The High Efficiency Image Format (Yüksek Verimli Görüntü Biçimi – HEIF, HEIC), Apple’ın iPhone’u tarafından kullanılıyor ve aynı zamanda Google’ın Android P’sine de geliyor. JPEG için modern bir alternatif ve çoğu zaman .HEIC dosya uzantısına sahip olarak görebilirsiniz.

HEIF Nedir?

HEIF formatı, JPEG standardından daha küçük dosya boyutuna ve daha yüksek görüntü kalitesine sahip görüntüler üretir. Başka bir deyişle, HEIF JPEG’den daha iyidir.

HEIF bunu daha gelişmiş sıkıştırma yöntemleri kullanarak gerçekleştirir. Bu yeni görüntü formatı, HEVC veya H.265 olarak da bilinen Yüksek Verimli Video Sıkıştırma formatına dayanmaktadır.

Bu biçim, Apple’ın iPhone’larında iOS 11 ile tüketiciye yönelik ilk çıkışını yaptı. Moving Picture Experts Group (MPEG) standartlarına dayanıyor ve Android P’ye de gelecek. MPEG ve Apple’a göre, HEIF görüntüleri bir JPEG resim dosyasının boyutunun yarısı kadar olmalı, ancak aynı veya daha iyi görüntü kalitesi olmalıdır.

Ancak HEIF sadece dosya boyutlarıyla ilgili değil. HEIF görüntüleri, saydamlık ve 16 bit renk gibi JPEG’de bulunmayan çeşitli özellikler sunar. iPhone’un kamerası 10 bit renkte fotoğraf çekebiliyor, bu nedenle HEIF’in 16 bit rengindeki rengi, JPEG’in 8 bitlik rengine göre önemli bir yükseltmedir.

HEIF görüntülerine döndürme, kırpma, başlıklar ve kaplamalar gibi düzenlemeler uygulayabilirsiniz. Bu düzenlemeler, alttaki görüntüyü değiştirmeden saklar. Bu, daha sonra düzenlemeyi geri alabileceğiniz anlamına gelir.

HEIC Dosyası Nedir ve HEIC Nasıl Açılır?

Apple’ın iPhone veya iPad’i ile fotoğraf çektiğinizde, bu fotoğraf .HEIC dosya uzantısına sahip bir resim dosyasına kaydedilir. HEIC, HEVC formatıyla kodlanmış sesleri ve görüntüleri saklayabilen bir formatdır.

İlgili  Windows 10 2004 Güncellemesi için 18995 Yayınlandı

Örneğin, bir iPhone’da Live Photos etkinleştirilmiş bir fotoğraf çektiğinizde, birden fazla fotoğraf ve kaydedilmiş bir ses dosyası içeren bir .HEIC dosyası alırsınız. Apple’ın iOS’unun eski sürümlerinde veya “En Uyumlu” seçeneğini belirlerseniz, bu canlı fotoğraflar .JPG sabit görüntü dosyası ve üç saniyelik bir .MOV video dosyası olarak saklanır.

HEIC Nedir ve Nasıl Açılır?

HEIF, JPEG’den Daha İyi

Yüksek Verimli Görüntü Biçimi, JPEG’ye göre her açıdan bir gelişmedir. Daha modern sıkıştırma şemaları kullanarak, JPEG görüntü dosyasında aynı miktarda veriyi, yarı boyutunda depolayabilir.

Telefonlar, daha fazla megapiksele sahip kameraları kullanmak için yükseltildikçe, fotoğraflar ayrıntılı olarak artmaktadır. Fotoğrafları JPEG yerine HEIF’de depolayarak, dosya boyutu ikiye böler, böylece telefonunuza iki kez daha fazla fotoğraf saklayabilirsiniz. Ortaya çıkan fotoğrafların çevrimiçi hizmetlere daha hızlı yüklenmesi ve bu hizmetlerin HEIF dosyalarını da desteklemesi durumunda daha az depolama alanı kullanması gerekir. Bir iPhone’da bu, fotoğraflarınızın iCloud Photo Library’ye iki kat hızlıca yüklenmesi gerektiği anlamına gelir.

JPEG standardı 1992’ye dayanıyor ve JPEG standardının en son sürümü 1994’te sonuçlandırıldı. JPEG uzun süre iyi hizmet etti, ancak modern bir standardın onu aşması hiç de şaşırtıcı değil.

Tek Problem: Uyumluluk

HEIF veya HEIC fotoğraflarını kullanmanın tek dezavantajı uyumluluk. Bir yazılım parçası görüntüleri görüntüleyebiliyorsa, JPEG görüntüleri kesinlikle okuyabilir. Ancak, fotoğraf çekip HEIF veya HEIC dosyalarıyla sonuçlanırsanız, bunlar her yerde çalışmaz.

Bu nedenle iPhone ve iPad, fotoğraflarınızı bir e-postaya eklediğinizde veya HEIF dosyalarını desteklemeyen bir hizmetle paylaştığınızda JPEG resimlerine otomatik olarak dönüştürür. Bu fotoğrafları Windows’a aktardığınızda bunları otomatik olarak JPEG’e dönüştürür. Apple’ın iOS’u, işleri olabildiğince uyumlu hale getirmek için tasarlanmıştır.

Mac’ler, MacOS High Sierra ile başlayan .HEIF ve .HEIC dosyalarını okuyabilirken, Windows 10 bu dosyalar için yerleşik destek sunmamaktadır. Bir Windows’da orijinal .HEIF veya .HEIC dosyalarını görüntülemek için üçüncü taraf bir resim görüntüleyicisine veya dönüştürme yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Umarım, Microsoft gelecekte bu format için destek ekler. Google da Android’e destek eklediğinden daha da yaygınlaşıyor.

İlgili  Windows 10 2004 Güncellemesi için 18995 Yayınlandı

Herhangi bir olası uyumluluk sorununu çözmek istemezseniz, iPhone’unuzdaki HEIF biçimini kullanmayı her zaman devre dışı bırakabilir ve kamerayı eski moda JPEG’ler olarak fotoğraf çekmeye zorlayabilirsiniz. Android P da benzer bir seçenek sunacaktır.

HEIC Nedir ve Nasıl Açılır?

Web’deki HEIF Nedir?

HEIF formatı Apple’ın iPhone’larına ulaştı ve Google’ın Android’ini çalıştıran telefonlarda görünecek, ancak web’in üzerinden olmayacak. Apple, MacOS’ta HEIF format desteği sunarken, Mac’lerde Safari tarayıcısı bile HEIF görüntüleri görüntüleyemez.

Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge gibi diğer tarayıcılar da HEIF’i desteklemiyor. Bu nedenle, web üzerinde HEIF’i yakın zamanda görmeyi beklemeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir