Windows

Microsoft, Chrome OS’a Karşılık Olarak Windows Lite İşletim Sistemini Getirebilir

Microsoft, Chrome OS ile rekabet etmek için yeni bir hafif işletim sistemi kuruyor. Bu işletim sistemi “Windows Lite” olarak biliniyor, ancak “Windows” adını kullanamaz. Yalnızca Mağaza uygulamalarını çalıştırır ve farklı bir kullanıcı arayüzüne sahip olur.

Microsoft, giderek popülerleşen Chrome OS’ye karşı tamamen yeni bir işletim sistemi oluşturuyor. Petri’nin yeni bir raporuna göre, yazılım devi “Windows Lite” olarak adlandırılan işletim sisteminin yeni bir sürümü üzerinde çalışıyor ancak son ürün “Windows” adını taşıyamayabilir.

Bu aslında farklı bir şey olsa da, Chromebook’la rekabet etmek için masaüstü işletim sisteminin hafif bir sürümüne sahip olma fikri yeni değil. Microsoft zaten Windows RT ile çok kez denedi, bu da tüketiciler için çok kafa karıştırıcı oldu ve daha sonra şirket neredeyse tamamen anında tam sürümüne geçtiği işletim sisteminin kısıtlı bir versiyonu olan Windows 10 S ile çalıştı. .

Rapor ayrıca, Windows Lite’ın kullanıcıları yalnızca Microsoft Mağazası’ndan uygulamalarla sınırlandıran ve diğer her şeyi sınırlayan Aşamalı Web uygulamaları (PWA’lar) ve Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamalarını çalıştırabileceğini ortaya koymaktadır.

Windows Lite

Ayrıca, raporun yalnızca üreticilerin Windows Lite’ı cihazlara yükleyebildiğini öne sürdüğü gibi, bu durum bir kuruluşta veya küçük ofis ortamlarında satın alınabilecek veya çalışabilecek bir sürüm olmayacak gibi görünüyor.

Windows Lite ile plan, işletim sistemini hafifletme ve herhangi bir işlemci üzerinde çalışabilme özelliği ile bağlantılıdır.

Windows Lite ile ilgili en ilginç bilgiler, son ürünün “Windows” sözcüğünü bile kullanamayacağı ve Windows 10 ile karışıklığı önlemek için farklı bir kullanıcı arabirimi kullanabileceğidir.

Şu anda en son Windows Insider önizleme derlemelerinde ve Windows 10 19H1 geliştirme için SDK’larda dedikodulardan ve “Lite” referanslarından başka pek ayrıntı yok. Ancak, Build 2019 sadece birkaç ay uzaklıkta ve etkinlik boyunca sadece bu projeyle ilgili daha fazla şey duymayı bekleyebiliriz.

İlgili  Microsoft, son güncellemede Cortana'yı Xbox One'dan kaldırıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir