Apple

iPhone ve iPad’de Uygulama İçi Alımları Geri Yüklemek

iPhone veya iPad cihazınızı sıfırladıktan sonra veya yeni bir Apple cihaza geçtiğinizde uygulama için satın aldığınız işlemler görünmemektedir.

Ancak bazı uygulama içi satın alımlar “kalıcı” dır ve nereye bakacağınızı biliyorsanız bunları geri yükleyebilirsiniz.

Bu sadece uygulamalarda yaptığınız satın alımlar için geçerlidir. App Store’dan ücretli bir uygulama satın aldıysanız, App Store’u tekrar ziyaret edebilir ve uygulamayı tekrar yükleyebilirsiniz. Aynı Apple Kimliği ile giriş yaptığınız sürece, uygulamayı herhangi bir cihaza yeniden yükleyebileceksiniz.

Tüketilen ve Tüketilemez Satın Alımlar

İki farklı uygulama içi satın alma türü vardır: Tüketilen ve tüketilemez olanlar.

Tüketilebilir satın alımlar tükettiğiniz veya bitirdiğiniz ürünlerdir. Örneğin, oyun içi para birimi satın alırsanız, bir oyun için bir miktar mücevher veya bozuk para gibi, bu da tüketilebilir bir satın alımdır. Diğer tüketilebilir satın alımları arasında fazladan can, sağlık, hasar artırımı, deneyim artışı, inşa hızlandırıcıları vb. bulunur. Tüketilebilir uygulama içi satın alma işlemlerinin çoğu muhtemelen oyunlar için geçerli olacaktır. Bununla birlikte, bir şeyler yapmak için harcayabileceğiniz her tür kredi paketi, bir uygulama içi satın alma işlemidir.

Tüketilebilir alışverişler geri yüklenemez. Satın aldığınız ya da satın almadığınız tüm mücevherleri kullansanız da, uygulamayı kaldırırsanız veya yeni bir iPhone ya da iPad’e taşınırsanız giderler.

Tüketilmeyen satın almalar, kullanılmayan bir şeye sürekli erişim sağlayan satın almalardır. Örneğin, bu, bir uygulamadaki reklamları kaldırmak için tek seferlik bir ödeme veya daha fazla özellik içeren bir uygulamanın profesyonel sürümüne geçişi içerir. Ayrıca, bir oyunda daha fazla seviyenin kilidini açmak veya bir uygulamadaki belirli özelliklere ve araçlara erişmek için ödeme yapmayı da içerir. Bir kez ödediğiniz ve istediğiniz kadar çok kez kullanabileceğiniz bir oyun için bir karakter veya aksesuar da tüketilemez bir satın alma olarak kabul edilir.

İlgili  iPad ve iPhone Uygulama Güncelleme Nasıl Yapılır?

Tüketilmeyen satın almalar yeni bir cihazda geri yüklenebilir. Başka bir deyişle, satın aldığınız paralar geri yüklenemez, ancak kilidi açmak için ödediğiniz seviye geri yüklenebilir.

iPhone ve iPad'de Uygulama İçi Alımları Geri Yüklemek

Tüketilebilir Satın Alınanlar Bazen Geri Yüklenebilir, Ancak Buna Her Zaman Güvenmeyin

Teknik olarak, bir uygulamanın geliştiricisinin, iCloud veya kendi sunucusunu kullanarak para birimini ve diğer tüketilebilir ürünleri uygulama içi satın alımları senkronize etmesi ve başka bir cihazda geri yüklemesi mümkündür. Ancak, bu her geliştiriciye göre bir seçimdir. Geliştirici özelliği oraya koymadıysa, geri yüklemek için hiçbir şey yapamazsınız.

Yeni cihazınızda aynı Apple kimliğini kullanmanız veya eski cihazınızda kullandığınız aynı hesapla uygulamada oturum açmanız yeterlidir. Tüketilebilir satın alımlarınızın geri yüklendiğini görebilirsiniz.

Başka bir deyişle, tüketilebilir ürünlerin satın alınması, Apple’ın App Store’undan geri yüklenemez. Ancak uygulamanın geliştiricisi bunları sizin için belki geri yükleyebilir.

Tüketilebilir Olmayan Alımlar Nasıl Geri Yüklenir?

Geri yüklenecek uygulama içi satın alma işlemleriniz yoksa, App Store’dan değil, uygulamanın kendisinden uygulamanız gerekir. Öncelikle, söz konusu uygulamayı yükleyin (henüz yüklü değilse).

“Satın Alma İşlemlerini Geri Yükle” adlı bir düğüme veya uygulamada benzer bir şeye bakın. Bu seçeneği uygulamanın ana menü ekranında, uygulamanın ayarlar ekranında veya uygulamanın uygulama içi mağazasında bulabilirsiniz. Apple, geliştiricilere uygulamalarında böyle bir düğme eklemelerini bildirir.

iPhone ve iPad'de Uygulama İçi Alımları Geri Yüklemek

Bunu yaptıktan sonra Apple ID şifrenizi girerek App Store ile kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Uygulama, satın aldığınız ürünü görmek ve cihazınızdaki satın alma işlemlerini geri yüklemek için uygulama mağazasındaki makbuzları kontrol edecektir.

Satın aldığınızla aynı Apple kimliğini kullanmanız gerekir.

Uygulama İçi Alımları Geri Yükle Düğmesi Yoksa?

Apple, geliştiricilere bu amaç için bir düğme eklemesini söyler, ancak bazı uygulamalar böyle bir düğmeyi içermeyebilir. Bu durumlarda hala seçenekleriniz var.

İlgili  WhatsApp sohbetleri Android'den iPhone'a nasıl aktarılır?

Uygulama içinden aynı uygulama içi satın alma işlemini tekrar satın almayı denemelisiniz. Apple’ın geliştiricilere yönelik dokümanları şöyle belirtiyor: “Kullanıcı daha önce satın almış bir ürünü satın almaya çalıştıysa… Kullanıcı ürün için tekrar ücretlendirilmez.” Bununla birlikte, bu işlemi yaparken dikkatli olun. Biraz farklı bir uygulama içi satın alma satın alırsanız, sizden tekrar ücretlendirilirsiniz.

Bunun yerine Apple, Satın Alma İşlemini Geri Al düğmesi yoksa veya düğme çalışmıyorsa uygulamanın geliştiricisiyle iletişim kurmanızı önerir.

Bunu yapmak için App Store’u açın ve satın alma işlemlerini geri yüklemeye çalıştığınız uygulamayı bulun. Uygulamayı bulmak için App Store’da arayın veya App Store’un altındaki “Güncelleştirmeler” e dokunun, “Satın Alınanlar”a dokunun. Ve listeden uygulamaya dokunun.

“Yorumlar” sekmesine dokunun ve “Uygulama Desteği” bağlantısına dokunun. Geliştiriciyle nasıl iletişim kurabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir.

iPhone ve iPad'de Uygulama İçi Alımları Geri Yüklemek

Uygulama içi satın alımlar yaparken, tüketilebilir satın alma işlemlerinin geri yüklenemeyeceğini unutmayın. Bir uygulama için oyun içi para birimine yüzlerce dolar harcayacak olsanız bile, yeni bir iPhone veya iPad’e geçeceği garanti edemezsiniz. Yani satın alma yaparken iyi düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir