Ne Nedir?

HEIC Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

HEIC dosyası (The High Efficiency Image Format – Yüksek Verimli Görüntü Biçimi – HEIF, HEIC), Apple cihazlarında kullanılıyor ve aynı zamanda Android P işletim sistemine de geliyor. JPEG için modern bir alternatif durumunda.

HEIF Nedir?

HEIF dosyası, JPEG standardından daha küçük dosya boyutuna ve daha yüksek görüntü kalitesine sahip görüntüler üretir. Diğer bir deyişle, HEIF JPEG’den daha iyidir.

HEIF bunu daha gelişmiş sıkıştırma yöntemleri kullanarak gerçekleştirir. Bu yeni görüntü formatı, HEVC veya H.265 olarak da bilinen Yüksek Verimli Video Sıkıştırma formatına dayanmaktadır.

Bu biçim, Apple iPhone’larda iOS 11 ile kullanıcılar için ilk çıkışını yaptı. Moving Picture Experts Group (MPEG) standartlarına dayanıyor ve Android P’ye de gelecek. MPEG ve Apple’a göre, HEIF görüntüleri bir JPEG resim dosyasının boyutunun yarısı kadar olmalı, ancak aynı veya daha iyi görüntü kalitesinde olmalıdır.

Ancak HEIF sadece dosya boyutlarıyla ilgili değil. HEIF görüntüleri, saydamlık ve 16 bit renk gibi JPEG’de bulunmayan çeşitli özellikler sunmaktadır. iPhone’un kamerası 10 bit renkte fotoğraf çekebiliyor, bu nedenle HEIF’in 16 bit rengi, JPEG’in 8 bitlik rengine göre önemli bir yükseltmedir.

HEIF görüntülerine döndürme, kırpma, başlıklar ve kaplamalar gibi düzenlemeler uygulayabilirsiniz. Bu düzenlemeler, alttaki görüntüyü değiştirmeden saklar. Bu, daha sonra düzenlemeyi geri alabileceğiniz anlamına geliyor.

HEIC Nedir ve HEIC Nasıl Açılır?

iPhone veya iPad ile fotoğraf çektiğinizde, bu fotoğraf HEIC dosyası uzantısına sahip bir resim dosyasına kaydedilir. HEIC, HEVC formatıyla kodlanmış sesleri ve görüntüleri saklayabilen bir formattır.

Örneğin, iPhone’da Live Photos etkinleştirilmiş bir fotoğraf çektiğinizde, birden fazla fotoğraf ve kaydedilmiş bir ses dosyası içeren HEIC dosyası oluşur. iOS’un eski sürümlerinde veya “En Uyumlu” seçeneğini belirlerseniz, bu canlı fotoğraflar .JPG görüntü dosyası ve üç saniyelik bir .MOV video dosyası olarak saklanır.

İlgili  Windows 10 2004 Güncellemesi için 18995 Yayınlandı

HEIC Nedir ve Nasıl Açılır?

HEIC dosyası açma için Windows 10 üzerinde Microsoft Store’da birçok ücretsiz uygulama bulunmaktadır. Bunlardan biri olan HEIC Image Viewer ‘a buradan ulaşabilirsiniz. Bu uygulamayı yükledikten sonra HEIC dosyalarını açabilirsiniz. Ayrıca Chrome veya Firefox ile de bu HEIC açabilirsiniz.

HEIF, JPEG’den Daha İyi

Yüksek Verimli Görüntü Biçimi, JPEG’e göre her açıdan bir gelişmedir. Daha modern sıkıştırma şemaları kullanarak, JPEG görüntü dosyasında aynı miktarda veriyi, yarı boyutunda depolayabilir.

Telefonlar, daha fazla megapiksele sahip kameraları kullanmak için yükseltildikçe, fotoğraflar ayrıntılı olarak artmaktadır. Fotoğrafları JPEG yerine HEIF’de depolayarak, dosya boyutu ikiye bölünür, böylece telefonunuza iki adet fazla fotoğraf saklayabilirsiniz. Ortaya çıkan fotoğrafların çevrimiçi hizmetlere daha hızlı yüklenmesi ve bu hizmetlerin HEIF dosyalarını da desteklemesi durumunda daha az depolama alanı kullanması gerekiyor. iPhone’da bu, fotoğraflarınızın iCloud Photo Library’ye iki kat hızlıca yüklenmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

JPEG standardı 1992 yılına dayanıyor ve JPEG standardının en son sürümü 1994’te geldi. JPEG uzun süredir iyi hizmet etmiş durumda, ancak modern bir standardın onu yerine gelmesi şaşırtıcı olmamalı.

Tek Problem: Uyumluluk

HEIF veya HEIC fotoğraflarını kullanmanın tek dezavantajı uyumluluk. Bir yazılım parçası fotoğrafları görüntüleyebiliyorsa, JPEG görüntüleri kesinlikle okuyabilir. Ancak, fotoğraf çekip HEIF veya HEIC dosyalarıyla kaydederseniz, bunlar her yerde çalışmaz.

Bu nedenle iPhone ve iPad, fotoğraflarınızı e-postaya eklediğinizde veya HEIF dosyalarını desteklemeyen bir hizmetle paylaştığınızda JPEG resimlerine otomatik olarak dönüştürür. Bu fotoğrafları Windows’a aktardığınızda bunları otomatik olarak JPEG’e dönüştürür. Apple iOS, işleri olabildiğince uyumlu hale getirmek için tasarlanmıştır.

Mac’ler, MacOS High Sierra ile başlayan .HEIF ve .HEIC dosyalarını okuyabilirken, Windows 10 bu dosyalar için yerleşik destek sunmamaktadır. Bir Windows’da orijinal .HEIF veya .HEIC dosyalarını görüntülemek için üçüncü taraf bir resim görüntüleyicisine veya dönüştürme yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Umarımz, Microsoft gelecekte bu format için destek ekler. Google da Android’e destek eklediğinden bu format daha da yaygınlaşıyor.

İlgili  Windows 10 20H2 Güncellemesi Nedir ve Neden Yüklemeliyiz?

Herhangi bir olası uyumluluk sorununu çözmek istemezseniz, iPhone’unuzdaki HEIF biçimini kullanmayı her zaman devre dışı bırakabilir ve kamerayı eski moda JPEG’ler olarak fotoğraf çekmeye zorlayabilirsiniz. Android P da benzer bir seçenek sunacaktır.

HEIC Nedir ve Nasıl Açılır?

Web’deki HEIF Nedir?

HEIF formatı Apple iPhone geldi ve Google Android çalıştıran telefonlarda görüntülenebilecek, ancak web üzerinde olmayacak. Apple, MacOS’ta HEIF format desteği sunarken, Mac’lerde Safari tarayıcısı bile HEIF görüntüleri görüntüleyememektedir.

Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge gibi diğer tarayıcılar da HEIF’i desteklemiyor. Bu nedenle, web üzerinde HEIF’i yakın zamanda görmeyi beklemeyin.

Not: Bu makale 10.11.2018 tarihinde yayınlanmış ve 06.06.2020 tarihinde güncellenmiştir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir