Windows

Microsoft yeni Windows Insider kanallarını tanıttı

Microsoft, Windows Insider programı için artık Windows 10 önizlemelerinde Rings yerine Channel isimlerini kullanacak.

Microsoft, kullanıcıların Windows Insider programı aracılığıyla Windows 10’un gelecek sürümüne katılma ve test etme yönteminde önemli değişiklikler olduğunu duyuruyor. Microsoft’a göre program, yapıların sıklığına dayanan bir “halka modelinden”, odağı yapıların kalitesine dönüştüren ve paralel kodlama çabalarını geliştiren bir “kanal modeline” geçiyor.

Microsoft başlangıçta önizleme derlemeleri göndermeye başladığında, program geliştirme sıklığına dayanıyordu ve kullanıcıların “Fast” ve “Slow” halkaları olmak üzere iki seçeneği vardı. Fast Ring hızlı güncellemeler sunuyor ancak hatalar ve birçok sorun anlamına geliyordu. Slow Ring daha istikrarlı yapılar sundu, ancak yine de tamamen stabil değildi. Ardından servis güncellemelerine erken erişim sağlamak için Release Preview tanıtıldı.

Bununla birlikte, yıllar içinde bu halkalarda başka değişiklikler yapıldı, ancak sonunda program orijinal konseptini aştı. Sonuç olarak Microsoft şimdi programı, Windows 10 önizlemelerini test edeceğiniz deneyimi açıkça temsil eden yeni kanalları kullanarak odağı kaliteye kaydırmak için yeniden tasarlıyor.

Windows Insider Channels

Güncellenen programda Fast ve Skip Ahead halkaları Geliştirici Kanalı (Dev Channel), Slow halka Beta Kanalı (Beta Channel) ve Release Preview halkası Önizleme Kanalı (Release Preview Channel) haline geliyor.

Geliştirici Kanalı (Dev Channel)

Geliştirici Kanalı son derece teknik kullanıcılar için tasarlanmıştır. Bu kanalı kullanırken, hala geliştirilmekte olan kod içeren derlemeler alırsınız. Bu yapılar kararlı olmayacak, hatalar ve sorunlarla karşılaşacaksınız ve deneyiminizi etkileyebilecek geçici çözümlere vakit ayırmanız gerekebilir.

Microsoft ayrıca Geliştirici Kanalındaki yapıların Windows 10’un belirli bir sürümüne bağlı olmadığını açıkladı. Bunun yerine, bu kanaldaki özellikler ve değişiklikler hazır olduklarında gelecekteki sürümlerde görünecek ve bir sonraki yenilemede olması gerekmeyecektir.

Ayrıca, iyileştirmeler hazır olduğunda, derleme güncellemesi veya hizmet sürümü olarak gelebilirler.

Beta Kanalı (Beta Channel)

Beta Kanalı, Windows 10’un gelecek özelliklerini kontrol etmek isteyen BT uzmanları da dahil olmak üzere erken ulaşmak isteyenler için bir kanal oluşturulan bir kanaldır. Bu kanaldaki önizlemeler Microsoft tarafından onaylanan nispeten güvenilir güncellemelerdir.

Bu Beta Kanalında görünen değişiklikler Windows 10’un bir sonraki sürümüne bağlıdır.

Önizleme Kanalı (Release Preview Channel)

Önizleme Kanalı, test kullanıcıları ve BT uzmanları içindir ve Windows 10’un bir sonraki sürümünün son sürümünü, herkes tarafından kullanılabilir hale getirmeden önce, gelişmiş kalite güncellemeleri ve bazı temel özelliklerle sunar.

Microsoft’a göre bu kanalda derlemeler destekleniyor.

Bir firmada çalışıyorsanız, son kullanıcılara göndermeden önce Windows 10’un gelecek sürümlerini önizlemek ve doğrulamak için bu kanalı kullanabilirsiniz.

Microsoft şimdi üç kanal sunuyor, ancak gelecekte daha fazla kanal sunabilir.

Zaten Windows Insider Programının bir parçasıysanız, herhangi bir şey yapılandırmanız gerekmez. Şirket yeni yapılar yayınlamaya başladığında, cihazınız otomatik olarak yeni kanal modeline geçecektir.

Ayrıca, ayarları her zaman Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Insider Programı’ndan ayarlayabilirsiniz.

İlgili  HEIC Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir