Windows

Microsoft, Windows 10 için Chromium Tabanlı Web Tarayıcısı Geliştiriyor

Microsoft, Edge ile havlu atıyor ve Chromium tarafından desteklenen Windows 10 için yeni bir web tarayıcısı geliştiriyor.

Microsoft’un Edge web tarayıcısı, Windows 10’da 2015’ten bu yana çok az bir başarı yakaladı. EdgeHTML olarak bilinen yeni bir oluşturma motoru ile sıfırdan inşa edilen Microsoft Edge, hızlı, hafif ve güvenli olacak şekilde tasarlandı ancak kullanıcıların erken reddetmesiyle sonuçlanan sorunların, kullanıcılardan ve web geliştiricilerinden devam eden istikrarsızlığı ve zihniyet eksikliği nedeniyle az olan başarısızı bitme noktasına geldi.

Bu nedenle, Microsoft’un EdgeHTML ile havluya attığını ve bunun yerine, ilk olarak Google’ın, Blink olarak bilinen Chrome tarayıcısı tarafından popülerleştirilen benzer bir oluşturma motoru kullanan Chromium tarafından desteklenen yeni bir web tarayıcısı oluşturduğu söyleniyor. Kod adı “Anaheim” olan, Windows 10 için bu yeni tarayıcı, anonim kalmayı isteyen kaynaklara göre Edge’i platformdaki varsayılan tarayıcı olarak değiştirecek. Anaheim’in Edge markasını veya yeni bir markayı kullanması veya Edge ile Anaheim arasındaki kullanıcı arabiriminin (UI) farklı olması durumu şu anda bilinmiyor. Ancak kesin olan bir şey var; Windows 10’un varsayılan tarayıcısında EdgeHTML öldü.

EdgeHTML Öldü – Yaşasın Chromium

Birçok kişi Microsoft’un nihayet Windows 10’daki varsayılan web tarayıcısı için farklı bir oluşturma motoru benimsediğini duymaktan mutluluk duyacaktır. Chromium’un kullanılması, web sitelerinin tıpkı Microsoft’un yeni Anaheim tarayıcısındaki Google Chrome’da olduğu gibi davranması gerektiği anlamına gelir. Bu, Windows 10’un yerleşik web tarayıcısını bilgisayar ve telefonlardaki kullanıcılar için yeniden canlandırmanın ilk adımıdır. iOS’ta ve Android’de Edge, bu platformlarda yer alan oluşturma motorlarını zaten kullanıyor. Bu nedenle, bu cephede çok fazla değişiklik olmayacak.

Ayrıca, Microsoft mühendisleri kısa bir süre önce Google Chrome’un ARM üzerinde çalışmasına yardımcı olmak için Chromium projesine kod yazdığı tespit edildi. Belki de bu çalışmanın bir kısmı, Anaheim’ın da Windows 10’da ARM üzerinde çalışmasını sağlayacak.

Microsoft’un Anaheim’ı Windows 10 1903 sürümü geliştirme döngüsünde tanıttığını göreceğiz. Insiders şu anda Fast Ring kanalında test ediyor. Bu, Windows için büyük bir gelişme. Microsoft’un web tarayıcısı nihayetinde Chrome, Opera ve Firefox’la rekabet edebilmeli.

İlgili  Windows 10 1903 Sürümü (19H1): Tüm Yenilikler ve Değişiklikler

Anaheim hakkında hala bilmediğimiz çok şey var ve eminim önümüzdeki haftalarda Microsoft’tan resmi olarak daha fazla şey duyacağız. Bunun hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorumlarda bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir