Windows Rehberi

Windows 10’un Odaklanma Yardımı Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10’un Odaklanma Yardımı özelliği, oyun oynarken veya diğer tam ekran uygulamaları kullanırken bildirimleri otomatik olarak gizler. Ancak Windows 10, sık sık bildirimleri susturduğuna dair size uyarı vermeye devam edebilir.

Odaklanma Yardımı, Windows 10’un Rahatsız Etme modudur. Etkinleştirildiğinde, gelen bildirimleri otomatik olarak gizler, böylece oyun oynarken, sunum yaparken veya herhangi bir tam ekran uygulamasını kullanırken açılmaz ve dikkatinizi dağıtmazlar. Odaklanma Yardımı, günün belirli saatlerinde de bildirimleri otomatik olarak susturabilir. Odaklanma Yardımı modundan çıktığınızda bildirimleri görebilirsiniz. Bununla birlikte Windows 10, oyun oynarken, tam ekran modundayken veya ekranınızı yayınlarken “Bildirimlerinizi İşlem Merkezinde göstereceğim” diye mesaj gösterebilir. Bu mesajları isterseniz kapatabilirsiniz.

Odaklanma Yardımı’nı yapılandırmak için, Ayarlar> Sistem> Odaklanma Yardımı’na gidin. (Windows + i’ye basarak Ayarlar penceresini hızlı bir şekilde açabilirsiniz.)

Otomatik Kurallar altında, otomatik kuralın adını tıklayın. Örneğin, oyun oynarken ortaya çıkan Odaklanma Yardımı bildirimlerini devre dışı bırakmak için “Oyun oynarken” seçeneğini tıklayın.

“Odaklanma yardımı otomatik olarak açıldığında işlem merkezinde bir bildirim göster” onay kutusunun işaretini kaldırın.

Bu işlemi diğer otomatik kural türleri için tekrarlayın.

Ayrıca, Odaklanma Yardımı’ndan otomatik olarak çıktığınızda görüntülenen özet mesajlarını da devre dışı bırakmak istiyorsanız, otomatik kurallar listesinin altındaki “Odaklanma yardımı açıkken kaçırdıklarımın özetini göster” seçeneğinin işaretini kaldırın.

İlgili  Windows 10 Ses Sorunlarının Çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir