Microsoft Office

.XLSX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

XLSX nedir diye merak ediyorsanız; .XLSX dosya uzantısına sahip bir dosya, Microsoft Excel tarafından oluşturulan Microsoft Excel Open XML Spreadsheet (XLSX) dosyasıdır. Bu biçimi, Apple Numbers, Google Dokümanlar ve OpenOffice gibi diğer e-tablo uygulamalarında da açabilirsiniz.

.XLSX Nedir?

XLSX dosyaları, verileri düzenlemek, analiz etmek ve depolamak için tabloları kullanan bir elektronik tablo uygulaması olan Microsoft Excel’de kullanılan dosyalardır. Her hücre, matematiksel formüller dahil olmak üzere metin veya sayısal veriler içerebilir.

İlk olarak Office Open XML standardında Microsoft Office 2007 ile sunulan XLSX, Excel’in modern sürümlerini kullanarak bir elektronik tablo oluştururken varsayılan biçimdir. Microsoft bu formatı, OpenOffice’ten ve Open Document File’dan (ODF) artan rekabetten kaynakladı. XLXS formatı, daha önce Excel’in kullandığı özel XLS dosya formatının yerini almıştır.

XLSX Dosyası Nasıl Açılır?

XLSX dosyaları standart hale getirildiğinden, bunları farklı platformlarda birçok uygulamada açabilirsiniz. Microsoft Office 2007 veya daha sonraki bir kopyasına sahip olmadığınız sürece, Windows bunları yerel olarak açmasa da, dosyalarınızı açmak için Apache OpenOffice veya LibreOffice gibi bir üçüncü taraf açık kaynaklı uygulama indirebilirsiniz.

.XLSX nasıl açılır?

.XLSX nasıl açılır?

Mac kullanıcıları sadece dosyayı çift tıklatarak Apple Numbers uygulamasında açabilirler.

Office Open XML dosyalarınızı depoda saklamak, açmak ve düzenlemek istiyorsanız, belgenizi Excel Online veya Google E-Tablolar aracılığıyla yükleyerek yapabilirsiniz.

.XLSX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Alternatif olarak, bir Chrome kullanıcısıysanız, tarayıcınız için Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Office Düzenlemesini (resmi bir Google uzantısı) indirebilirsiniz. Herhangi bir XLSX dosyasını doğrudan yerel sabit diskinizden Google Drive’ınıza sürükleyip herhangi bir Chrome sekmesine bırakarak yükleyebilirsiniz.

.XLSX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

İlgili  .PPTX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir