Microsoft Office

Outlook’tan Silinmiş Öğeler Nasıl Kurtarılır?

Microsoft Exchange Server’ı posta sunucunuz olarak kullanıyorsanız, yanlışlıkla silinen öğenizi kurtarabilirsiniz.

İletiyi Kalıcı Silmek

Bir e-postayı silerek ya da klavyenizde “Delete” i kullanarak ya da Outlook’ta “Sil” seçeneğini tıkladığınızda, ileti Silinen Öğeler klasörüne gönderilir. Klasörü boşaltıncaya kadar genellikle Silinmiş Öğeler klasöründe kalır (şirket yöneticileriniz bunu Silinen Öğeler klasörünüzü otomatik olarak düzenli boşaltmak için değiştirmiş olabilirler). Silinmiş Öğeler klasörünü boşaltmak, kalıcı silme olarak bilinir çünkü iletiyi bilgisayarınızdaki Outlook’tan tamamen siler. Ayrıca, Outlook’taki herhangi bir klasörden, SHIFT + Delete tuşunu kullanarak klavyenizdeki “Silinmiş Öğeler” klasörüne göndermeden de silebilirsiniz.

Bir iletiyi yanlışlıkla silerseniz, Silinmiş Öğeler klasörüne gidin, iletiyi bulun ve onu sildiğiniz klasöre geri taşıyın. Bir mesajı sildiyseniz, “Silinmiş Öğeleri Kurtar” aracını kullanmanız gerekir.

Kalıcı Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır

Bir e-posta kalıcı silindiğinde olduğunda, Exchange’de gizli “Recoverable Items” klasörüne taşınır. Varsayılan olarak, bu silinmiş e-postaların saklama süresi 14 gündür. Bu, Outlook’tan bir şeyi “silmiş” olduktan sonra 14 gün boyunca, kalıcı olarak silinmeden (ve tamamen kurtarılamayacak) önce “Kurtarılabilir Öğeler” klasörüne yerleştirilir. E-posta yöneticiniz varsayılanı değiştirmedikçe, yanlışlıkla silinen e-postalarınızı geri almak için Outlook’un “Silinmiş Öğeleri Kurtar” aracını kullanmak için 14 gününüz vardır.

Bu araca üç farklı yerden erişebilirsiniz:

Silinmiş Öğeleri seçin ve “Bu klasörden son kaldırılan öğeleri kurtar” seçeneği için klasör bölmesinin üst kısmına bakın.

Outlook'tan Silinmiş Öğeler Nasıl Kurtarılır?

Home> Sunucudan Silinen Öğeleri Kurtar.

Outlook'tan Silinmiş Öğeler Nasıl Kurtarılır?

Klasöre Git> Silinmiş Öğeleri Kurtar.

Outlook'tan Silinmiş Öğeler Nasıl Kurtarılır?

Bu seçeneklerin tümü, Kurtarılabilir Öğeler klasöründeki öğelerin bir listesini görüntüleyen aynı Silinen Öğeler Kurtar aracını başlatır.

Outlook'tan Silinmiş Öğeler Nasıl Kurtarılır?

Silinmiş bir öğeyi kurtarmak için onu seçin, “Seçilen Öğeleri Geri Yükle” seçeneğinin açık olduğundan emin olun ve ardından “Tamam” a tıklayın.

Outlook'tan Silinmiş Öğeler Nasıl Kurtarılır?

Öğe, daha sonra istediğiniz klasöre geri taşıyabileceğiniz Silinen Öğe klasörüne geri taşınacaktır.

İlgili  Outlook'ta Önemsiz E-posta, İkincil ve Odaklanmış Gelen Kutusu Arasındaki Farklar

Kurtarmak istediğiniz e-postaları seçerken Kontrol tuşunu basılı tutarak Silinmiş Öğeleri Kurtar aracından birden çok öğeyi kurtarabilirsiniz. Tüm e-postaları kurtarmak istiyorsanız, “Tümünü Seç” düğmesine de sahipsiniz. Çok sayıda e-posta seçtiyseniz, Kurtarılan Öğeler klasöründen Silinen Öğeler klasörünüze taşınmaları gerektiğinden, bunların kurtarılması biraz zaman alabilir.

Ayrıca e-postaları buradan da temizleyebilirsiniz. Kalıcı olarak silmek istediğiniz öğeleri seçin, “Seçilen Öğeleri Temizle” yi açın ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Outlook'tan Silinmiş Öğeler Nasıl Kurtarılır?

Dikkat etmeniz gereken bir uyarı mesajı görüntülenecektir. Çünkü “Tamam” ı tıklarsanız, seçtiğiniz öğeler silinmez ve kurtarılamaz.

Outlook'tan Silinmiş Öğeler Nasıl Kurtarılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir