Windows

Microsoft, Windows 10’dan Başlayarak Parola Kullanımını Sonlandırmak İstiyor

Windows 10’un bir sonraki sürümü, şifresiz Microsoft hesaplarını destekleyecek.

Microsoft, oturum açtığınızda telefon numaranıza yalnızca bir kod göndererek oturum açma işlemlerini tamamlamayı düşünüyor. Microsoft’un hedefin “şifreleri olmayan bir dünya”.

Bu özellik şu anda Insider Yapı 18309‘da mevcut. Windows 10‘un bir sonraki sürümü olacak ve Nisan gibi yayınlanması beklenen 1903 sürümüyle beraber tüm bilgisayarlarda kullanılabilir olacak.

Nasıl Çalışacak?

Artık parola olmadan Microsoft hesabı oluşturabilirsiniz. Bunun için parola yerine, sadece telefon numaranızı verin. Bu telefon numarasıyla Windows 10’a giriş yaptığınızda, Microsoft size oturum açma bir kod gönderecektir. Bundan sonra bir PIN, parmak izi veya yüz ile giriş yöntemini ayarlamak için Windows Hello kullanabilirsiniz. Hiçbir zaman bir şifre girmeniz gerekmez. Ayrıca, her oturum açtığınızda metin yoluyla gönderilen bir kod girmeniz gerekmiyor. Telefonunuzda yalnızca yeni bir bilgisayarda oturum açtığınızda bir kod almanız yeterli.

Bu özelliği Windows’un en yeni Insider sürümlerinde kullanmak için, şifresiz bir Microsoft hesabına ihtiyacınız olacak:

Şifreli bir telefon numarası hesabınız yoksa, denemek için iOS veya Android cihazınızdaki Word gibi bir mobil uygulamada bir tane oluşturabilirsiniz. Yalnızca Word’e gidin ve “Giriş yap veya ücretsiz kayıt olun” altında telefon numaranızı girerek telefon numaranızla kaydolun.
İlgili  Windows 10 1903'e Nasıl Yükseltilir (Mayıs 2019 Güncellemesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir