime sahip.

Surface 'Centaurus' Hakkında Bildiklerimiz
Foto: PC World

Windows Core işletim sistemi eski Win32 programlarını çalıştırırken, yalnızca kapsayıcılıysa veya Store’dan geliyorsa bunu yapabilir. Microsoft, Microsoft Store’a son birkaç yıl içinde olabildiğince çok sayıda Win32 programı almayı amaçlamıştır. Bu, kullanıcıların Centaurus gibi Windows Core işletim sistemlerinden faydalanmaları için Win32 programlarının bir kütüphanesi olacak demektir.

İlgili  Windows 10'u Nereden İndirebilirim?

Windows Core işletim sistemi uyarlanabilir olduğundan, kullanıcı deneyimi anında değişebilir. Örneğin, Centaurus bir tablet modunda kullanılıyorsa, onu bir dizüstü pozisyonuna katlayabilir ve işletim sistemi bir dizüstü bilgisayara benzer bir deneyim sağlamak için ayarlayacaktır. Bu, bir ekran klavyesi ve izleme paneli ve diğer ekran, alt ve pencereli uygulamalar boyunca bir görev çubuğu ile tanıdık bir masaüstü haline gelmesi demektir.

Surface ‘Centaurus’ Andromeda için Ne Anlama Geliyor?

Surface 'Centaurus' Andromeda için Ne Anlama Geliyor?

Surface Andromeda’nın cepte çift ekranlı bir telefon olduğuna inanılıyor ve bu yılın başlarında Microsoft’un cep telefonunu daha büyük bir tablet form faktörü lehine çevirdiği ileri sürüldü. Ancak bu büyük versiyon Centaurus ile Andromeda’nın hurdaya çıkartılmadığını duyuyoruz.

Microsoft’un Andromeda’yı beklemeye aldığını ve bunun yerine Centaurus’un yayınlanmasına öncelik verdiği söyleniyor. Andromeda ile ilgili bir sorun, bir telefon olarak kullanıldığında, Win32 programlarının gerçek avantajlarından yararlanmak için çok küçük ve mağazada yeterli Progressive Web Applications (PWA) veya Universal Windows Platformu (UWP) uygulaması olmaması.

Bu form faktörünün popüler olduğu kanıtlanırsa, pocketable versiyonu fikri daha çok iştah açıcı olur. Microsoft’un hedefi, daha büyük çift ekranlı 2’si 1 arada aygıtlara nefes almak için biraz zaman vermek, geliştiricilere çift ekranlı kurulumdan yararlanan UWP uygulamaları oluşturmak ve PWA’lara daha fazla zaman kazandırmak. Sonra belki birkaç yıl içinde Andromeda gibi bir cihaz çok daha mantıklı olacaktır.

Surface 'Centaurus' Andromeda için Ne Anlama Geliyor?

Bildiğimiz kadarıyla, Microsoft şu anda Andromeda için bir yayın tarihi belirlemedi. Halen dahili olarak çalışılıyor ve Microsoft eninde sonunda onu ortaya çıkarmak.

Şimdilik Centaurus, Microsoft’un gelecek yıl başlatılacak ilk katlanabilir bilgisayarı olacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir