Apple

iOS Nedir?

iOS, Apple’ın iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarını çalıştıran mobil işletim sistemidir. Başlangıçta iPhone OS olarak bilinen isim, iPad’in tanıtımıyla değiştirilmişti.

iOS, cihazı çalıştırmak için basit hareketlerin kullanıldığı, bir sonraki sayfaya geçmek için parmağınızı ekranda kaydırmak veya parmaklarınızı uzaklaştırmak için parmaklarınızı sıkıştırmak gibi çoklu-dokunma arabirimini kullanır. Herhangi bir mobil cihazın en popüler uygulama mağazası olan Apple App Store’da 2 milyondan fazla iOS uygulaması bulunmaktadır.

İşletim Sistemi Nedir?

En basit terimlerle, siz ve fiziksel aygıtınız arasındaki yazılımdır. Yazılım uygulamalarının (uygulamalar) komutlarını yorumlar ve bu uygulamaların çoklu dokunmatik ekran veya depolama gibi cihazın özelliklerine erişimini sağlar.

iOS gibi mobil işletim sistemleri, diğer uygulamaların çoğundan farklıdır çünkü her uygulamayı kendi koruyucu kabuğuna koyarlar, bu da diğer uygulamaların bunlarla kurcalanmasını engeller. Bu, başka bir kötü amaçlı yazılım türü olmasına rağmen, bir virüsün mobil işletim sistemindeki uygulamaları etkilemesini imkansız kılar. Uygulamaların etrafındaki koruyucu kabuk, uygulamaların doğrudan birbirleriyle iletişim kurmasını engellediği için de sınırlamalar getirir. iOS, bir uygulamanın başka bir uygulama ile iletişim kurmak için onaylanmasını sağlayan bir özellik olan genişletilebilirliği kullanarak bu konuyla ilgilenir.

iOS’ta Çoklu Görev Kullanılabilir mi?

Evet, iOS’ta çoklu görev yapabilirsiniz. Apple, iPad’in piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra sınırlı bir çoklu görev türü ekledi. Bu çoklu görev, arka planda çalışacak müzik çalar gibi işlemlere izin verdi. Ayrıca, uygulama bölümlerini ön planda olmadıklarında bile bellekte saklayarak hızlı uygulama geçişi sağladı.

Apple, daha sonra bazı iPad Modellerinin kaydırmalı ve bölünmüş görünüm çoklu görevlerini kullanmasına olanak tanıyan özellikler ekledi. Bölünmüş görünüm çoklu görev ekranı, ekranın her iki tarafında ayrı bir uygulama çalıştırmanıza izin vererek ekranı yarıya böler.

İlgili  Windows 10 için Yeni iCloud Uygulaması Yayınlandı

iOS Ücretli mi? Ne Sıklıkta Güncelleniyor?

Apple, işletim sistemi güncellemeleri için ücret talep etmez. Apple, iOS cihazların satın alınmasıyla birlikte bir çok yazılımı da ücretsiz olarak sunuyor.

Apple, Apple’ın geliştirici konferansında yaz başında bir duyuruyla yılda bir kez iOS için büyük bir güncelleme yayınlamaktadır. Bu ücretsiz sürümler işletim sistemine önemli özellikler ekler. Apple ayrıca yıl boyunca hata düzeltme sürümleri ve güvenlik yamaları yayınlar.

iOS Nedir?

Cihazıma Her Güncellemeyi Kurmalı mıyım?

iPad’inizi veya iPhone’unuzu güncellemeniz önemlidir. Yıl boyunca yayınlanan küçük güncellemeler genellikle bilgisayar korsanlarının bulduğu güvenlik katmanındaki delikleri kapatmayı amaçlamaktadır. Apple, gece güncellemelerini programlayabilmemizi sağlayarak cihazları güncellemeyi kolaylaştırmaktadır.

iOS’un Yeni Sürümüne Güncelleme

iPad’inizi, iPhone’unuzu veya iPod Touch’ınızı güncellemenin en kolay yolu, programlama özelliğini kullanmaktır. Yeni bir güncelleme yayınlandığında, cihaz geceleri güncellemek isteyip istemediğinizi sorar. İletişim kutusundaki Daha Sonra Yükle’ye dokunun ve yatmadan önce cihazınızı şarja takmayı unutmayın.

Ayrıca güncellemeyi iPad’in ayarlarına gidip sol taraftaki menüden Genel’i seçip Yazılım Güncelleme’yi seçerek de manuel olarak yükleyebilirsiniz. Bu, güncellemeyi indirebileceğiniz ve cihaza yükleyebileceğiniz bir ekrana götürür. Tek gereklilik, cihazınızın işlemi tamamlamak için yeterli depolama alanına sahip olması gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir