Apple

Apple, Herkese Açık İlk iOS ve iPadOS 13 Beta Sürümünü Yayınladı

Bu, iOS ve iPadOS’un geleceğine bir bakış atma şansımız! Apple, iPhone ve iPad’in işletim sistemlerinin bir sonraki ana sürümü olan iOS 13 ve iPadOS 13’ün ilk herkese açık beta sürümünü yayınladı.

Geliştirici betalarının aksine, herkes bu 99 dolarlık geliştirici hesabı olmadan bu betaları indirebilir. Ama unutmayın, bu bir beta.

Apple hala bu sonbaharda (muhtemelen Eylül ayında) iOS ve iPadOS 13.0’ın son sürümünü piyasaya sürmeyi planlıyor. Fakat Apple yaz aylarında birkaç haftada bir beta yayınlamaktadır. Olabildiğince fazla hatayı düzeltmek ve büyük bir kullanıcı grubundan veri toplamak için bu iyi bir yoldur.

Her zamanki gibi, Apple’ın halka açık betaları, geliştirici betaların yayımlanma döngüsünü yakından takip eder. Apple da geçen hafta iOS ve iPadOS 13’ün ikinci geliştirici beta sürümünü yayımladı. Bu yüzden ilk halka açık beta sürümü, ikinci geliştirici derlemesiyle aynı yapıya benziyor.

Ancak unutmayın, kullandığınız iPhone veya iPad’inize bir iOS beta yüklememelisiniz. Sorun sadece hatalar değil, aynı zamanda bazı uygulamalar ve özellikler çalışmayabilirler. Bazı nadir durumlarda, beta yazılımı cihazınızı kullanılamaz hale bile getirebilir. Bunun için yüklerken çok dikkatli davranın.

iOS geliştirici beta’sını kullandık ve hala oldukça sıkıntılı. Bazı web siteleri çalışmıyor, bazı uygulamalar kapanabiliyor.

iOS ve iPadOS 13 Beta Sürümünü İndirebilirsiniz

Ancak ihtiyacınız olmayan bir iPad veya iPhone’nuz varsa, buradan betayı indirebilirsiniz. Apple’ın beta web sitesine gidin ve yapılandırma profilini indirin. iPhone’unuza veya iPad’inize normal bir yazılım güncellemesi gibi herkese açık betalara güncelleme yapmalarını söyleyen küçük bir dosyadır.

Yapılandırma profilini doğrudan iOS cihazınızdaki Safari’den indirebilir veya örneğin AirDrop kullanarak cihazınıza aktarabilirsiniz. Cihazınızı yeniden başlatın, ardından Ayarlar uygulamasına gidin. Eylül ayında, cihazınız iOS ve iPadOS 13’ün son sürümüne otomatik olarak güncelleme yapacaktır.

İlgili  Apple iOS 12.1.2 Çıktı! İşte Tüm Yenilikler!

İşte iOS 13’teki yeniliklerin hızlıca özeti. Bu yıl, karanlık moda ek olarak, her bir uygulamanın da bazı yaşam kalitesi güncellemeleriyle geliştirildiği anlaşılıyor. Fotoğraflar uygulaması, canlı fotoğrafları ve videoları otomatik yürütme, akıllı creator ve daha sürükleyici bir tasarımla yepyeni bir galeri görünümü sunuyor.

Bu sürüm, “Apple ile oturum açın” adı verilen yeni bir kayıt seçeneği ve Bluetooth ve Wi-Fi onayı, arka plan konum takibi için gizlilik açılır pencereleri sayesinde gizliliğe de büyük önem vermektedir. Apple Maps artık, Etrafına Bak adı verilen etkileyici bir Google Sokak Görünümü benzeri bir özelliğe sahip. Sadece bir kaç şehirde kullanılabilir, ancak tavsiye ederiz… her şey 3B gibi görünüyor.

Yepyeni bir sürümle hatırlatıcılar, rehberinizle paylaşılan bir profil resmi belirleyebilen mesajlar, daha iyi metin biçimlendirme seçeneklerine sahip postalar, adet döngüsü takibi ile sağlık, Masaüstüne benzer özelliklere sahip dosyalar, Safari gibi güncellenen birçok uygulama, yeni bir web sitesi ayarları menüsü gibi birçok özellik bizlerle olacak.

iPad cephesinde, Apple ilk kez iPad için iOS’i yeni bir adla çağırıyor – iPadOS. Çoklu görev geliştirildi, Apple Pencil keskin bir his kazanıyor, Safari artık macOS’ta Safari kadar güçlü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir