Apple

Android’de Bulamayacağınız 6 iOS Özelliği

Android ve iOS, benzersiz özellikler için sürekli olarak rekabet halindeler, ancak çoğu zaman diğer platformdan özellikleri alabiliyorlar. Sahip olamadıklarını ise yazımızdan öğrenebilirsiniz.

3D Touch: Daha Fazla Özellik için Daha Fazla Dokunma

Android'de Bulamayacağınız 6 iPhone Özelliği

Dokunmatik cihazınızda bir şeyler yapmak istediğinizde ekrana dokunursunuz. Başka bir şey yapmak istediğinizde, birçok durumda uzun basabilirsiniz. Ancak iOS’ta üçüncü bir seçenek var: Daha sert basın. iPhone’un basınca duyarlı ekranı ile yeni bir seçenek seviyesi mevcut.

3D Touch olarak adlandırılan bu özellik, herhangi bir Android telefonda mevcut değil. Android’in iki seçeneği var (çoğunlukla): basın ve uzun basın. 3D Touch, daha temiz bir menü sistemi oluşturarak düğmelerin çift görev yapmasına ve gereksiz dağınıklığı ortadan kaldırmasına olanak sağlar. Birincil örnek iOS Bildirim Merkezi’nde: X düğmesi o gün için bildirimleri temizler, ancak aynı düğmeye basıldığında, Tüm Bildirimleri Temizle düğmesi açılır.

iMessage: Mobil Ortamda Sohbet Etmenin Daha İyi Bir Yolu

Android'de Bulamayacağınız 6 iPhone Özelliği

iOS kullanıcısına neden iOS kullandığını sorarsanız, en az yarısının “mavi balon nedeniyle” olduğunu söyleyebilirler. Bu elbette iMessage. Apple’ın hepsi bir arada mesajlaşma merkezine gönderme yaparak mesajlaşmayı sorunsuz bir şekilde entegre eder.

iOS’taki Apple’ın Mesajlar uygulaması, iMessage ve SMS mesajları arasında sessiz bir şekilde geçiş yapar; diğer iOS veya macOS kullanıcılarıyla yapılan görüşmelerde öntanımlıdır, ancak diğer platformlardaki kullanıcılarla (Android gibi) yapılan görüşmelerde bu programa geri döner.

Temizleme: Verilerini Kaybetmeden Kullanılmayan Uygulamalardan Kurtulma

Android'de Bulamayacağınız 6 iPhone Özelliği

Telefonunuzda yüklü istenmeyen çöplerden kurtulmaya çalıştığınızda, “Bilmiyorum, belki bir daha kullanacağım” diyorsunuz.

Offload kullanışlı geliyor. iOS 11’de kullanıma sunulan bu özellik, bir uygulamayı saklanan verilerinizi kaybetmeden etkili bir şekilde kaldırmanıza olanak tanır. Uygulamayı tekrar yüklerseniz, verileriniz sizi bekliyor olur. Özellikle çok yer kaplayan uygulamalar için çok kullanışlı

İlgili  Android için En İyi Video Düzenleyiciler

Yüklemeyi Ayarlar> Genel> iPhone Depolama’da etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirildikten sonra, aynı menüdeki uygulamaları temizleyebilirsiniz.

Memoji / Animoji: Emoji, Evrim geçirdi

Android'de Bulamayacağınız 6 iPhone Özelliği

Emoji, düz metin istemediğinizde, hissettiklerinizi ve şakalar/alaycılık gibi şeyleri daha iyi ifade etmenin eğlenceli bir yoludur. Bu çok saçma bir şey ama aynı zamanda oldukça havalı.

Geri Git: Bir Geri Düğmeden Daha İyi

Android'de Bulamayacağınız 6 iPhone Özelliği

Android’in bir geri düğmesi var ve bu önceki ekrana geçmeyi sağlar. Bazı uygulamalar ayrıca sol üst tarafa bir geri düğmesi ekler, bu da büyük bir telefonda tek eliyle ulaşılması neredeyse imkansızdır. Diğer yandan iPhone’lar, bir önceki sayfaya geri dönmek için çok fazla anlam ifade eden bir jest sunar: sağa kaydırın.

Örneğin, Instagram’a göz atıyor ve ilginç olabilecek bir profil görüyorsanız, ona atlayabilir ve etrafınıza bakabilir, ardından bir önceki ekrana geri dönmek için sağa doğru hızlıca kaydırabilirsiniz. Bir geri düğmesine ulaşmaktan daha basit, sezgisel ve kullanımı çok daha kolay.

Zamanında Güncellemeler: Tüm Telefonlar İçin Daha İyi Destek

Android'de Bulamayacağınız 6 iPhone Özelliği

Herhangi bir “Android vs iOS” tartışmasında “güncellemeler”  kelimesi kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak. Bunun iyi bir nedeni de var: Android üreticileri telefonlarını güncellemeyi geciktiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir