Windows

Windows 10 20H2 Güncellemesi (2009): Yenilikler ve Değişiklikler

Windows 10 20H2 güncellemesi (kod adı “2009”), Microsoft’un 2020 sonbaharında yenilikler ve geliştirmelerle piyasaya sürmeyi planladığı onuncu büyük güncelleme olacaktır.

Ayrıca, 2020’da gelen iki güncellemeden biri olacak ve Windows Insider Programında bulunan önizlemeler sayesinde, bu değişikliklerin bazılarını görebiliyoruz.

Bu yazımızda, her test önizlemesinde görünen 20H2 sürümü için planlanan yeni özellikleri ve geliştirmeleri vurgulayacağız.

Windows 10 20H2 Güncellemesi Yenilikleri

Dosya Gezgini

Dosya Gezgini’nde bulunan arama kısmında, açılır menüdeki veriye sağ tıklarsanız önceki aramaları kaldırabileceğiniz bir seçenek görebilirsiniz.

Ayrıca, daha önce Ev Grubu’nu kullanmış olan kullanıcılar artık kullanımdan kaldırıldığına ilişkin bir bildirim görmeyecekler.

Başlat Menüsü Yeni Tasarımı

Windows 10 20H2 artık, uygulamalar listesindeki simgenin arkasındaki düz renkli arka plakaları kaldıran ve döşemelere kısmen saydam bir arka plan uygulayan modern bir tasarıma sahip Başlat menüsünün güncellenmiş bir sürümünü içeriyor. Bu, bir uygulamayı hızlı bir şekilde aramayı ve bulmayı kolaylaştırmaya yardımcı olacak menü renk düzeniyle eşleşmiş durumda.

20H2 Güncellemesi Başlat Menüsü

20H2 Güncellemesi Başlat Menüsü

Yeni menü tasarımı, Windows 10’da hem açık hem de koyu modda çalışmaktadır. Ancak, farklı renkler kullanmak istiyorsanız, önce karanlık modu etkinleştirmeniz ve ardından rengi seçmeniz gerekiyor.

Kişiselleştirilmiş Görev Çubuğu

Windows 10 artık daha kişiselleştirilmiş bir düzen, daha düzenli ve daha az karmaşık görev çubuğu deneyimi getiriyor. Örneğin, Android telefonunuzu bağlarsanız, Telefonunuz uygulamasının görev çubuğunda sabitlendiğini görebilir veya Xbox Live hesabınız varsa, Xbox uygulamasını görebilirsiniz.

Özellik yalnızca yeni hesap oluşturma veya ilk oturum açma senaryoları için kullanılabilir. Microsoft, mevcut hesaplardaki Görev Çubuğu düzenini değiştirmeyi planlamamaktadır.

Bildirim İyileştirmeleri

Bu özellik güncellemesinde, bildiriyi oluşturan uygulamayı anlamak için üstte bir simge de dahil olmak üzere bildirim deneyiminde bazı değişiklikler görebilirsiniz ve artık sistem, istenmeyen durumlardan kaçınmak için varsayılan olarak Odak Yardımı bildirimini ve özet ekranını kapatıyor.

Yenileme Hızına Sahip Gelişmiş Ekran Ayarları

20H2 güncellemesi ile artık monitör yenileme hızını değiştirme seçeneği içeren güncellenmiş bir Gelişmiş Ekran ayarları sayfasına sahip oluyoruz.

Windows 10 20H2 - Ekran Yenileme Hızı

Windows 10 20H2 – Ekran Yenileme Hızı

Diğer Değişiklikler

Microsoft ayrıca, ağ yöneticileri için yeni bir Yerel Kullanıcılar ve Gruplar modern aygıt yönetimi (MDM) ilkesi ekliyor. Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP) Otomatik Olay Yanıtı (IR) için ASCII olmayan dosya yolları desteğini de geliştiriyor.

Ayrıca, 19042.541’i oluşturduğundan beri, VPN bağlantısı kullandığınızda Windows 10, yüklemeleri ve indirmeleri otomatik olarak askıya alacaktır. Ayrıca güncelleştirme, Microsoft Intune’un VPNv2 yapılandırma hizmeti sağlayıcısı (CSP) kullanan bir bilgisayarda eşitlenmesini engelleyen sorunda giderildi ve Microsoft artık daha fazla Windows Mixed Reality hareket denetleyicisi için destek ekliyor.

İlgili  Windows 10 20H2 ISO indirme
İlgili  Güncelleme Yardımcısı ile Windows 10 20H2 sürümü yüklemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir