Güvenlik

E-posta Takibi: Nedir ve Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Posta kutunuzun içinde bir kamera olduğunu ve tüm postalarınızı okuduğunu düşünün. Bunu hiç düşünmemiş olabilirsiniz, ancak e-posta takibi, spam ve reklam epostaları için çok önemlidir.

İlk çıktığı zamandan veri e-posta, basit yazılardan, her türlü yazı tipi, stil ve görüntüyü içeren göz alıcı mesajlara dönüşmüştür. Özellikleri açısından e-postalar artık Web sayfalarına benziyor. Bu da, gönderenlerin posta kutunuzda neler olup bittiğini izlemek için mesajlara öğe ekleyebileceği anlamına geliyor.

E-posta takibi nasıl çalışır?

Princeton Üniversitesinden araştırmacılar, yaklaşık 1000 reklam postası analiz etti. İletilerin %70’inin reklam izleyicileri içerdiğini tespit ettiler. Bu, yalnızca göndereni ne zaman ve kaç kez epostayı açtığınız konusunda bilgilendirmenin yanı sıra kişisel verileri (örneğin, e-posta adresiniz) ilettiğinizde, görünmeyen görüntüler gibi öğeleri otomatik olarak indiriyordu. Dahası, izleme alanı sorgusu, yaklaşık konumunuzun belirlenebileceği IP adresinizi de gösterir.

Kendinizi nasıl korursunuz?

Gmail web posta istemcisini kullanırsanız, hiç şansınız kalmaz. Bu sağlayıcı (ve muhtemelen başkaları da) iletiden tüm görüntüleri iletmeden önce sunucularına indirir. Bu, reklam ağlarının çerezleri tarayıcınızda saklayamayacağı veya Google’a ödeme yaptıkları sürece, mesajı okuyup okuyamadığını öğrenmek anlamına gelir.

Diğer e-posta sağlayıcılarının kullanıcıları da iyi haberlere sahiptir: Web izleyicilerini engelleme araçları, e-posta takibi için oldukça iyi çalışır ve bunun yanında gerçek IP adresinizi gizlemek için bir VPN kullanabilirsiniz.

E-postanız aracılığıyla takip edilmeye karşı korunmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Posta istemcisindeki görüntülerin otomatik olarak indirilmesini devre dışı bırakın ve görüntüleri yalnızca güvenilir gönderenlerden indirin.
  • Görsel olmayan mesajlar çok sıkıcı görünüyorsa, Kaspersky Internet Security’deki Özel Tarama gibi izlemeyi engellemek için bir araç kullanın.
  • Kaspersky Güvenli Bağlantı gibi bir VPN kullanmak, gerçek IP adresinizi reklam verenlerden gizlemenize yardımcı olur.
İlgili  5G Ne Kadar Hızlı? Sayılarla Açıklıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir