Apple

iPhone veya iPad’de Ekran Süresi’ni Kullanma ve Yapılandırma

Ekran Süresi, iPhone veya iPad’inizi ne kadar kullandığını izler. Ayrıca, uygulama veya oyunlar için Ekran Süresi belirleyebilir ve bu süre bittiğinde uygulama veya oyunların açılmamalarını sağlayabilirsiniz.

Ekran Süresi, çocuğunuzun iPhone veya iPad’inde de ebeveyn kontrolü özelliği olarak kullanabilirsiniz. Bu özellik, Apple’ın büyük olasılıkla 2018 sonbaharında piyasaya süreceği iOS 12‘de yer alacak.

Ekran Süresi Ayarları Nerede?

Ekran Süresi ayarlarını bulmak için Ayarlar> Ekran Süresi seçeneğine gidin. “Ekran Süresi” seçeneği, Ayarlar listesinin en üstündeki “Rahatsız Etmeyin” seçeneğinin hemen altındadır.

Burada hiçbir veri olmadan “Ekran Süresi Aç” seçeneğini görüyorsanız, bunun nedeni, Cihazınızda Ekran Süresi’nin şu anda devre dışı durumunda olmasıdır. Bunu etkinleştirmek için “Ekran Süresi Aç” dokunabilirsiniz, ancak iPhone veya iPad’inizin herhangi bir bilgilendirici raporu görüntülemeden önce cihazınızı nasıl kullandığınızla ilgili veri toplamasını beklemeniz gerekir.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Raporlar Nasıl Görüntülenir?

Ekran Süresi kullanımı ile ilgili raporları görüntülemek için, Ekran Süresi ekranının üst kısmındaki rapor seçeneklerine dokunun. Ekranın en üstünde, yalnızca bugün veya son yedi gün için bir rapor görmeyi seçebilirsiniz.

Ekranın sağ üst köşesindeki “Cihazlar” seçeneğine dokunup raporları görmek istediğiniz cihazları seçebilirsiniz. Örneğin, hem iPad’iniz hem de iPhone’unuz varsa, “Tüm Cihazlar” ı seçin ve her iki cihazı ne kadar kullandığınızı gösteren birleştirilmiş bir raporu görebilirsiniz. Yalnızca kendi kullanım raporunuzu görmek için tek bir cihaz seçebilirsiniz.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Buradaki grafik, cihazınızı son 24 saatte veya geçen hafta boyunca ne kadar kullandığınızı gösterir. Tam olarak ne kadar süreyi temsil ettiğini görmek istiyorsanız bir çubuğa uzun basın.

Bu veriler ayrıca belirli bir uygulama türüne göre ayrıştırılır; böylece okuma uygulamaları, üretkenlik araçları, eğlence uygulamaları ve oyunları kullanarak ne kadar zaman harcadığınızı görebilirsiniz. Bu, tam olarak zamanınızı nasıl kullandığınızı gösterir.

Burada gösterilen diğer bilgiler, bugünkü kullanımınızın, günlük ortalama kullanımınızla, cihazınızı bugün kullandığınız en genişletilmiş oturum süresinin uzunluğuyla ve geçen hafta cihazınızı kullanarak geçirdiğiniz toplam süre ile karşılaştırmasını da içerir.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Daha fazla bilgi için Ekran Süresi grafiğinin altına bakın. “En Çok Kullanılanlar” bölümünün altında, belirli uygulamaları kullanarak ne kadar zaman harcadığınızı görürsünüz veya belirli uygulama türlerini ne kadar süre kullandığınızı görmek için “Kategorileri Göster” e dokunabilirsiniz.

İlgili  Google, Tüm Uygulamalarının Görünümlerini Değiştiriyor

“Alıştırmalar” bölümünün altında, telefonunuzu veya tabletinizi bugün veya geçen hafta kaç kez elinize aldığınızı göreceksiniz. Ayrıca, ne sıklıkta aldığınızı ve sık sık aldığınız saatleri de görürsünüz.

“Bildirimler” bölümünün altında, kaç adet bildirim aldığınızı, ne zaman geldiklerini ve hangi uygulamalardan geldiğini görürsünüz. Bu, bir veya daha fazla uygulamanın sizi çok fazla rahatsız ettiğini ve bildirimlerini kapatıp kapatmadığına karar vermenize yardımcı olduğunu fark etmenize neden olabilir.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Kapanma Zamanı Nasıl Ayarlanır?

Ekran Süresi, yalnızca telefon çağrıları aldığınızda ve açık bir şekilde izin verdiğiniz uygulamaları kullandığınızda “kesinti süresini” zamanlamanıza olanak tanır. Örneğin, uykuya dalmanız gereken saatlerde kapalı kalma süresini ayarlamak isteyebilirsiniz.

Hizmet dışı kalma süresini zamanlamak için ana Ekran Süresi sayfasında “Kapalı Kalma Süresi” ne dokunun ve “Kapalı Kalma Süresi” seçeneğini etkinleştirin. İstediğiniz başlangıç ve bitiş saatlerini buradan ayarlayın. Bu ayar, aynı iCloud hesabını kullanarak oturum açtığınız tüm cihazlarla senkronize edilecek ve planlanan aksama süresinden beş dakika önce bir kesinti bildirimi göreceksiniz.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Hizmet dışı kalma süresi dolduğunda, giriş ekranınızdaki, Saat, Ayarlar ve Safari gibi erişebileceğinizler dışındaki tüm uygulama simgeleri grileşir.

Birine dokunursanız, zaman sınırınıza ulaştığınızı belirten bir mesaj görürsünüz. Yine de uygulamayı açmak için “Yoksay” a dokunabilirsiniz.

Sonuçta, bu sizin cihazınız ve istediğiniz şeyi yapabilirsiniz.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Uygulama Limitleri Nasıl Belirlenir?

iOS işletim sistemi artık belirli uygulama kategorileri için zaman sınırları belirlemenize izin veriyor. Örneğin, kendinizi günde sadece 30 dakika veya sosyal medya uygulamalarında sadece bir saat ile sınırlandırabilirsiniz. Bu limitler her gün gece yarısı sıfırlanır.

Bunu yapılandırmak için Ekran Süresi sayfasındaki “Uygulama Limitleri” ne ve ardından “Limit Ekle” ye dokunun.

Bir veya daha fazla uygulama kategorisi seçin ve ardından “Ekle” düğmesine dokunun. Belirli türdeki uygulamalar yerine telefonunuzdaki veya tabletinizdeki tüm uygulamalarda zamanınızı sınırlamak istiyorsanız, “Tüm Uygulamalar ve Kategoriler” i de seçebilirsiniz.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Son olarak, her gün bu uygulamalarda harcamak istediğiniz maksimum süreyi seçin. İsterseniz, haftanın farklı günleri için farklı zamanlar seçebilirsiniz. Örneğin, hafta sonu oyunlara ve diğer zaman kaybettiren uygulamalara daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Hizmet dışı kalma süresinde olduğu gibi, zaman sınırınızı aşmış olsanız bile, isterseniz zaman sınırını atlayabilir ve uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu limitler, plan yapmanıza ve bunlara bağlı kalmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

İlgili  Windows 10 için FreeSync Monitörlerde G-Sync Etkinleştirmek

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Her Zaman İzin Verilen Uygulamalar Nasıl Seçilir?

Ekran Süresi, kapalı kalma süresinde bile olsa veya uygulama zaman sınırlarınızı aştıysanız, “her zaman izin verilen” uygulamaları ayarlamanıza olanak tanır. Örneğin, Telefon, Mesajlar ve FaceTime uygulamalarına her zaman varsayılan olarak izin verilebilir.

Bu uygulama listesini yapılandırmak için, Ekran Süresi sayfasındaki “Her Zaman İzin Verilir” seçeneğine dokunun. Daha sonra uygulamaları listeden ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz. İsterseniz izin verilen uygulamalarınızın her ikisinden de Mesajları ve FaceTime’ı kaldırabilirsiniz, ancak Telefon uygulamasının önemli olmasından bunu kısıtlamak mümkün değil.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları Nasıl Yapılandırılır?

İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları, Ekran Süreleri kapsamındayken, ebeveyn kontrolleri gibidir. Uygulama Mağazası satın alma işlemlerinde sınırlamalar belirlemenize, belirli web sitesi türlerini kısıtlamanıza ve iPhone veya iPad kullanan birinin sistem ayarlarını değiştirmesini önlemenize izin verir. Bu seçeneklerin birçoğu daha önce Ayarlar> Genel> Kısıtlamalar bölümünde başka yerlerde mevcuttu.

İçerik ve gizlilik kısıtlamaları belirlemek için Ekran Süresi sayfasında “İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları” na dokunun. Kişilerin bu ayarları sizin izniniz olmadan değiştirmesini engelleyen bir PIN kodu girmeniz istenir. Bu, özellikle paylaşılan bir iPad’de kullanışlıdır. Daha sonra “İçerik ve Gizlilik” seçeneğini etkinleştirebilir ve istediğiniz seçenekleri burada yapılandırabilirsiniz.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Ekran Süresi Şifresi Nasıl Ayarlanır?

Ebeveynler, bir cihazı kilitlemek için Ekran Süresi seçeneklerini de kullanabilir. Örneğin, bir çocuğun iPad’inde bekleme süresini gece uyku sırasında çoğu uygulamayı kullanmasını engellemek veya oyun oynamasını önlemek için uygulama sınırlarını tüm günlerde yapılandırabilirsiniz.

Bunu yapmak için, Ekran Saati sayfasının altındaki “Ekran Süresi Şifre Kodunu Kullan” a basın ve ardından şifrenizi girin.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Çocuk Hesabı ile Ekran Süresini Kullanma

Ekran Süresi, Apple Family Sharing ile bütünleşir. Ailenizde bir veya daha fazla çocuk hesabınız varsa, bu hesapları “Aile” bölümünün altında görebilirsiniz. Ekran Süresi etkinleştirmek için bir hesaba dokunun. Bu, çocuğunuzun cihaz kullanımıyla ilgili raporları görüntülemenize ve isterseniz sınırlamaları ayarlamanıza olanak tanır.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Ekran Süresi Devre Dışı Bırakma

Ekran Süresini beğenmediyseniz ve bu özellikleri kullanmak istemiyorsanız, bunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Ekran Süresini Devre Dışı Bırak, iOS’un yeni bir Ekran Süresi raporu oluşturduğunda cihazınızın Haftalık Rapor bildirimini göstermesini de engeller.

Devre dışı bırakmak için, Ekran Süresi sayfasının en altına inin ve “Ekran Süresini Devre Dışı Bırak” seçeneğine dokunun. iPhone veya iPad‘iniz toplanan kullanım verilerini siler ve izlemeyi durdurur. İsterseniz buraya dönüp Ekran Süresini yeniden etkinleştirebilirsiniz.

iPhone veya iPad’de Ekran Süresini Kullanma ve Yapılandırma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir