Android

Android telefonlar için çökmeye neden olan duvar kağıdı keşfedildi

Android telefon için keşfedilen bir hata, belirli bir görüntünün duvar kağıdı olarak ayarlanmasının ardından telefonun çökmesine sebep oluyor.

Ice Universe tarafından sızdırılan bilgiye göre, soruna neden olan görüntü tweetledikten sonra hafta sonu boyunca sorun yaygınlaştı ve hata 9to5Google ve AndroidAuthority tarafından doğrulandı. Ice Universe, hatanın özellikle Samsung cep telefonlarını etkilediğini, ancak diğerlerinin yanı sıra Google Pixel telefonlarda da yaşandığını belirtiyor.

Etkilenen telefonlarda, fotoğrafı duvar kağıdınız olarak ayarlamak, ekranın hemen açılıp kapanmasına neden olarak kullanılamaz hale getiriyor. Telefonun yeniden başlatılması sorunu da çözmüyor üstelik. 9to5Google, telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatabileceğinizi ve resim dosyasını silebileceğinizi bildiriyor, ancak Android Authority, telefonu eski haline döndürmek için en sonunda cihazını fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerektiğini bildiriyor. Bu sorunu kesinlikle önemli cihazlarınızdan hiçbirinde denememenizi tavsiye ederiz.

Hata her telefonda görünmüyor; Android Authority, önce Huawei Mate 20 Pro‘daki hatayı doğrulamaya çalıştığını, ancak telefonun etkilenmediğini de belirtiyor.

9to5Google’dan Dylan Roussel tarafından yayınlanan Twitter dizisine göre, bu sorun bazı telefonlarda görüntünün kullandığı renk alanını desteklemediğinde ortaya çıkabilir. Roussel’a göre, görüntü RGB renk alanını kullanıyor, birçok Android telefon SRGB’yi tercih ediyor.

Roussel, sorunu Android 11 geliştirici önizlemesini çalıştıran Pixel 4 XL‘de test ettiğinde, yazılımın desteklenmeyen renk alanlarını SRGB ile değiştirmek için kod içerdiğini belirtti. Sonuç olarak, duvar kağıdı Pixel 4 XL’yi çökertmedi. Bu, bu sorundan muzdarip tüm telefonlar için oldukça basit bir düzeltmenin kullanılabileceğini gösteriyor. XDA-Developers, bir geliştiricinin sorunu çözmek için AOSP’ye zaten bir yama ilettiğini de bildirdi.

Görünüşte zararsız içeriğin telefonları çökertmesi alışılmadık bir durum değil. Bu yılın başlarında, iOS 13’te iPhone’ların Sindhi dilinden belirli karakterleri görüntülerken çökmesine neden olan bir hata bulunmuştu. Birkaç yıl önce, iPhone’ların çökmesine neden olabilecek beş saniyelik bir video bile vardı.

İlgili  Android için En İyi 7 Hava Durumu Uygulaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir