Apple

iPad donma sorunu için yapılması gereken 3 adım

iPad donma sorunu, kullananları en çok rahatsız eden sorunlarından biridir, özellikle de sürekli olarak oluyorsa.

iPad’ın donması veya takılması, birbiriyle çakışan uygulamalardan veya bozuk bir belleğin arkasında kalan uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Ender durumlarda, işletim sistemi ile uyumsuzluk olabilir ve hatta daha nadir durumlarda işletim sistemi bozulmuş olabilir.

iPad Donma Sorunu İçin Yapılması Gereken 3 Adım

İşte bu sorunu çözmeniz içinsorunu çözmek için bazı seçenekler:

iPad’i Yeniden Başlatın

iPad’in normal bir şekilde kapatılıp açılması sorunu genellikle çözmesi için yeterlidir. Bu işlem, iPad’in etkin uygulamalar için kullandığı belleği temizlemenin ve sorunlara neden olan uygulamaları kapatmanın en iyi ve hızlı bir yoludur. Merak etmeyin, veri kaybı olmamaktadır. iPad’i yeniden başlatmak için, iPad’in üstündeki Uyku / Uyandırma düğmesine ve alttaki yuvarlak Home düğmesine basılı tutun.

Her ikisini birden birkaç saniye basılı tuttuktan sonra iPad otomatik olarak kapanacaktır. Ekran birkaç saniye siyah kaldığında, birkaç saniye için Uyku / Uyandırma düğmesini basılı tutarak tekrar açın. Yeniden başlatılırken bir Apple logosu görünecektir.

Sorun Çıkartan Uygulamayı Silin

Tek bir uygulama iPad’in donmasına neden olur mu? iPad’i yeniden başlatırsanız ve uygulamayı başlatırken veya uygulama çalışırken sorun yaşıyorsanız uygulamayı yeniden yüklemek en iyi çözüm olabilir.

Parmağınızı uygulamanın sağ üst köşesinde bir X görünene kadar simgeye basılı tutun ve X’e basarak uygulamayı silin.

Silindiğinde, uygulama mağazasına giderek uygulamayı tekrar kolayca yükleyebilirsiniz.

Not: Bir uygulama içinde saklanan tüm veriler uygulama silindiğinde silinir. Uygulama içinde önemli bilgiler saklıyorsanız, yedeklemeyi unutmayın.

iPad’inizi Sıfırlayın

Sık sık donma sorunu halen devam ediyorsa, iPad’inizi fabrika varsayılan ayarlarına geri döndürmek ve ardından iTunes ile senkronize ederek uygulamalarınızı bir yedeklemeden geri yüklemek en iyi ve son çözüm olabilir. Bu, iPad’in mevcut tüm belleği ve depolamayı tamamen temizlemesine ve sıfırdan tekrar kurulum yapılmasını sağlar.

İlgili  iPhone'u iTunes ile Yedekleme

iTunes’a gidip, iPad’inizi cihaz listesinden seçip, Geri Yükle düğmesini tıklatarak Fabrika Ayarlarına geri yükleyebilirsiniz. iPad’inizi yedeklemeniz istenecektir ve iPad’i geri yüklemeden önce mutlaka yedeklemenizi öneririz.

Bu, herhangi bir uygulama veya işletim sistemi sorununu çözecektir. iPad’iniz fabrika varsayılan ayarlarına geri yükledikten sonra kilitlenmeye veya donmaya devam ederse, Apple desteğiyle iletişime geçmeniz veya iPad’i bir Apple mağazasına götürmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir