Apple

Apple WWDC 2020: iOS 14, macOS 10.16 ve daha fazlası

Apple’ın her yıl düzenlediği WWDC 2020 (Worldwide Developers Conference) etkinliği bu yıl internet üzerinden canlı olarak düzenlenecek.

Bu yıl, Apple iOS 14 ve macOS 10.16 gibi işletim sistemlerinin bir sonraki büyük sürümlerini ve yeni donanımları tanıtması bekleniyor.

Yarın WWDC 2020′de bekleyeceğimiz her şeyi özetliyoruz.

WWDC 2020 tamamen online olacak

Bu yıl, WWDC 22 Haziran Pazartesi günü başlayacak. Bu önceki yıllardan daha geç bir tarih çünkü Apple, WWDC’yi COVID-19 pandemisi nedeniyle tamamen çevrimiçi bir etkinlik olarak değiştirdi. WWDC genellikle San Jose, California’da toplanan binlerce geliştiriciden oluşurken, bu yıl durum böyle değil.

WWDC 2020, yarın saat 20:00 TSİ’de bir Special Event Keynote ile başlayacak. Bu etkinlik doğrudan Apple Park‘tan yayınlanacak ve Apple’ın web sitesi, Apple Developer uygulaması, Apple TV uygulaması ve YouTube üzerinden izlenebilecek.

Apple WWDC 2020

İlginç bir şekilde, WWDC 2020 Special Event Keynote’unun bazıları daha önceden kaydedilmiş videolarla canlı olarak yayınlanacak gibi görünüyor. Bu, yeni uzaktan format nedeniyle WWDC 2020’de beklediğimiz birçok değişiklikten sadece bir tanesidir.

Açılış konuşmacısı dışında, WWDC bu yıl 1’e 1 geliştirici laboratuvarı, 100’den fazla mühendislik oturumu ve daha fazlasını içerecek. Son olarak, yıllık Apple Design Awards genellikle WWDC haftasında gerçekleşir, ancak bu yıl Apple tarafından 29 Haziran’a ertelendi.

iOS 14

Bu yıl WWDC’deki amiral gemisi duyurusu iOS 14 olacak. Apple, geliştiricilere her yıl geliştirici konferansı sırasında geliştiricilerin yeni özellikleri benimsemeleri ve uygulamalarını sonbaharda kullanıma sunulmadan önce optimize etmeleri için bolca zaman vermek üzere iOS’un en son sürümünü sunuyor.

İlgili  Windows'un Geleceği: Polaris ve Windows Core İşletim Sistemi Nedir?

Bu yıl, Apple’ın yazılımları test etme şeklini değiştirdiği bildirilmişti, böylece özellikler kararlılıklarına göre kolayca etkinleştirilip devre dışı bırakılabilir. Temel olarak, gönderilmeye hazır olmayan özellikler test devam ederken daha kolay bir şekilde kaldırılabilir. iOS 13, kararsızlığı nedeniyle yaygın bir şekilde eleştirildi ve bu da iOS 13.1’in iOS 13 yayınlanmadan önce beta testine girmesine neden oldu.

iOS 14 yenilikleri neler? Bu yıl beklediğimiz önemli değişikliklerden biri daha özelleştirilebilir bir ana ekran. Bu, iki farklı şekilde sonuç verebilir.

İlk olarak, iOS 14 ana ekranının yeni bir liste görüntüleme seçeneği eklemesi bekleniyor. Bu yeni sayfa, tüm uygulama simgelerinin bir listesini içerecek ve kullanıcıların tüm yüklü uygulamalarını aynı anda görmelerini kolaylaştıracaktır. Sıralama seçenekleri, Siri önerileri ve daha fazlası olacak. Amaç görünüşe göre, kullanıcıların tüm ana ekran ızgaralarını aramak zorunda kalmadan uygulamaları bulmalarını kolaylaştırmaktır.

İkincisi, ilk iOS 14 derlemeleri Apple’ın ana ekran widget’ları üzerinde çalıştığını gösteriyordu. Bu özelliğin iOS 14’ün son sürümüne geçip geçmediği bilinmiyor, ancak widget’lar özelleştirilebilir.

Ana ekrandan başka, iOS 14’ün artırılmış gerçekliğe yeni bir odak noktası getireceği söylentileri de var. 9to5Mac, Apple iOS’un dahili olarak “Gobi” olarak adlandırılan yeni bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirdiğini bildirmişti.

Son olarak, iOS 14’ün veya belki de iOS 13.6’nın önemli bir amiral gemisi özelliğinin CarKey olması bekleniyor. Bu özellik, kullanıcıların iPhone ve Apple Watch kullanarak araçlarının kilidini açmasına ve kontrol etmesine olanak tanıyacak.

iPadOS 14

iPadOS 13

Kaynak: 9to5mac

Geçen yıl Apple, iPadOS 13’ü tanıtarak iPad’i iOS’tan ayırmıştı. iPadOS’un piyasaya sürülmesinden bu yana, son zamanlarda iPadOS 13.4 ile büyük bir yeni özellik kazandı ve trackpad ve mouse girişi için destek eklendi. Bu yıl Apple’ın iPad’i verimlilik için daha güçlü bir platform haline getirmeye odaklanmaya devam etmesi bekleniyor.

İlgili  Disney+ için desteklenecek platformlar açıklandı

iOS 14 ile gelen değişikliklerin birçoğu, yeni artırılmış gerçeklik özellikleri, şifre yöneticisindeki geliştirmeler ve yenilenmiş bir Podcast’ler uygulaması gibi iPadOS 14’e gelecek.

watchOS 7

Bu, Apple Watch için de büyük bir yıl olacak. watchOS 7, platforma yeni sağlık özellikleri, yeni bir Çocuk modu ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmeler getirecek.

macOS 10.16

Mac için, Apple bu yıl WWDC’de macOS 10.16’yı tanıtacak ve macOS Catalina 10.15’i devam ettirecek. MacOS 10.16’nın özelliklerinden birinin yeni bir Mesajlar uygulaması olması bekleniyor.

macOS Catalina

Kaynak: 9to5mac

Bu güncellemeler ne zaman çıkacak?

Genel olarak Apple, WWDC etkinliğinden hemen sonra yeni yazılım sürümlerinin ilk geliştirici betalarını yayınlar. Genel betalar genellikle yaz aylarında bir süre sonra gelir. WWDC 2020’de, Apple’ın aynı çizelgeyi takip etmesini beklerdik, ancak WWDC’nin çevrimiçi doğası göz önüne alındığında, işler farklı olabilir.

Bu da, 22 Haziran Pazartesi günü iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, macOS 10.16 ve tvOS 14‘ün ilk geliştirici betalarını alacağımız anlamına geliyor, ancak kesin değil.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir