Windows

Microsoft, Windows 10 için Raw Image Extension Uygulamasını yayımladı

Üstün akıllı telefonlar ve profesyonel DSLR’ler, kolaylık sağlamak için görüntüleri JPEG dosyaları olarak kaydeder, ancak cihazlar yine de kullanıcıların görüntüleri RAW biçiminde kaydetmelerine izin verir.

JPEG veya PNG görüntülerinden farklı olarak, RAW görüntü dosyaları cihazınızın görüntü algılayıcısı tarafından yakalanan az miktarda işlenmiş veri içerir.

Windows 10’un Dosya Gezgini veya Microsoft Fotoğraflar uygulaması RAW görüntü dosyası formatındaki küçük resimlere ve bilgilere erişebilir, ancak bazı biçimleri platform tarafından desteklenmez.

Windows 7 veya daha eski sürümlerde, RAW resim dosyası formatındaki küçük resimleri ve resim bilgilerini Explorer’da görüntülemek için Camera Codec Pack’i indirmeniz istendi. Codex, Windows 10 cihazlarına önceden yüklenmiştir, ancak tüm RAW görüntü formatlarına erişmek için yeterli değildir.

Son zamanlarda Microsoft, Microsoft Store‘da ‘Raw Image Extension’ ı yayınladı ve RAW formatındaki görüntüler için yerel görüntüleme desteği ekledi.

Bununla birlikte, CR3 ve GPR gibi bazı Raw formatlarının şu anda desteklenmediğine dikkat çekmek gerekir. Ne yazık ki, Adobe’un DNG formatındaki resimlerinden bazıları Windows 10’da da açılmayabilir.

İlgileniyorsanız, buradan Raw Image Extension‘ı indirebilirsiniz.

İlgili  Windows 10 Başlat Menüsü rengi nasıl değiştirilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir