Apple

iPhone Şifrenizi Mi Unuttunuz? İşte Yapılacaklar

iPhone şifre kodu özelliği, kişisel verilerinizi meraklı gözlerden uzak tutmanın önemli bir yoludur. Peki ya iPhone şifrenizi unutursanız? Yanlış şifre kodunu altı kez girmek, iPhone’unuzun devre dışı bırakıldığını belirten bir özelliği tetikler. Şifrenizi unuttuysanız, iPhone’unuza tekrar erişebilmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Çözüm iPhone veya iPod Touch’ınızı Sıfırlamak

Bu sorunu çözmek için gerçekten tek bir yol var ve bundan hoşlanmayabilirsiniz: iPhone’unuzdaki tüm verileri silmeniz ve eğer varsa, yedeklemeden geri yükleme yapmanız. iPhone’unuzdaki tüm verileri silmek, eski, unutulmuş şifre kodunu siler ve telefonu tekrar ayarlamanızı sağlar.

Bu saçma görünebilir, ancak güvenlik açısından mantıklıdır. iPhone’unuz çalındıysa, şifreyi atlayıp verilerinize erişmenin kolay olmasını istemezsiniz.

Sorun, elbette bu yaklaşımın iPhone’daki tüm verileri silmesi. Telefonunuza geri yüklediğiniz verilerin yakın zamanda yedeklenmesi durumunda bu sorun olmaz (bu iyi bir hatırlatma: eğer telefonunuza erişirseniz, bir yedek oluşturma düzenli alışkanlığınız olsun). Ancak bunu yapmazsanız, iCloud veya iTunes ile en son ne zaman senkronize edildiyse ve geri yüklediğinizde telefonunuza eklenen herhangi bir şeyi kaybedersiniz.

Unutulan iPhone Şifresini Düzeltmek İçin Üç Seçenek

Verileri iPhone’unuzdan silmenin, şifreyi kaldırmanın ve yeni başlamanın üç yolu vardır: iTunes, iCloud veya Recovery Mode.

İlgili  Apple iOS 13 Yenilikleri ve Çıkış Tarihi

iPhone’unuzu Sildikten Sonra

Kullandığınız bu seçeneklerden hangisi olursa olsun, kutudan ilk çıkardığınız gibi bir iPhone ile karşılacaksınız. Bir sonraki adım için üç seçeneğiniz var:

  • iPhone’u sıfırdan ayarlama: iPhone’unuzla tamamen sıfırdan başlamak istiyorsanız ve herhangi bir veriyi geri yüklemek istemiyorsanız (veya geri yüklemek için herhangi bir isteğiniz yoksa) bunu seçin.
  • Yedeklemeden geri yükleme: Verileriniz için yedeğiniz varsa tekrar telefonunuza geri yüklemek istiyorsanız bu en iyisidir.
  • İçeriği yeniden indirme: Yedeklemeniz olmasa bile iTunes, App ve iBooks Mağazalarından satın aldığınız neredeyse her şey cihazınıza yeniden yüklenebilir.

İçerik Kısıtlamaları Şifresi Nedir?

IOS cihazınızda sahip olabileceğiniz başka bir şifre türü daha var: İçerik Kısıtlamaları’nı koruyan şifre.

Bu şifre, ebeveynlerin veya BT yöneticilerinin belirli uygulamaları veya özellikleri engellemesine ve şifre ayarlarını bilmeyenlerin bu ayarları değiştirmesini engeller. Ama ya ebeveyn ya da yönetici sizseniz ve şifreyi unutuyorsanız?

Bu durumda, daha önce silinen ve yedeklemeden geri yükleme için belirtilen seçenekler çalışacaktır.

Son olarak..

IPhone’un şifre kodu özelliği göreceli olarak güçlü olmakla birlikte güvenlik açısından iyidir, ancak şifrenizi unutursanız kötü olur. Unutulmuş bir şifrenin artık sizi bir şifre kullanmaktan vazgeçmesine izin vermeyin; Güvenlik için şifre çok önemli. Sadece bir dahaki sefere hatırlamanız için daha kolay olacak bir şifre kullandığınızdan emin olun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir