Apple

2018 Sonbahar’da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

Apple geliştirdiği işletim sisteminin yeni sürümü olan iOS 12, 2018 sonbaharında piyasaya sürülecek. İşte şimdiye kadar yeni değişiklikler hakkında bildiklerimiz.

iOS12 güncellemesi, en modern iPhone’ları ve iPad’leri destekleyecek. Kısacası, iOS 11’i destekleyen tüm cihazlar iOS 12’yi de destekleyecektir. Cihazların listesi:

  • iPhone: 5s, SE, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X
  • iPad: Mini 2, Mini 3, Mini 54, Air, Air 2, 5th Gen, 9.7-inch 6th Gen, 9.7-inch Pro, 10.5-inch Pro, 12.9-inch Pro 1st Gen, 12.9-inch Pro 2nd Gen
  • iPad Touch: 6th Gen

Geliştirilmiş Performans

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

Daha eski cihazlara gelince, geliştirilmiş performans her zaman güzel bir değişikliktir ve iOS 12’nin bunu getirmesi gerekiyor. Apple’a göre, kameranın yüzde 70 daha hızlı, klavye yüzde 50 daha hızlı ve uygulama değiştirme hızının iki kat daha hızlı olmasını bekleyebilirsiniz.

Siri Kısayolları

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

iOS 12 ile Siri, daha fazla uygulama ile etkileşimde bulunabilecek. Ayrıca, nesneleri bir araya getirmek için özel komutları “programlayabileceksiniz”.

Bunun dışında Siri, rutin olarak yaptığınız şeyleri anlamak için makine öğrenimini kullanacak – örneğin işinize giderken kahve almak gibi – ve ilgili komutları doğrudan kilit ekranında gösterecek.

Grup Facetime

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

“FaceTime harika, ama gruba 30 kişi daha ekleyebilirsek çok güzel olur mu?” diye düşündünüz mü? O zaman sizin için iyi haberlerimiz var. iOS 12’de, FaceTime 32 kişiye kadar grupları destekleyecek. Bu grup hem video hem de ses katılımcılarını içerebilir ve grup iMessages sohbetlerindeki kişiler aramaya girip çıkabilecektir.

Gruplanmış Bildirimler

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

iOS’taki bildirim sistemi, özellikle de aynı uygulamadan birden fazla bildirim almaya geldiğinde, zayıf noktalarından biri olmuştur. iOS 12’de, aynı uygulamalardan gelen bildirimlerin gruplandırılacağı için listede yer alan tüm Facebook bildirimlerinizi görmeniz gerekmeyecek. Dolayısıyla, aynı uygulamalardan gelen ve bildirim merkezini tıkayan bildirimler yerine, yalnızca genişletmek için dokunabileceğiniz gruplandırılmış bildirimler olacak. Çok daha temiz.

Bu özelliği uygulama bazında da kontrol edebilirsiniz, böylece istediklerini gruplandırabilir ve diğerlerini ayırabilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik, ARKit 2 ve Ölçü

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

Artırılmış Gerçeklik birçok geliştiricinin odak noktası olmaya başlamıştır, özellikle de Apple ve Google, zorlu AR uygulamaları oluşturmaya yardımcı olmak için platformlar oluşturduklarından beri. Apple’ın ARKit’i, iOS 12’ye sahip sürüm 2’ye isabet edip, diğer kullanıcılarla oyun oynama yeteneği gibi AR’nın çok sayıda yeni ve yeni özelliğini getirecektir.

Sadece oyunun yanı sıra, bazı pratik uygulamalara AR’yi yerleştiren Measure adlı yeni bir uygulama da var. Odadaki herhangi bir şeyi ölçmek için telefonun kamerasını kullanır. AR’yi kullanarak gördüğümüz en güzel özelliklerden biri.

AR ile mümkün olan daha fazla şey için, Apple ayrıca AR videoları için özel olarak USDZ adlı yeni bir dosya formatı oluşturdu. Bu, AR videoları ve içeriğin oluşturulmasını ve paylaşılmasını iyileştirir.

Ekran Süresi ve Rahatsız Etmeyin

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

Hem Apple hem de Google, kullanıcıların, kendi cihazlarını çok fazla kullanma eğilimi ile mücadele etmek istiyor. Apple için bu, yeni bir “Ekran Süresi” ayarı ile geliyor.

İlgili  Windows'un Geleceği: Polaris ve Windows Core İşletim Sistemi Nedir?

Ekran Süresi, telefonunuzu ne kadar kullandığınızı ve en çok aradığınız uygulamaları size söyler ve ardından belirli uygulamalarda ne kadar zaman harcayabileceğinize ilişkin özel sınırlar belirlemenize izin verir. Ayrıca, tüm aile için özel ekran süresi kuralı oluşturabilir, belirli uygulamaları bir tür beyaz listeye ekleyebilir ve Ekran Süresi atlanmadan önce bir PIN etkinleştirebilirsiniz.

Rahatsız Etmeyin, ayrıca konum veya etkinlik için bu seçeneği etkinleştirmek gibi bazı yeni özellikler de getirecektir. Ayrıca, normalde ekranı uyandıracak olanlar da dahil olmak üzere, gece tüm bildirimleri devre dışı bırakan yeni bir “Uyku Zamanı Modu” seçeneği de var.

Üçüncü Taraf Otomatik Doldurma Seçenekleri

Üçüncü taraf bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız, bunu seveceksiniz. iOS 12, mobil web sitelerindeki ve uygulamalardaki kimlik bilgilerini otomatik olarak doldurmak için LastPass veya 1Password gibi şifre yönetimi uygulamalarını kullanmanıza olanak tanır.

Yeni Animoji, Memoji ve TONGUES

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

iPhone X kullanıcıları Animoji’lerini çok seviyorlar, bu yüzden de Apple’ın bu özelliğe daha fazla parıltı eklemesi hiç de şaşırtıcı değil. X kullanıcıları sadece dört yeni Anomoji’yi (koala, kaplan, hayalet ve t-rex) görmeyecekler, aynı zamanda onların benzerliklerini üstlenecek bir Animoji (Memoji denir) üretme kabiliyetine de sahip olacaklar. Samsung’un AR Emoji’si gibi, ama Apple tarzı gibi.

Fotoğraf İyileştirmeleri

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

Fotoğraflar uygulaması hem paylaşımda hem de aramada bazı iyileştirmeler yapıyor. iOS 12’de, Fotoğraflar en iyi çekimlerinizi akıllıca seçer ve onlarla ilgilendiğiniz kişilerle paylaşmanızı önerir.

Arama önerileri, fotoğraflarınızı ayrıştırmayı ve kullanıcılara, yerlere ve etkinliklere önceden erişim sağlayarak, aradıklarınızı bulmanızı kolaylaştırır. Ayrıca, özelliği kullandığınız gibi, önem verdiğiniz şeylere daha hızlı erişim sağlamanızı da öğreneceksiniz. Apple kesinlikle bu konuda Google Fotoğraflar’dan örnek almış gibi.

CarPlay Üçüncü Taraf Harita Entegrasyonu

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

CarPlay kullanıcısıysanız, büyük olasılıkla uzun zamandır beklediğiniz bir şeydir. CarPlay, Google Haritalar ve Waze gibi üçüncü taraf navigasyon uygulamaları için destek alıyor. Bu nedenle, farklı bir uygulama kullanırsanız ve CarPlay’i kullanırken Apple Haritalar’a geçmek zorunda kaldığınızda hayal kırıklığına uğramışsanız, bu hayal kırıklığı yakında sona erecektir.

iPad için Daha İyi Hareket Navigasyonu

iOS 11 ile iPad, ilk navigasyonunu aldı. iOS 12 ile, bu jestler iPhone X’te jest navigasyonunu çok iyi yapan pek çok şeyi benimseyerek daha da iyi hale geliyor. Ana ekranınıza geri dönmek, dock’unuzu kaydırarak geri almak veya Kontrol Paneli’ni açmak için sağ üst köşeden kaydırmak gibi şeyler yapabilirsiniz.

Web’de Geliştirilmiş Gizlilik

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

iOS 12’de Safari, mükemmel bir izleyici engelleme özelliği elde ediyor. Varsayılan olarak, Safari tüm sosyal paylaşım düğmelerini ve sosyal bağlantılı yorum kutularını sizin onayınız olmadan engeller ve izleme aracılarının web’deki etkinliklerinizi izlemesini engeller. Ayrıca, reklamverenlerin cihazınızın tanımlama özelliklerini toplamasını ve web’deki diğer tüm iOS 12 cihazlarında olduğu gibi görünmesini de engeller. Bu sizi anonim tutar ve reklamları daha az kişiselleştirir.

İlgili  Bu Gizli Özellikler ile iPhone Kullanımını Basitleştirebilirsiniz

Face ID: Alternatif Görünüm ve Yeniden Denemeler

Face ID’nin doğruluğunu ve kullanışlılığını iyileştirmek için, iOS 12’de birden fazla “görünüm” ekleyebileceksiniz. Bu, Face ID’nin görünümlerinizi “öğrenmesini” ve genel olarak sizin için daha iyi çalışmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, Yüz Kimliği ilk kez sizi tanımaması durumunda, şifrenizi girerek takılıp kalmak yerine tekrar denemek için yukarı kaydırmanız mümkün olacaktır.

Otomatik İşletim Sistemi Güncellemeleri

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

Şu anda bir iOS güncellemesi geldiğinde, indirmek için bir bildirim ve daha sonra yüklemek için bir bildirim alıyorsunuz. iOS 12 ile, güncellemeleri geldiği anda indiren ve ardından otomatik olarak yükleyen yeni bir Otomatik Güncelleştirmeler özelliği var. Henüz iOS 12 için bir güncelleme olmadığından bu sistemin nasıl çalışacağı tam olarak belli değil. Örneğin, indirme ve yükleme işlemlerini gerçekleştirirken ne kadar kontrol sahibi olacağınızı henüz bilmiyoruz.

Geliştirilmiş Uygulama Mağazası Önerileri

App Store, her zaman özel olarak seçilmiş bir deneyim sağladı, ancak iOS 12’de size, sizin için önemli olan daha fazla içerik göstermek amacıyla makine öğrenimini kullanıyor. Geçmişteki kurulum ve kullanım geçmişinize dayanarak istediğiniz gibi “düşündüğünüz” uygulamaları ve oyunları akıllıca seçecektir. Bunlar daha sonra App Store’un ana sayfasında vurgulanacaktır.

Siri için Yeni Aksanlar

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

Aynı Siri’den sıkıldıysanız, iOS 12 sizi mutlu etmeli: Siri İrlanda ve Güney Afrika aksanlarını alıyor.

Telefonunuz Kilitli Olduğunda USB Erişimi Engellenebilir

2018 Sonbahar'da Gelecek Olan iOS 12 Neler Getiriyor

Cihazınız kilitlendiğinde nelerin erişilebileceğini her zaman kontrol ettiniz, ancak iOS 12’de yeni bir özellik var: USB Aksesuarları. Bu seçenek devre dışıyken, cihazınız bir saatten fazla kilitlendiğinde USB erişimi reddedilir. Bu, USB cihazlarının kilitli iPhone’lara erişim kazanmasına izin vermeyeceğinden ve özel bilgilerinizin korunmasını sağlamayacağından kayda değerdir.

Uygulama İyileştirmeleri: Apple Haberleri, Yeniden Tasarlanan Hisse Senetleri, Sesli Not, Apple Kitapları

Çekirdek işletim sisteminde yapılan değişikliklerin yanı sıra iOS 12’de gerçekleşen bir dizi uygulama güncellemesi de var:

  • Apple Haberler: Yeniden tasarlanan navigasyon ve göz atma seçenekleri.
  • Stoklar: iOS 12’de tamamen yeniden tasarlandı. iPad’de de mevcut olacak.
  • Sesli Not: Ayrıca iPad’e ilk kez geliyor.
  • Apple Books: iBooks artık yok. Apple Books’a merhaba deyin. Tamamen yeniden tasarlandı.

AirPod’larla Canlı Dinleme

Kullanıcılar birkaç yıl boyunca işitme cihazlarıyla daha iyi dinleme için iOS cihazlarını uzak bir mikrofon olarak kullanabildiler. iOS 12’de, bu özellik AirPod’larla da kullanıma sunulacak. Bu seçeneği İşitme menüsünün altındaki Kontrol Merkezi’ne ekleyebilirsiniz.

Apple’ın yeni özellikler ekleyebileceği, mevcut olanları değiştirebileceği ya da bunların geliştirici önizlemesinde nasıl çalıştığını değiştirebilme şansı var, ancak şu an bulunduğumuz yer burası. Ve sizi yeni değişikliklerle sürekli haberdar edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir