Windows

Hala Windows XP mi Kullanıyorsunuz? Güncellemeniz veya Yeni Sürüme Geçmeniz Gerekiyor!

Microsoft, Windows XP’ye genel desteğini bitirmesinden tam beş yıl sonra kritik bir uzaktan kod yürütme açığı nedeniyle güncelleme yayınladı.

Ancak, Windows Güncelleme ile otomatik olarak yükleyemezsiniz. Microsoft’un web sitesinden manuel olarak indirmeniz ve yüklemeniz gerekmektedir.

Microsoft’un Security Response Center‘da açıkladığı gibi, bu düzeltme eki Windows XP, Windows Server 2003, Windows 7 ve Windows Server 2008 işletim sistemlerinde Uzak Masaüstü Hizmeti’ndeki “önemli sayılabilecek” bir güvenlik açığını gidermektedir:

Uzak Masaüstü Protokolü’nün (RDP) kendisi savunmasız değildir. Bu güvenlik açığı ön kimlik doğrulamasıdır ve kullanıcı etkileşimi gerektirmemektedir. Başka bir deyişle, güvenlik açığı “önemli sayılabilecek”, yani bu güvenlik açığından yararlanan gelecekteki herhangi bir kötü amaçlı yazılımın, 2017’de tüm dünyaya yayılmış WannaCry kötü amaçlı yazılımına benzer şekilde savunmasız bilgisayardan savunmasız bilgisayara yayılabileceği anlamına gelir.

Microsoft, genel desteğini sonlandırmasından beş yıldan sonra Windows XP (ve Windows Server 2003) için beklenmedik bir adım atarak kritik güvenlik düzeltme eki yayınladı.

İlgili  Microsoft, WannaCRY Benzeri Exploit Açıklarına Karşı Windows 7 ve XP'de Güncelleme Yayınladı

Ancak önemli bir sorun var: Güncelleme, Windows XP‘ye otomatik olarak yüklenmiyor. Microsoft’un CVE-2019-0708 bülteninde açıklandığı gibi:

Bu güncelleştirmeler yalnızca Microsoft Update Catalog’dan edinilebilir. Bu işletim sistemlerinden birini çalıştıran müşterilere en kısa sürede güncellemeyi indirip yüklemelerini öneririz.

Bu güncellemeler KB4500331 olarak adlandırılmakta ve Microsoft Update Catalog web sitesinde bulunabilir. Hala Windows XP veya Windows Server 2003 kullanıyorsanız, en kısa sürede bu güncellemeleri indirip yüklemeniz gerekmektedir.

Bu sorun, Windows 10 ve Windows 8 sistemlerini etkilememektedir. Windows 7 ve Windows Server 2008 sistemleri, Windows Update aracılığıyla bir düzeltme güncellemesini otomatik alacaklardır. Windows’un desteklenmeyen bir sürümünü kullanıyorsanız bu düzeltme güncellemelerini yalnızca manuel yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir